Viinin valmistus välineet

Timo668645

Hei.
Onko näillä viinin valmistus välineillä joku osto ikä raja? Siis saako esim käynninesto ainetta, ilmalukkoa tai käymisastiaa ostaa alle 18 vuotias?

Toinen kysymys, missä lämpötilassa kotiviini olisi hyvä käydä?

2

1152

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotissööri

      alkoholilain ikärajoitukset koskevat vain juomia. Hiiva, sokeri tai pontikkapannu eivät ole lainsäädännöllisesti säädeltyjä Tosin kotipoltto ei ole sallittua edes aikuisilleö. Suosittelen mikrobiologian opettelemista jo nuorena, jotta sen sitten aikuisena taitaisi, mutta älä opettele ryyppäriksi ennen 18 vuoden ikää, sillä lapsen maksa ei alkoholia kestä ja usein kotitekoisessa juomassa on myrkyllistä metanolia joukossa,joka tehdasvalmisteisesti poistetaan aktiivihiilisuodattimella. Myös asetonia saattaa esiintyä, joten perusteellinen mikrobiologian opiskelu lienee paikallaan, jos haluat tulla hyväksi viininläträäjäksi. Nikolai SInebryhoff aloitti oluen valmistamisen 15-vuotiaana ja kaikkihan tänään tuntevat Koffin. Lepaan maatalousopistossa on viininvalmistajan opintolinja ja mieti, olisiko siinä tuleva ammatti.

      • ei suodatu

        Aktiivihiilisuodatus ei poista metanolia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      600
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      514
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe