Suomen joutuminen USAn talutusnuoraan kokonaan ja tulevaisuutta silmälläpitäen kansan saada valita pääministeriksi nainen joka edusti USA kriittistä linjaa parhaiten. NYt on sota tilanne ohi ja saamme aikaa miettiä liitymmekö seuraavaan Bush -Israel soppaan vai ei.
Vai viisastuimmekos tästä olla menemättä mukaan toista kertaa.
Joka ikisessä paikassa missä Bush liikkuu hän saa hajotettua sen maan kahtia ja puolet keskenään sotimaan. Huomatkaa tämäkin, hajoita ja hallitse taktiikka.
Oli hyvä Anneli että paljastit Irak muistion osia ja Lipposen kähmintämahdollisuuden.
Uhrasit ittesi mutta niin tekee aito valtionainen.
Vai viisastuimmekos tästä olla menemättä mukaan toista kertaa.
Joka ikisessä paikassa missä Bush liikkuu hän saa hajotettua sen maan kahtia ja puolet keskenään sotimaan. Huomatkaa tämäkin, hajoita ja hallitse taktiikka.
Oli hyvä Anneli että paljastit Irak muistion osia ja Lipposen kähmintämahdollisuuden.
Uhrasit ittesi mutta niin tekee aito valtionainen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Täytyy vaatia jo harhaista mieltä nähdä asiat noin vääristyneesti... Vai oli Annelikin oikein "uhrautuva" marttyyri ja "aito" valtionainen? Ei se ihan niin tainnut kuitenkaan oikeasti mennä, eihän?
minustakin juuri noin- on pienempiä pahoja ja isompia- kaikkein karmeinta Suomen tulevaisyuudelle olisi todellakin se että markkinasdp möisi tämän maan pala palalta rahan ja sodan USA:lle.
eikä tuo nyt niin kummoiselta vaikuttanut, paitsi Lipposen kannalta, näin tammikuussa uutisoitiin;
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=110&conference=666&posting=21500000000090505
Mistähän vitun talutusnuorasta on tässä kyse? Kekkosen (kepu) aikaan Suomi oli Neuvostoliiton talutusnuorassa ja viime vuosina on tästä painolastista päästy eroon. Suomi on tällä hetkellä vapaampi päättämään asioistaan kuin koskaan. Anneli Jäätteenmäki vallanahneuksissaan meni niin pitkälle että valehteli eduskunnalle ja koko Suomen kansalle ja käytti epärehellisesti hankkimiaan salaisia tietoja loukaten tällä presidentti-instituutiota ja tuhosi oman elämänuransa lisäksi presidentin avustajan elämänuran. Tällainen ihminen ei ansaitse mitään muuta kuin syvää halveksuntaa kaikkien tahoilta. Riviministerinä Jäätteenmäki olisi pärjännyt mutta pääministerin saappaat olivat liian suuret ja ei Jäättenmäestä olisi koskaan valtiomiestä/-naista tullut. Nyt hän jää Suomen politiikan historiaan yhtenä halveksuttavimmista poliitikoista.
Jäätteenmäki jäi suorasta valehtelusta kiinni. Ex-pääministerille työpäiviä kertyi 45, eikä siitä saa hurraa-huutoja tekemälläkään.
Missään ei kahden valtiomiehen keskinäiset neuvottelut ole täysin julkisia, eikä tule olemaan. Tapaamiset eivät ole reallife24h-show.
Emme koskaan tule olemaan missään USA:n talutusnuorassa sillä tavalla kuin olimme rähmällään N-liittoon.
Asioita voi kääntää mielensä mukaan parhain päin, jotkut ylistävät menneiden vuosien Suomen N-liiton politiikkaa. Jotkut keksivät hyväksyttyjä selityksiä esim. tsekkoslovakian miehitykseen.
Lopuksi Jäätteenmäen motiivi koko Irak-muistion osalta oli saada vaalivoitto ja päästä pääministeriksi. Että sellaisia uhrauksia...
Lopuksi Jäätteenmäen motiivi koko Irak-muistion osalta oli saada vaalivoitto ja päästä pääministeriksi. Että sellaisia uhrauksia...
Just näin ja ellei valtion viroissa olevat virkamiehet / luottamushenkilöt voi käsittää mitä tarkoittaa jonkun asiakirjan julistaminen salaiseksi, niin silloin he eivät todellakaan ole kansan luottamuksen arvoisia.
Kuvitelkaa nämä oli lainoppineita tuomarin koulutuksen saaneita molemmat.
On jonkinlainen vastuu oltava myös lehdistöllä, saako he julkaista jotain salaiseksi julistettua tietoa, jonka huolimaton / ilkeä luottomies on vuotanut.
Tiedän kyllä ketä seuraavissa vaaleissa en äänestä.
ne vähäiset 63 päivää jotka Anneli "hallitsi" olivat oikeat johtamisen kauhuhetket. Vaalilupauksilla ja hallitusohjelman salailulla oli jo tuhottu kaikki se mitä olisi pitänyt rakentaa, joten miten voi olettaa että Anneli olisi parempi kuin Bush tai Putin tai Bin Laden.
Kyllä Anneli jakoi Suomen paljon pahemmin kuin kumpikaan Bush tähän mennestä rapakon takana.
Oli rikollista paljastaa salaisia tietoja muille, toivottavasti Anneli joutuu vastuuseen teoistaan. Valehtelun ja vastuuttomuuden lisäksi siis !
Oikea patriotti, ainakin ohjuksena !
Suomi on osa EU:ta ja toimii sen mukaisesti ei yksittäisen henkilön pillin mukaan, ainakaan Anneli Jäätteenmäen pillin mukaan.
Tämä vain koska ei osaa asioitaan hoitaa, ei liity mihinkään mies-nais asetteluun, kuten kaikki feministit ovat vetäneet sivuun.
Kansa oli tyytymätöntä Lipposen linjaan se nähtiin myös sdp n sisällä puhjoht vaaleissa- olipa vähällä ettei Erkki Tuomioja voittanut.
Sitten oli tämä kuukana käyvä sotatilanne juuri vaalien alla.
Suomi antoi selkeän mielipiteensä koko Irakin sodan oikeutuksesta-vastaan.
Missä olivat joukkotuhoaseet "kun Amerikka oli niin hirveän uhattuna"- tällähän sotaa julkisena perusteltiin.
Annelin valheet ovat kuulkaa kuin Itikanpieru noitten poikien kähminnöissä- ja uskon Anneli halusi epätoivoisesti edes yrittää lyödä kiilaa noihin Suomen myyntikuvioihin ja tulee saamaan siinä kansan täyden tuen vielä kunhan historiaa kirjoitetaan.
Kuules... Vaalit meni jo. Vaalipropagandan aika on ohi. Jäätteenmäestä ei saa sankaria edes Walt Disney...
Näiitten isojen poikien Irak sota motiiveista sitten saa?
salailu, valehtelu, ja kansan vedättäminen.
Median valikoiden tukemana. Mutta ehkä tämä
onkin Saddamin ovela vastaisku : Lipponen, Jäätteenmäki, sitten joukkotuhoaseveijarit Blair ja Bush.Demokratia ei ole rehellinen vientituote,
mutta viejilleen kyllä tuottava...