marginaalin neuvottelu

0.7

Mulla on op asuntolainaa n.100k€ ja marginaali on 0.7

Käsittääkseni tuo marginaali on aikas korkea tänä päivänä. Minkälaisia marginaaleja olette saanut OP ja muilta pankeilta? Mitenkä tuon Marginaalin uudelleen neuvvottelu onnistuu? Ootteko saanu laskettua omaa marginaalia?

4

1118

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että oma

      marginaali vielä korkeampi.( 5 vuoden takainen).On vain saamattomuutta jäännyt hoitamatta pienemmäksi kunnes Sampopankista soittivat että haluavat alentaa sen.Ensi maanantaina käynti pankissa.Haluavat todennäköisesti myydä jotain muutakin käynnin yhteydessä. No katsotaan mitä tarjoaavat.

    • Äitiliini75

      Olemme kaksi kertaa pudottaneet Op:n marginaalia, tällä hetkellä se on 0,39 ja kun otetaan huomioon platinabonukset, marginaaliksi jää 0,24.

      Olemme laittaneet molemmilla kerroilla viestin nettipankin kautta ja laittaneet siihen vaan, että olemme kuulleet, että marginaalit ovat pienempiä ja voisiko meidän marginaalia tarkistaa alaspäin. Sen jälkeen ekalla kerralla soitti pankinjohtaja ja kysyi, kävisikö tämä marginaali ja sanoimme, että kyllä käy. Toisella kerralla pankinjohtaja soitti ja pyysi käymään ja selitti tuon platinabonuksen vaikutuksen marginaaliin ja sanoi, että tätä alemmaksi ei marginaalia voi saadakaan. Sanoimme kiitos ja näkemiin ja olemme tyytyväisiä.

      Takana tietysti pitkä pankkisuhde ja kaikki velvoitteet hoidettu asianmukaisesti. Lainaa tällä hetkellä n. 105.000 euroa.

      • ja marginaali.

        Op:sta asuntolainaa, nyt n 140 000euroa
        Marginaali oli otettaessa 0,7 viime kesänä soitimme pankkiin ja halusimme marginaalin tarkistusta, ehdottivat 0,4.

        Sanoimme, että mm Nordeasta saa paremman marginaalin, meni paripäivää ja ilmoittivat että laskevat 0,35:een, muttei enempää koska, Op:ssa olevaa bonusjärjestelmää ei ole esim Nordessa. Sanoimme, että se kelpaa ja siinä se.

        Yksi puhelinsoitto ja yksi sähköpostiin vastaus oli uhraus tälle marginaalin pudotusoperaatiolle.

        Suosittelen, aika rahanarvoinen asia!


    • kävimme

      neuvottelemassa uuden marginaalin,sampo pankki, 0,3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2132
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1795
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1288
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      950
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      855
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      112
      762
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      719
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      706
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      689
    Aihe