Tapahtui kerran elävässä elämässä pohjantähden kanssa seuraavanlainen episodi... kommentoikaa ja ottakaa opiksi kyseisestä firmasta. Ukkonen hajotti tietokoneeni. Soitin yhtiöön, rahatlähtee/ pohjantähteen, miten on, korvataanko? Virkailija kysyi -saisinko vakuutus asiakasnumeron, jonka hänelle ilmoitin. Vastaukseksi sain että korvataan. Seuraava oma kysymykseni oli: -vienkö asiantuntijaliikkeeseen vai korjaanko itse, itse korjaten tulisi maksamaan noin 1500.- silloista markkaa, ja asiantuntija liikkeessä n.3000.- Vastaus oli -vie asiantuntija liikkeeseen. No minä vein ja lasku oli 2980.- Jäimme liikkeen kanssa odottamaan vahinkoilmoituksen päätostä. Kesti enemmän kuin 2viikkoa ja kun lopulata tuli, vastaus oli kielteinen. Sain maksaa sen n.1500mk omasta pussista, jonka olisin säästänyt, jos en olisi soittanut kyseiseen huijarifirmaan. Jäi vähän karvastelemaan rahatlähti/ pohjantähti joka normaalisti kusettaa, mutta nyt kävelyytti suoraan pommiin. Jos teillä on vakuutuksia kyseisessä virmassa suosittelen vaihtamaan yhtiötä. POHJANTÄHTI on rosvo yritys ja täysin ammattitaidoton.
Pohjantähti on pers....
15
1876
Vastaukset
- minäkö?
... koska saattaa olla niin että jompikumpi osapuoli on ymmärtänyt jotakin väärin. AINA kannattaa odottaa kirjallinen päätös!
Tosin puhelimessa sanottukin lupaus on sitova, ja siihen voit vedota... Siis jos haluat korjausta asiaan.
Minä olen ainakin vastaavassa tilanteessa (ei ollut vakuutusasia, eikä pohjantähti), jossa minulle on luvattu puhelimitse toista ja sitten myöhemmin väitetty toista, saanut puhuttua asian siten että puhelimitse ensin luvattu jäi voimaan.
Tarkkuutta siis sinulle viestin kirjoittaja tulevaisuudessa. Elämä on tällaista, virheitä sattuu! - Juha
Minulla ja perhepiirissä niin monta juttua ko. firmasta (ent hämeen-vakuutus) ettei viitsi edes kirjoitella. En voi suurin surminkaan suositella kenellekään. Ellei sitten satu olemaan omaa asianajotoimistoa. Yrittävät kusettaa ihan viimeiseen asti.
- Terävä
Olisit tehnyt ensin vahinkoilmoituksen. Miksi konettasi ei korvattu, oliko se liian vanha museokone?
- kuluttaja-72
Vakuutuslain mukaan vakuutusyhtiön edustajan lupaukset ovat yhtä pitäviä kuin sopimusehdot, ongelma vaan se että niiden katteettomia lupauksia on vaikea todistaa jälkeenpäin!
--------- Kännynauhurit Päälle !!--------- - Paras Vaihtoehto!!
Hei Kaikille,jotka tätä juttua lukevat!Ensimmäisenä täytyy kyllä sanoa esitetystä asiasta,että kyllä kuulostaa aivan utopiselta asialta näin yhtiön kannalta?Liekkö kirjoittaja Kilpailevasta Yhtiöstä,kun noin asioita esittää tai toinen vaihtoehto on,että kyseisellä henkilöllä ei ole ollut tarvittavia riskejä=säästänyt väärässä paikassa niin kuin yleensä on???
- Anonyymi
On kokemusta yrittäjänäki,et vakuutusyhtiöstä suositellaan tk.ta vastaan otto on et ei tartte maksaa korvauksia vaikka on tapaturma vakuutus. Kenen leipää syö sen lauluja laulaa...
- pikkupulju
Minulla kanssa tiedossa kolme kyseiseisen firman tapausta, joissa ei ole saatu korvauksia, pari vesivahinkoa ,yksi varkaus,. varkaustapauksessa, jossa tavarat olivat lukkojen takana oli korvaus 10% vahingon arvosta.
