Kun vuosia jatkunut kiusaaminen on ollut kouluhenkilökunnan ja muidenkin tiedossa, ovat tapauksesta vastuussa kaikki, jotka tiesivät, mutta eivät asioihin mitenkään puuttuneet.
Jokela sai
mitä ansaitsi
4472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mitä ansaitsi, tämä jokelan tapaus ei ollut pelkästään jokelalaisille, vaan koko Suomelle ojennukseksi ja opiksi
Sairasta tosiaan.
kiusaamisen ja toisten henkisen tappamisen.
Kiusaaja-vellihousuko se siellä huutelee?
päivä sitten ja keskustelu ohjautui myös tähän tapaukseen. Hänen mielipiteensä tuki entistä käsitystäni asiasta, että nimenomaan KIUSAAJA on se, jolla on tosi, tosi pahoja ongelmia tunne-elämässään ja hän tarvitsisi hoitoa.
Koko yhteiskuntamme on sairas siltä osin, että sallitaan toisten häiriintyneiden kiusaamalla sairastuttaa joku ihminen.
Tämän tapauksen outoutta lisäsi se raivoisa viha, jolla kiusaaminen yritettiin kieltää alussa. Tosi oudon käsityksen antaa tämän päivän ihmisistä, vai jokelalaisetko ne pahimpia kieltäjiä olivat tällä palstalla?
Henkinen tappaminenko ei ole rikos?
Vasta fyysisen ruumiin tappamiseen havahdutaan?