Ellen Jokikunnas ja Jone Nikula ostivat juna aseman Nurmijärveltä. Kyseessä on vanha Röykän asema. Asema oli myynnissä ja hintapyyntö oli yli 400t euroa. Ehkäpä tulevaisuudessa tulemme näkemään Ellenin kesällä Sääksissä ottamassa aurinkoa tai Jonen hakemassa perjantaikaljat lähikaupastaan Röykän Valtsusta...
Tervetuloa Nurmijärvelle Ellen ja Jone!! Toivottavasti viihdytte!
PS. Voisitteko maalata sen asemarakennuksen jollakin muulla värillä, kun se keltainen on aika öklö...?
Ellen ja Jone ostivat juna-aseman!
5
4954
Vastaukset
- (threadin aloittaja)
Katsoin itsekin aseman kuvia Etuovi.comista, kun se oli vielä myynnissä, ja kyllä sitä oli remontoitu. Joten linkkisi väite "...sittemmin vaan ränsistynyt" ei kyllä pidä paikkaansa. Toivottavasti Jone ja Ellen kunnostavat rakennusta lisää!
- T-R N
Itselläni on asemasta pelkästään hyviä muistoja. Se oli aiemmin valkoinen ja valkovuokkojen ympäröimä. Mummilla oli postitoimisto toisessa päässä ja keskellä oli aseman odotussali sekä ukin eli asemapäällikön toimisto pyörivine konttorituolineen (lapsena se oli melkein kuin karuselli). Piipahtelin molemmissa työpisteissä pitkin päivää ja sain jopa joskus lyödä leiman johonkin kirjeeseen ja se oli kolme-neljävuotiaalle suuri tehtävä! Aseman portaille asettelin savisia kukkapurkkeja joihin istuttelin hiekkaan lekenlehtiä ja kastelin niitä, ei siinä tarvittu sen kummempia leikkikaluja. Joskus pääsin ajelemaan resiinalla ja sekin oli kaupunkilaistytöstä erittäin hieno kokemus. Mummi ja ukki on jo kuolleet mutta muistot yhä tallella.
- Anonyymi
No voi perhana ,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31911983Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15611107Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2626451Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2325256Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1783720- 1743568
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin532563Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292000Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121854Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi181751