- korvaukset
Joo.. ihmettelen ja myös sitä, että Pohjantähdessä on ainakin fakiiri vahinkotarkastajana. - Heti suoraan jo s-postitse tietää onko tulva- vai myskyvahinko...käymättä edes ensin paikalla? No tulvapa tietysti, kun siitä ei makseta vahinkokorvausta, vaikka alueella on ollut rajuja myrkytuhoja joista on lehdissäkin kirjoitettu...mutta mites todistat?
- Härskisti vaan
Todistaa niin, että on esim. videota tapahtumista. Harva tietysti kehtaa kuvata jos esim. tuulee kovasti. Mielestäni ko. yhtiö lain vastaisesti, hyvin helposti tukeutuu lausuntoon "Ei kuulu vastuuvihinkojen korvattavaksi" jne... Kaikki se mikä tapahtuu äkkiä ja yllättäen, on aina vakuutuksen korvauspiiriin kuuluva asia. Tämä on fakta. Mutta, mikä on fakta tällaisen Pohjantähti yhtiön merkeissä. Sitä sopii kysyä, mutta vastausta lie vaikea saada.
- Anonyymi
Tässä toinen tapaus,Älä koskaan ota vakuutusta Pohjantähdestä! Katteetromia lupauksia,työtapaturma ja pohjantähti toteaa ei korvata,liian vanha !
- Anonyymi
Ikä ei ikävä kyllä mene vakuutukseen.
Muutenkin noissa kannattaa olla tarkkana, mitä kysyy. Vahinkoilmoituksen perusteella arvioidaan juuri sinun ilmoittamasi vahingon korvattavuus. Jos soitat ja kysyt, että kuuluuko kitara kotivakuutukseen, niin vaikka vastaus olisi kyllä, se ei tarkoita että vakuutus korvaisi oman kitaraan kusemisen.
Kannattaa kysyä oikeita asioita, eikä hakea mieluisia vastauksia - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ikä ei ikävä kyllä mene vakuutukseen.
Muutenkin noissa kannattaa olla tarkkana, mitä kysyy. Vahinkoilmoituksen perusteella arvioidaan juuri sinun ilmoittamasi vahingon korvattavuus. Jos soitat ja kysyt, että kuuluuko kitara kotivakuutukseen, niin vaikka vastaus olisi kyllä, se ei tarkoita että vakuutus korvaisi oman kitaraan kusemisen.
Kannattaa kysyä oikeita asioita, eikä hakea mieluisia vastauksiaPolvi paskana ja Pohjantähti tapaturma vakuutus yhtiönä.kristallipallo ja suhdanne tuloskäyrä jolla potilas korvaukset maksetaan, mitä parempi tulos sen vähemmän korvauksia maksetaan. Oiskohan tossa suomen lainsäädännös uudistamisen tarvetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Polvi paskana ja Pohjantähti tapaturma vakuutus yhtiönä.kristallipallo ja suhdanne tuloskäyrä jolla potilas korvaukset maksetaan, mitä parempi tulos sen vähemmän korvauksia maksetaan. Oiskohan tossa suomen lainsäädännös uudistamisen tarvetta.
Oliko kyseessä siis valuutusehdon mukainen tapaturma vai 20v aikana väärillä liikeradoilla ja työtavoilla / harrastuksissa syntynyt kuluma?
Tapaturman pitää olla tapaturma.
Ja lääkärihoitoa sait kuitenkin.
- Anonyymi
Et tiedä mitään kusetuksesta!
Olin yrittäjä ja kolarissa josta jouduin työkyvyttömyyseläkkeelle .
14 vuotta taisteltiin pohjantähtyht. kanssa.
Laki on yksiselitteinen henkilövahingot korvataan täysmääräisesti. 2 kertaa oikeudessa.
Ei kuitenkaan korvattu, kuin pieni osa.
Hävisin 20 työvuoden palkoissa monta sataa tuhatta.
Lisäksi eläke jä pieneksi.
Koko oikeusjärjestelmä suosii vak.yhtiötä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 934059
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.613349Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1603042Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,672999SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.772486Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52316Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a282014Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1832008Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s641969- 951393