Vielä puoli vuotta sitten suomalaiset suostuivat tyynesti kohtaloonsa kuin latinot ikään. Elämä oli elämää, vaikka asioista päättävätkin aivan muut ihmiset. Teillä oli mainio postmoderni suhde EU:hun, markkinoihin ja päättäjiin. Vaikka haukutte poliitikkojen - Vanhasen, Kataisen, yms. - typeryyttä, ette suurin surminkaan voisi vaihtaa heitä.
"Elämä on". Sille ei vain voi mitään. Vallanpitäjille pitää suoda vallan nautinto. Velvollisuutemme on noudattaa määräyksiä ja toteuttaa itseämme.
Nyt teissä on alkanut ilmetä kapinahenkeä. Itsenäisyyspuolue nostaa päätään, mikä on uhka Suomen EU-jäsenyydelle. Kansa nousee typerän sonnin tavoin ja kaataa EU:n, jos en saa teitä ajoissa ruotuun!
Mitä säilyttämisen arvoista teillä muka Suomessa on?
"Elämä on". Sille ei vain voi mitään. Vallanpitäjille pitää suoda vallan nautinto. Velvollisuutemme on noudattaa määräyksiä ja toteuttaa itseämme.
Nyt teissä on alkanut ilmetä kapinahenkeä. Itsenäisyyspuolue nostaa päätään, mikä on uhka Suomen EU-jäsenyydelle. Kansa nousee typerän sonnin tavoin ja kaataa EU:n, jos en saa teitä ajoissa ruotuun!
Mitä säilyttämisen arvoista teillä muka Suomessa on?
Vastaukset 16
Vanhimmat
vituttaako?
Veikö EU tuet?
Eu maksaa Ranskan maanviljelijöille tupla määrän tukea suomalaisiin verrattuna. Ranskassa satomäärä hehtaaria kohti on tupla Suomeen verrattuna, johtuen hyvistä kasvuolosuhteista. Että semmosta vain.
Vilkaisempa ruokatauollani Josif S:n yöllistä ja aamuista aktiivisuutta höpinöittensä kirjaamispuuhissa sivistyneiden ihmisten keskustelupalstoilla. Täällähän sinä poloinen olet mellastanut malttamatta lainkaan nukkua!
Mutta asiaan. Sinun pitäisi lisätä tietomäärääsi, ettet joutuisi jatkuvasti rysänpäältä kiinni.
Toiseksi ryhdy kunnioittamaan toisten keskustelijoiden perusteltuja mielipiteitä äläkä suutu ja menetä malttiasi, vaikka huomaat joutuneesi alakynteen puutteellisen tietomääräsi vuoksi.
On totta, että Suomea huijattiin 141-tuen suhteen, kun käytettiin häikäilemättä hyväksi juhlatuulella olleiden neuvottelijoidemme tarkkaavaisuuden puutetta asiakirjoja allekirjoitettaessa.
Mistä tuommoinen tieto on peräisin?Elikkä että Suomen valtuutetut syyllistyivät vakavaan laiminlyöntiin rukoillessaan pääsyä Suuren ja Mahtavan holhoukseen?
pula-ahot,salolaiset,haavistot,jaakonsaaret,lipposet,liikaset ja muut pellet.
Vastuuseen nämä maansa myyneet Brysselin orjuuteen.
Minä säälin sinua Sirpa Salola ja olen syvästi murheellinen sinun puolestasi. Mikä sinun ajatuksesi on saanut noin pahasti sotkettua ja hukkaamaan tosiasiat elämässäsi.
Toisaalta ihailen sisukkuuttasi vaikka oletkin väärällä tiellä. Kunhan sinut ja muutkin vastustajat on saatu opastettua oikealle tielle ja olette yhtä fanaattisia EU:n kannattajia kuin nyt vastustajia niin silloin Suomen kansalle koittaa uusi huomen.
Nyt te olette kehityksen jarruina vaikka luulette, ressukat, tekevänne hyvää työtä. Euroopan suuri tulevaisuus odottaa aivan nurkan takana kunhan vain sivistymätön ja oppimaton synkissä perämetsissä pesivä oppositio saadaan järkiinsä ja ajattelemaan oikein. Kaikenlaiset poliittiset helppoheikit ovat teidän pienet päänne sekoittaneet ja saaneet ne täyteen hulluja ajatuksia.
Ei noin saa jatkaa vaan hankkikaa ymmärrystä itsellenne. Suomi voisi olla kirkkain helmi EU:n kruunussa. Sitä tilaisuutta emme saa hukata.
