TERVEYSPALVELUT ULKOISTETAAN

mikäli oikeistohallitus saa jatkaa. Avain asemassa oli TEHY, joka tieten tai tietämättään avasi portteja. Palkkaratkaisu ei sinänsä johtaisi tähän. Ei siis korotukset, jotka kaiken kaikkiaan ovat maltilliset, kun tarkastellaan niitä yleisen palkkakehityksen numeroin.

Ongelma on se, että TEHY teki todella heikkotasoisen sopimuksen yksityiselle sektorille. Heikkotasoinen sopimus takaa yksityisen terveydenhoiden kannattavuuden tai luo sille edellytyksiä. Yksityisen terveydenhoidon palkkalistoilla olevat saavat noin 11 %. Kuntien kustannuksiin kuitenkin palkakratkaisu tuo 16-18 % loven. Tämä oli siis ensimmäinen ratkaisu, jossa TEHYn kokoomusjohto toteutti Kokoomuspuolueen toiveen, ei jäsenistönsä.

Toinen ja huomattavasti vakavampi on sopimukseen liittyvät tuottavuus/tehokkuus vaatimus. Mikäli henkilökuntaa ei listä saavat TEHYläiset ja vain tehyläiset 2 % korotusta. Tämä merkitsee, että samalla sairaanhoitajamäärällä tullaan toimeen, vaikka juuri kerrottiin, että ollaan uupuneita, väsyneitä, kyllästyneitä ainaisen kiireen johdosta. Nykyisillä määrillä ei kuitenkaan enää kyetä hoitamaan terveydenhoiodon palveluita avoterveydenhoidossa, vanhainkodeissa ja sairaaloissa.

Kokoomus onkin tavoitellut tilannetta, että sen jäseninä oleva hyvin voiva lääkärikunta, yksityisen terveydenhoidon omistajina tai palveluksessa olevina voi perustaa entistä tiivimpään tahtiin yrityksiä, jotka hoitavat kunnissa heittele jätetyt terveydenhoidon palveluita tarvitsevat lapset, työikäiset ja vanhukset. Kaikki maksetaan kuitenkin sittenkin veronmaksajien rahoilla.

TEHYn kokoomusjohdon omatunto on kovin heikko ja se ei enää kerro totuutta asioissa.
11218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

poliisia lukuunottamatta on määrätty yksityistettäväksi kansainvälisten pankkiirien toimesta. Se oli näitten kansainvälisten pankkiirien lainanannon ehto 1990-luvun laman aikana. Myös määräys liittyä Natoon tuli heiltä. Tuli myös käsky liittyä Euroopan unioniin.

Suurin syyllinen 1990-luvun alun lamaan oli entinen Suomen pankin pääjohtaja Mauno Koivisto. Markka olisi pitänyt päästää vapaasti kellumaan, eikä jääräpäisesti pitää sen arvosta kiinni. Tehtiin jopa revalvaatio. Mauno Koiviston olisi pitänyt myös huomata se, että ulkomaisten pankkien maahamme dumppaama valuutta oli ansa. Tätä valuuttaa sitten tyrkytettiin oikein olan takaa pk-yrityksille. Sitten tuli pakkodevalvaatiot ja samantien aloitettiin lainojen takaisinperintä. Sen seurauksena maahamme tuli joukkotyöttömyys. Noin 10 000 yrittäjää tappoi myös itsensä vuosien 1991-96 välisenä aikana.

Siis jos haukut kokoomusta, niin olet täysin väärässä!

Äänestä
  • aikoja sitten.Ainoa miten voi vastustaa on
    ettei osta,eikä kuluta mitään.

    Äänestä

  • Ilkka Suominen olivat laman arkkitehtejä. Mauno Koivisto ja Suomen Pankki (Kullberg, Hämäläläinen) syyllisiä kaikki tyynni.

    Äänestä

  • Harri Holkeri ja kirjoitti:

    Ilkka Suominen olivat laman arkkitehtejä. Mauno Koivisto ja Suomen Pankki (Kullberg, Hämäläläinen) syyllisiä kaikki tyynni.

    Mauno Koivisto, koska keplottelemalla laittoi Holkerin pääministeriksi ohi vaalien voittaneiden puolueiden puheenjohtajien sopimuksen. Koivisto leikki vähän likaa kekkosta.

    Erkki Liikanen Holkerin hallituksen valtiovarainministerinä syöksi valtiontalouden kuralle. Kun hän huomasi, mitä oli tehnyt, niin hän erosi hallituksesta. Pakkioksi hyvä veli -järjestelmä järjesti hänet Brysseliin.

    Demareita ei saa enää koskaan päästää hallitukseen. Valtionhallintoa tulee supistaa niin, että kaikki demarit pois pääkällonpaikoilta. Ovat keplottelemalla saaneet nämä virat.

    Äänestä

Mustasieluista kokoomusta on kokoajan kaivellut se, että köyhillä, eläkeläisillä ja vähäosaisilla on MAHDOLLISUUS HOITAA SAIRAUKSIAAN, koska julkisen terveydenhoitopuolen maksut ovat olleet siedettävät. Ensi metreillään porvarihallituksen kokoomuksen, keskustan, rkp:n ja viherpiipittäjien piti tietysti nostaa näitä maksuja, koska täytyyhän porvareiden päästä heti köyhiä kyykyttämään. Vihreistä ei ihan olisi uskonut löytyvän näin raakoja piirteitä.

Niin kuin muistamme, kokoomuksella on ollut aina liipasimella julkiset terveydenhoitopalvelut. 90-luvulla hallitusvastuussa ollessaan kokoomus rysäytti siirtää sosiaali- ja terveysministeri Maija Perhon avustuksella sosiaali- ja terveyspuolen valtiolta kuntien vastuulle. Kuntien politiikot ovat sen jälkeen saaneet päättää paljonko rahoja ihmisten hoitoon tiputetaan ja ketä hoidetaan. Sairaiden jonoja syntyi ja hoitoon pääsy viivästyi ja SDP:n johtamien hallitusten piti säätää laki poikineen, että potilasturvallisuus säilyisi. Täytyy vielä muistuttaa siitä, että leikkausjonojen purkamiseen valtiovaraiministeri Eero Heinäluoma heti töinään antoi valtion salkusta kunnille 400 milj. euroa rahaa ja jonojen purku oli loppusuoralla.

Pakon saneleman ja jatkuvan rahapulan takia kunnat ovat joutuneet yksityistämään osan hoiva- ja terveyspalveluistaan ja näistä kuulee jatkuvasti ikäviä uutisia. Milloin ihmisiä tapetaan morfiinilla, milloin insuliinilla ja tämä on tietysti vain jäävuoren huippua. Onkohan tämä se Kataisen korostama sivistynyt tapa, kun sairaanhoitajien niskaan pantiin leima TUOTTAVUUDEN PARANTAMINEN?

Äänestä

Tämä nyt nähty tehyn työtaistelu tuo varmasti paineita kunnille siirtää osa työtehtävistä ostopalveluksi.Yhtiöitetään osia terveydenhoitotyöstä kaupunkiyhtiöiksi ja myydään yksityisille,jonka jälkeen tehdään palveluista ostosopimuksia.Näin kaupungit(kunnat)tehostavat omaa rahankäyttöä ja yksityisille jää tuottavuuden noston paineet.Tietenkin porukka vähenee,mutta kaupungit pesevät likaisentyön itseltään yksityisten tehtäväksi.

Äänestä
  • Yksityissektori osaa priorisoinnin ja voiton maksimoinnin. Yksityissektori ei juuri ole kiinnostunut köyhien ja vähäosaisten hoidosta ja yksitystä sektoria kiinnostaa vaan ne potilaat, joilla on rahaa. Rahakkailla potilailla saa enemmän tulosta eli voittoa. Yksinkertaisemmin sanottuna köyhät ja vähempiosaiset priorisoidaan ja jätetään huonommalle hoidolle, kokonaan hoitamatta tai sitten käytetään näitä nopeita insuliini/morffiinikonsteja.

    Äänestä

käytäviin jo aikoja sitten!

Äänestä
  • Tapaturmia tulee vanhuksillekin yksin kotona asuaessaan. Kun tämmöinen vahinko käy, sairaalaan vanhusosastolle ja ei kun kuivumaan. Lääkärin määräys hoitajille, ei saa antaa nestettä, ei ruokaa, odotetaan, montako päivää, kun alkaa hourailemaan, suu ammollaan kuivana ja sitten kuolema jo korjaa satoa. Tämä on suomalainen armokuolema vanhuksille. Niin ja vaipat ennen normaalisti veskissä käyneelle potilaalle, sidotaan sänkyyn,jos vaikka äly alkaisi pelata ottaisi vesimukista juotavaa.

    Tämä on 100 % totta suuressa suomalaisessa sairaalassa nähty. Vanhus pelastettiin lääkärin kynisistä, alkoi syödä ja juoda ja vammakin parani. Ensin piti uhata lääkäriä kantelulla. Sen jälkeen ilmestyi tippaletku kuvioon.

