Rehtinä, veronsa maksavan perussuomalaisena pienyrittäjänä Pohjanmaalta olen iloinnut, että tänä syksynä puolueesta on saatu iskettyä ulos oman edun tavoittelijat sekä Helsingissä että Pohjois-Karjalassa!!
Loistavaa kertakaikkiaan Soini, Vistbacka, Sandvik ja puoluehallitus.
Loistavaa kertakaikkiaan Soini, Vistbacka, Sandvik ja puoluehallitus.
Vastaukset 9
Vanhimmat
taas jutustelee. Ei Helsingissä isketty ketään ulos, paitsi KPS,n pölhöt piirihallituksesta. Kaksi piiristä poistunutta teki sen omasta aloitteestaan, ja omin ehdoin.(puolueessahan nuo eivät olleetkaan enään pitkään aikaan) Turha hakea glooriaa jota ei oo ansainnut. Pohjois-karjalasn tilanteesta en tiä, enkä oo kiinnostunu. Mä en kyl löydä mitää suitsuttamista noiden henkilöiden hyväks, jos niiden takii aktiivit katoaa porukoista. No pohjanmaalaisia vartenha persut onkii.
Jos minä liittyisin johonkin puolueeseen,ja alkaisin arvostelemaan: huono puheenjohtaja,ivaisin äänestäjiä,ja kannattaja kuntaa...miksi liittyisin moiseen puolueeseen...näinhän he ovat tehneet...menkööt marisemaan muualle.
mitään kritiikkiä tai kyseenalaistaa pj.n tai puoluejohdon ajatuksia tai ohjelmia. Ei vaikka niissä ois selkeitäpuutteita ja kohtia joilla ei ole mitään toteuttamis mahdollisuutta, vaan ovat pelkkää lumetta. Onnii tärkeempää vaa olla hiljaa ja olla siinä pomon kupeella tyrkyllä, kun huora torin kulmalla. Ja kyllä äänestäjiäkin saa ja pitää herätellä, eikä käyttää hyväksi kuten "isopoika" tekee.
Mutta nämä tyypilliset"jepet" tuntee siitä että(Soini sanonut) heillä on kova KIIRE!!! ja he tietävät(muut,ei tiedä mitään) kuinka homma pannaan kuntoon muutamassa päivässä,sekä halutaan päästä kiinni rahoihin. Ei rakentava kritiikki ole sen tyyppistä,että toto toi toto vei, kuten käde totesi Soinin politiikasta. He eivät anna arvoa puheenjohtajalle,sellainen on tuomittu epäonnistumaan.
ihan Soinin talutettavissa. Pitää oivaltaa että missä yhteydessä kritiikit esitetään ja mitä artikulointia niissä käytetää. Toto toi sekä vei sopii kyllä varmaan siihen mitä KÄDE sanoi, sillä hällä ol kyl sana hallus ja oikes kohdas. Kyl tääl muualki ollaa huomattu et ei juur passaa liikaa sanoo, tai joutuu heti hampaisii. Sul on eki aika suppee toi taustatieto, ja sää pelaat kyl pitkää kuvitellun pohjalta.
PS,ei ole niitä helpoimpia,johdettavia puolueita...Käde,ja kumppanit lähtivät kun oli liikaa Vennamolaisuutta. Pietu kun oli liian vähän Vennamolaisuutta. Oli kuka oli johdossa,se ei voi olla kaikkien mieliksi. Porukkaa tulee mukaan oikealta,keskeltä ja vasemmalta, ja kaikilla olisi "hyviä" neuvoja puheenjohtajalle.
varmaa auttas jos ois selkee linja, muta ku ei oikiaa linjaa oo, ni se on sillo annettava kentän soveltaa alueellisesti asioita.
Olen kaivannut sellaista,että laitettaisiin oikein "raameihin". Mitkä ovat PS,n politiikan eri osa-alueet. esim mikä on kanta perhe-politiikkaan, sosiaali-politiikkaan,onko ympäristö-ohjelmaa? jne.
Sellainen joka osa-alueen kattava ohjelma. Kuntavaalitkin tulossa olisi "paneeleissa" helpompi olla kun olisi joku yhteneväinen kanta.
että sieltä tutkimaan