Itsenäisyyden ansainnut kovilla uhrauksilla joita Sotaveteraanit tekivät antoivat henkensä mutta sinun ihailemasi paska eu ja oikeistolaiset ääliö poliitikot myivät tämän maan eu saastalle ja nyt ihailemasi kusipää komissaarit kulkevat kuin rottlauma täällä sanellen direktiivejään,olisi oikein että Suomessa alkaisi Itsenäisyyspuolue ja perussuomalaiset vaikuttaa enemmänkin!
Erityisesti Itsenäisyyspuolueen tinkimätön linja saa kannatukseni. Yksi tärkeä tekijä viime vaaleissa oli, ettei Itsenäisyyspuolue myynyt periaatteitaan veljeilemällä vaaliittojen muodossa pahimman Suomen myyjän kokoomuksen kanssa.
Josif STAlolLINen sen sijaan on yksi väärien ihanteiden herkkäuskoinen vanki, jonka toivon toipuvan propagandahumalastaan mahdollisimman pikaisesti.
Olen iki onnellinen varmoista sanoistasi. Sen sijaan olen huolestunut täysin EU-propagandan valtaan joutuneista muutamista nuorista, joista yhtenä esimerkkinä mainitsen näillä sivuilla päivin ja öin kirjoittelevan ilmeisesti sairaseläkkeellä olevan nuoren nimimerkki "talollisen", jota myös Josif Stalolliseksi mainitaan.
Oneksi tällä palstalla on vain tuo yksi harhaanjohdettu, mutta hänellekin on hyvä saada oikeaa tietoa EU:n todellisista tavoitteista.
Uskon myös sinun selkeiden mielipiteiden auttavan tuota onnetonta ja mahdollisesti muita EU-propagandan uhreja löytämään avun ongelmiinsa ja ymmärtämään mikä merkitys on itsenäisen valtion omilla päätöksillä kansakunnan hyvinvoinnille.
Nyt on siellä jossakin eu kiihkoissaaan ihan toisissa sfaareissä ihannoimassa euutaan:) antaa hänenkin elämässään olla edes jotain viihdykettä olkoon se vaikkapa eusta hölötttäminen:)
Minä olen kuin Esko Aho. Puhun oikean asian puolesta.
paskoo niin sinäki muistan sen iha skole ajoilta:)
Esko Ahon pää on laho, ja samanlainen on herra EU-talollinen.
Soini herättelee eliittiä EU-keskusteluun
25.11.2007, 05.00 (päivitetty 14.20)
Perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin mielestä Suomen taloudellinen-, poliittinen- ja mediaeliitti on täysin EU-kritiikitöntä. Soini katsoo, että jäsenyyden heikon kannatuksen tulisi näkyä myös julkisessa keskustelussa.
Soini viittaa kannanotossaan uusimpaan kyselytutkimukseen, jonka mukaan enemmistö 35-49 vuotiaista suomalaisista on EU-jäsenyyttä vastaan.
Soini vaatii asioista vaikenevaa hallitusta järjestämään EU-perustuslaista kansanäänestyksen, mikä pakottaisi suomalaiset EU-keskusteluun, joka olisi hyvästä koko demokratiallemme.
Väli-Suomen sanomalehtien Sunnuntaisuomalaisen teettämän kyselyn mukaan kaikkein EU-vastaisimpia Suomessa ovat keski-ikäiset. Kyselyn mukaan 45 prosenttia 35-49-vuotiaista katsoo, että Suomelle on ollut unionin jäsenyydestä haittaa.
Kaikkein myönteisimmin Euroopan unioniin suhtautuvat nuoret. Alle 25-vuotiaista jäsenyyttä vastustaisi vain 26 prosenttia.
Kaikkiaan jäsenyyttä kannattaa yhä 52 prosenttia suomalaisista ja sitä vastaan on 43 prosenttia. Suomen Gallup haastatteli puhelimitse tuhatta suomalaista marraskuun alussa.
Ystävä hyvä tarkistanet tekstisi ennen levittämistä useammalle palstalle.
Virhe on varmaan tahaton mutta siitä huolimatta
(haittaa)tarkoituksesi ymmärrystä.
Pieni selventävä laskutoimitus paljastaa EU:n kannatuksen laskevaa suuntausta Suomessa.
Kun EU:n kannatusta kaikesta valheellisesta EU-propagandasta huolimatta on laskenut varovaisestikin arvioiden vähintään 4,5%, merkitsee se n. 112 000 äänestäjän siirtymää kannattajista vastustajiin oletuksella, että äänestäjiä on 2,5 miljoonaa.
Mikäli lumipalloefekti toimii, tulee vastustajien määrä hyvin nopeasti kasvamaan.
Painotan erityisesti sitä, että trendi on näin selvä salailusta, pimityksestä ja EU-propagandan ylivoimaisesta asemasta huolimatta.