Sovinismi kirkossa

"Vammalan kappalainen erotettiin määräajaksi
21.11.2007 11:07 ILTALEHTI
Vammalan seurakunnan kappalainen Jari Rankinen on erotettu pappisvirasta kolmeksi kuukaudeksi.

Turun tuomiokapitulin mukaan Rankinen toimi vastoin virkavelvollisuuksiaan, kun hän kieltäytyi pitämästä jumalanpalvelusta yhdessä naispuolisen papin kanssa."

Näin olisi myös käynyt Lutherille jos eläisi nykypäivänä. Eli sovinismi ei enää niin hyväksyttävää kirkon piireissä.
4348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos katsotaan kirkon syntyneen silloin kun Jeesus syntyi voidaan todeta, että miesten yksinoikeus pappeuteen kesti noin 1990 vuotta kunnes liberaali-kommunisti-feministi-vaikutteet vihdoin 90-luivulla saivat asian muutettua.

Asia joka oli itsestään selvyys melkein 2000 vuotta muuttui yhtäkkiä sovinismiksi kuin taikaiskusta!

Onko tämä niitä (surullisen)kuuluisia ihmeitä, jotka tapahtuvat aivan silmiemme alla.

Äänestä
  • Eikö ole ihme että siinä Kirjassa on tasaveroisesti yhtä sun toista ohjetta mutta tämä naisasia on joillekin se ainoa ja isoin kynnyskysymys. Eikä edes Jessen itsensä sanoma.
    Sovinismia ja naispelkoa vaikka voissa paistais.

    Äänestä

  • hävetä kirjoitti:

    Eikö ole ihme että siinä Kirjassa on tasaveroisesti yhtä sun toista ohjetta mutta tämä naisasia on joillekin se ainoa ja isoin kynnyskysymys. Eikä edes Jessen itsensä sanoma.
    Sovinismia ja naispelkoa vaikka voissa paistais.

    "mutta tämä naisasia on joillekin se ainoa ja isoin kynnyskysymys."

    Omantunnon asia se on. Naispappeuden puolustajille siitä on tullut kynnyskysymys.

    "Sovinismia ja naispelkoa vaikka voissa paistais."

    Mielestäsi pelkään siis itseäni. Höpöjä ajattelet. Yrittäkääs kertoa meikäläiselle, kuinka voi olla sovinisti ja feministi yhtäaikaa.

    Äänestä

Raamatussahan nimenomaan sanotaan että mies on naisen pää. Ei tosin kumpi pää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Uutiskone kirjoitti:

"Vammalan kappalainen erotettiin määräajaksi
21.11.2007 11:07 ILTALEHTI
Vammalan seurakunnan kappalainen Jari Rankinen on erotettu pappisvirasta kolmeksi kuukaudeksi.

Turun tuomiokapitulin mukaan Rankinen toimi vastoin virkavelvollisuuksiaan, kun hän kieltäytyi pitämästä jumalanpalvelusta yhdessä naispuolisen papin kanssa."

Näin olisi myös käynyt Lutherille jos eläisi nykypäivänä. Eli sovinismi ei enää niin hyväksyttävää kirkon piireissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu