c5 jousipallot

c5hdi

Löysin kyllä netistä erilaista juttua c5:n jousipalloista. Mutta kun menin tarvikeliikkeeseen, myyjä kysyi ensimmäiseksi, että monenko bar:in pallot otat?
Eli palloja oli ainakin 31, 41, 52 ja kai 25 baarisia. Minkähän paineiset ovat c5 hdi -03 breakin alkuperäiset pallot edessä ja takana. Jousitus on normaali karvalakkimalli eli H3. Ilman sporttinappia eli plussaa.
Mitä paineisia nämä paljon puhutut comfort-pallot sitten ovat . Kannattaako näitä comfortteja asentaa, jos vetää kärryä perässä, vai huonontaako ne sitten veto-ominaisuuksia?

4

2988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • papparainen

      C5:n pallot ovat tuplakalvoisia joista ei paineet karkaa. Eri asia jos haluat comfortit. Kyllä niillä kärryä vetää, maavara säilyy kuitenkin normaalina.

      • pompottaa

        Niin olen kuvitellut pallojen jo jollakin tavalla tulleen ikänsä päähän kun perä on muuttunut jotenkin kovemmaksi ja pompauttaa ikävästi takaisin. Jos on kelkkaillut joskus tietää mitä tarkoittaa, kun kelkka antaa takapotkun. Sama fiilis.
        Autolla ajettu 250 tkm ja hydrauliikkaöljyt vauhsettu kun 200 oli mittarissa.
        Tiedä sitten mikä muu voi tehdä jousituksen kovemmaksi kuin ollut aikaisemmin???


      • C5_2002
        pompottaa kirjoitti:

        Niin olen kuvitellut pallojen jo jollakin tavalla tulleen ikänsä päähän kun perä on muuttunut jotenkin kovemmaksi ja pompauttaa ikävästi takaisin. Jos on kelkkaillut joskus tietää mitä tarkoittaa, kun kelkka antaa takapotkun. Sama fiilis.
        Autolla ajettu 250 tkm ja hydrauliikkaöljyt vauhsettu kun 200 oli mittarissa.
        Tiedä sitten mikä muu voi tehdä jousituksen kovemmaksi kuin ollut aikaisemmin???

        Kyllä ne pallot kuluu vaikka olisi kuinka tuplakalvot. Itselleni takapäähän äskettäin vaihdettu pallot ja on meno ihan erilaista kuin vanhoilla palloilla ja nyt huomaa kuinka etupään pallot olisi myös syytä vaihtaa. Meno tasoittuu kummasti ja varsinkin noissa korotetuissa suojateissä huomaa eron.
        Joko selvisi pallojen tyypit?
        Jos on plus malli, eli sport-nappi, pallot on 44bar eteen ja 25bar taakse ja toiset tulee sitten plussattomaan malliin.


    • Anonyymi

      C5 COMF RN TULEEKO Eteen vai taakse

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      174
      2037
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      82
      1470
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1404
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      11
      1167
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1057
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      983
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      888
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      96
      844
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      815
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      775
    Aihe