141-tuen menetys kaataa hallituksen?

veronmaksaja2

Tämän hallituksen seuraava koetinkivi onkin sitten 141-tukien kohtalo. EU väläyttää jo koko tuen lakkauttamista. Jos tuet lopetettaisiin, se olisi lähes tuhoisa isku kepujohtajan hallitukselle. Tämän jälkeen sitten vuoroon tulevatkin puutullit. Onko metsäteollisuutemme vaarassa?

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/11/583954

8

268

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maatalousministeri Anttila tulee esittelemään, että 141-tukea maksetaan Suomessa samansuuruisena kuin nyt eli 94 miljoonaa euroa vuodessa. Tämän Anttila on ilmoittanut etukäteen. Hän ei siis lähde peliin millään uudella esityksellä, jota Fischer Boel odottaa. Tämä taas johtanee tilanteeseen, missä komission miettii itse sopivan tukimäärän ja sen vuosittain alenevan kehityksen. Anttilan uskottavuus kepujen parissa taas menisi, jos hän tekisi valmiiksi sellaisen esityksen, johon komissio voisi suhtautua myötämielisemmin. Niinpä tässä on valtava haarukka neuvottelussa. Komissiolla on kuitenkin mahdollisuus käyttää valtaansa, koska ko. artiklassa päätösvalta on annettu komissiolle.

      Neuvottelut siirtyivät noin viikolla Boelin sairauden vuoksi. Toivottavasti Anttila on älynnyt käyttää tämän ajan siihen meriselityksen luonnosteluun, minkä hän joutuu antamaan näiden neuvottelujen jälkeen. Ei tämä nyt Kepun kannalta kovin hyvältä näytä. Melkein käy sääliksi Anttilaa. Kun Boel viittasi lausunnossaan Ruotsiin, on selvää, että ruotsalaiset ovat pehmittäneet komissaaria, vaikka sanovatkin Suomen ministereille, että tämä on Suomen ja komission välinen asia.

      Kepulaisten neuvottelijoiden Heikki Haaviston ja Esa Härmälän olisi pitänyt älytä nimiä papereihin kirjoittaessaan, että sopimustekstien ja artiklojen pitää myös vastata sitä, mitä ehkä luulottelivat asioista sopiessaan. Ei agronomeja voi panna pykälätekstiä kirjoittamaan, kyllä siinä olisi tarvittu lakimiesten apua. Nyt komissio vetoa tekstiin juridisella argumentoinnilla, mihin Suomella on heikot eväät vastata.

      • veronmaksaja2

        tukien menetys. Ja kun tuet menetetään, miten kepu selittää vaikkapa Lapinjärvellä asuvalle viljelijälle tukien menetyksen? Anttila joutuu eroamaan jos tuet menetetään.


      • lapinjärvellä
        veronmaksaja2 kirjoitti:

        tukien menetys. Ja kun tuet menetetään, miten kepu selittää vaikkapa Lapinjärvellä asuvalle viljelijälle tukien menetyksen? Anttila joutuu eroamaan jos tuet menetetään.

        Ensin demarit veivät Olgan panimon ja sitten kepu loputkin lehmät...


      • kirjoittaisi tekstin,

        niin äyriäkään ei tulisi tukea. Hah hah haa..


    • peräkamaritukea

      Kaikki maatalous-, puolue- ja yritystuet POIS.Pärjätkööt itsekukin työllään tai jäsenmaksuillaan. En halua osallistua tukien maksuun.

    • Kun KEPUlit Esko Tuhoaho ja Heikki "MTK" Haavisto neuvottelivat Suomen EU-jäsenyydestä, he sopivat siirtymäkauden 141-tuesta.

      Pojille tuli joko tiedostamaton tai tietoinen moka, että tästä tuesta ei tullut minkään tulkinnan mukaan pysyvää.

      Nyt 141-tuki alenee merkittävästi ja aikanaan lakkaa kokonaan. EU:n maatalouskomissaarin mielipide ei ole mihinkään vaihtunut.

      Sirkka-Liisa Anttila ja Zero-Matti saavat tässäkin asiassa siipensä pahan kerran.

      • niin kauan kuin ilmasto

        on eri, mitä keskieuroopassa, on erityistuki voimassa.


    • se kaatuu

      kun yrität papuluukkuun panna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1922
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      590
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      25
      490
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      58
      437
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      425
    6. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      393
    7. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      387
    8. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      53
      385
    9. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      39
      378
    10. Mitä uskot että

      Välillämme käy?
      Ikävä
      32
      371
    Aihe