    Äänestä

surkuhupaisaa. Mielenkiintoista on sekin, etteivät näköjään ymmärrä nämä suuresti viisaat "taloustieteilijät ja muut alan ammattilaiset" ihmetellä miten se sitten onnistuisi, muka säästäen. Yhtä mieltä varmasti on lähes kaikki, vähääkään talousasioden kanssa tekemisissä olleet, ettei todellakaan pelkkä perusterveyden huolto ole hyvää bussinestä. Eikä sitä sellaiseksi myöskään valitettavasti saa. Erikoisinta on tämän porvarihallituksen lähestymistapa koko asiaan. Miten se olisi kannattavampaa yksityisen hoitamana. Tosiasiassa perusterveyden huolto tulisi jäämään yksityisillä ainoastaan "ylikapasiteetilla" hoidettavaksi oheistoiminnaksi, eli ei tule toimimaan ikinä yksityisellä. Mutta mikäli julkista perusterveydenhuoltoa kehitetään, ja aletaankin myymään palveluita (ylikapasiteettia) yksityisille, olisi meininki huomattavasti järkevämpää, tuottavampaa ja turvaisi myös kansalaisille sen toimivan perusterveydenhuollon. Ongelmaksi muodostuukin se, mistä se ylikapasiteetti saadaan luotua myytäväksi. Etu tuolle toiminalle löytyy kyllä nykyisiltä sairaanhoitopiireiltä, koska heillä on koneisto, laitteet ja rakennukset jo olemassa. Nyt pitää päästä lähinnä kunnallisen terveydenhuollonkin oikeisiin ja osaaviin johtamistapoihin. Eli kehitetään tätä julkista terveyden huoltoa siihen tehostettuun suuntaan, vaarantamatta kansalaisten terveyttä, kuten varmasti käy, jos ne annetaan "ihannebusineksenä" yksityisten käsiin, jossa ainostaan jäävä voitto ratkaisee. Valitettavasti kansalaisten terveydenhuoltoa ei voida toimivasti ja tehokkaasti ... ennen muuta tasapuolisesti ja varmasti järjestää kuin riittävän suurien kunnallisten ja valtion yksiköiden kanssa.
Tietysti siinä on yhdistettävä vaativimpien toimenpiteiden ja erikois-sairaanhoidon yksiköitä, mutta sehän olisi yksityisenkin tehtävä. Itse en ainakaan suostu maksamaan verorahoistani millekään käsvottomalle businesmiesten ja -naisten ahneelle sijoittajakunnalle.

Äänestä
  • yhteisillä rahoilla jotain, jota johtamisen ja visioiden puutteenvuoksi ei saada toimivaksi. Lahjoitetaan se yksityisiin käsiin, (saamatta siitä edes kohtuullista vastinetta) mielummin ulkolaisiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarkkaaja kirjoitti:

mikäli oikeistohallitus saa jatkaa. Avain asemassa oli TEHY, joka tieten tai tietämättään avasi portteja. Palkkaratkaisu ei sinänsä johtaisi tähän. Ei siis korotukset, jotka kaiken kaikkiaan ovat maltilliset, kun tarkastellaan niitä yleisen palkkakehityksen numeroin.

Ongelma on se, että TEHY teki todella heikkotasoisen sopimuksen yksityiselle sektorille. Heikkotasoinen sopimus takaa yksityisen terveydenhoiden kannattavuuden tai luo sille edellytyksiä. Yksityisen terveydenhoidon palkkalistoilla olevat saavat noin 11 %. Kuntien kustannuksiin kuitenkin palkakratkaisu tuo 16-18 % loven. Tämä oli siis ensimmäinen ratkaisu, jossa TEHYn kokoomusjohto toteutti Kokoomuspuolueen toiveen, ei jäsenistönsä.

Toinen ja huomattavasti vakavampi on sopimukseen liittyvät tuottavuus/tehokkuus vaatimus. Mikäli henkilökuntaa ei listä saavat TEHYläiset ja vain tehyläiset 2 % korotusta. Tämä merkitsee, että samalla sairaanhoitajamäärällä tullaan toimeen, vaikka juuri kerrottiin, että ollaan uupuneita, väsyneitä, kyllästyneitä ainaisen kiireen johdosta. Nykyisillä määrillä ei kuitenkaan enää kyetä hoitamaan terveydenhoiodon palveluita avoterveydenhoidossa, vanhainkodeissa ja sairaaloissa.

Kokoomus onkin tavoitellut tilannetta, että sen jäseninä oleva hyvin voiva lääkärikunta, yksityisen terveydenhoidon omistajina tai palveluksessa olevina voi perustaa entistä tiivimpään tahtiin yrityksiä, jotka hoitavat kunnissa heittele jätetyt terveydenhoidon palveluita tarvitsevat lapset, työikäiset ja vanhukset. Kaikki maksetaan kuitenkin sittenkin veronmaksajien rahoilla.

TEHYn kokoomusjohdon omatunto on kovin heikko ja se ei enää kerro totuutta asioissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu