onko Jumala kaikkivoipa?

Voiko Jumala luoda niin suuren kiven, ettei hän itsekään voi sitä nostaa?

Jos hän voi luoda sellaisen kiven, hän ei voi nostaa sitä ja kääntäen. Molemmissa tapauksissa on olemassa teko, jota hän ei voi tehdä, joten hän ei ole kaikkivoipa.
15744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jumalahan LUOPUU kaikkivaltiudestaan luodessaan tuon kiven. Eihän tuo ole paradoksi eikä mikään!
Olen ateisti, mutta joku hoti sentään näihin argumentteihin.

Äänestä
  • kysymyksessä, vaan kaikkivoipaisuuden käsitteessä.

    Äänestä

  • olekaan tuossa kirjoitti:

    kysymyksessä, vaan kaikkivoipaisuuden käsitteessä.

    vaan siinä että kysymys on itsessään mieletön

    Äänestä

Kaljupään tukistaminen.

Äänestä

Vastaan:Mikään ei ole mahdoton Jumalalle.
Hän voi luoda tuon Kiven ja Hän myös pystyy nostamaan sen,sillä Hän on myös materian hallitsija,materia joka Hänelle on vain Ajatus.
Hän on Monessa Ajassa,sillä Hän on myös Aika.
Rauha.
I.

Äänestä
  • Alakerran herra on voimakkaampi.

    Äänestä

  • mikään ei ole mahdotonta jumalalle, niin minkäs takia se ei pääse siitä saatanasta eroon? Joko se ei pysty siihen, eli se ei ole kaikkivoipa, tai sitten se ei halua tehdä sitä, koska se ei voisi syöstä kadotukseen niitä, jotka eivät siihen usko. Eli toisin sanoen jumalanne tarvitsee saatanaa ja sen valtakuntaa, mutta saatana ei tarvitse jumalaa ja se tekee saatanasta mahtavamman.

    Äänestä

  • Vöyri Ylihivuttaja kirjoitti:

    mikään ei ole mahdotonta jumalalle, niin minkäs takia se ei pääse siitä saatanasta eroon? Joko se ei pysty siihen, eli se ei ole kaikkivoipa, tai sitten se ei halua tehdä sitä, koska se ei voisi syöstä kadotukseen niitä, jotka eivät siihen usko. Eli toisin sanoen jumalanne tarvitsee saatanaa ja sen valtakuntaa, mutta saatana ei tarvitse jumalaa ja se tekee saatanasta mahtavamman.

    löytyy kyllä vastaus tuohonkin kysymykseen.

    Äänestä

  • Raamatusta kirjoitti:

    löytyy kyllä vastaus tuohonkin kysymykseen.

    Aika ympäripyöreää, mutta ottaen

    huomioon sen ajan ihmisten sanakäytön

    mielikuvitus ja näkynsä mukaanlaskien

    täytyy myöntää että herrat toimivat

    oman käsityskykynsä rajoilla tulevia

    sukupolvia ajatellen (vrt. Nostradamus)

    Äänestä

  • Vöyri Ylihivuttaja kirjoitti:

    mikään ei ole mahdotonta jumalalle, niin minkäs takia se ei pääse siitä saatanasta eroon? Joko se ei pysty siihen, eli se ei ole kaikkivoipa, tai sitten se ei halua tehdä sitä, koska se ei voisi syöstä kadotukseen niitä, jotka eivät siihen usko. Eli toisin sanoen jumalanne tarvitsee saatanaa ja sen valtakuntaa, mutta saatana ei tarvitse jumalaa ja se tekee saatanasta mahtavamman.

    Moraalisen ennakkotapauksen tarve
    Paholainen oli alun perin täydellinen henkipersoona, yksi Jumalan enkeleistä (Job 1:6, 7). Hän teki itsestään Paholaisen, kun hän vaali itsekästä halua saada osakseen ihmisten palvonta. Siksi hän kyseenalaisti Jumalan oikeuden hallita ja vihjaili jopa, että Jumala ei ansaitse ihmisten tottelevaisuutta. Hän sanoi, että he palvelevat Jumalaa vain jos heitä lahjotaan siunauksilla; vaikeuksissa jokainen ”kiroaisi” Luojaansa (Job 1:8–11; 2:4, 5).

    Nämä syytökset herättivät kysymyksiä, joihin ei voitu vastata vain käyttämällä voimaa. Jos Saatana olisi tuhottu heti Eedenin puutarhassa, jotkut olisivat voineet ajatella, että hän oli oikeassa. Sen tähden Jumala, jolla on ehdoton valta, ryhtyi oikeudellisiin toimiin ratkaistakseen nuo kiistakysymykset siten, että ne tulisivat selväksi kaikille tarkkailijoille.

    Sopusoinnussa periaatteidensa ja täydellisen oikeudenmukaisuutensa kanssa Jehova Jumala osoitti, että kumpikin osapuoli saisi tuoda esiin omat todistajansa. Tähän suotu aika on antanut Aadamin jälkeläisille mahdollisuuden elää ja esittää henkilökohtaisen todistajanlausuntonsa Jumalan puolesta siten, että he vaikeuksista huolimatta säilyttävät nuhteettomuutensa hänen edessään rakkaudesta häneen.

    Kuinka kauan vielä?
    Jehova Jumala on täysin selvillä siitä, että tämän oikeudenkäynnin aikana ihmiset joutuvat kärsimään jatkuvasti. Hän tuleekin ratkaisemaan asian niin pian kuin mahdollista. Raamatussa häntä kuvaillaan ”hellän armon Isäksi ja kaiken lohdutuksen Jumalaksi” (2. Korinttilaisille 1:3). ”Kaiken lohdutuksen Jumala” ei varmasti anna Paholaisen elää yhtään kauempaa kuin on välttämätöntä eikä salli sitä, että hänen vaikutuksensa jäisi näkymään pysyvästi. Toisaalta hän ei tuhoa Saatanaa ennen kuin koko kaikkeutta koskeva oikeustapaus on ratkaistu lopullisesti.

    Kun kiistakysymyksiin on viimein saatu vastaukset, Jehovan oikeus hallita on saatettu vastaansanomattomasti kunniaan. Oikeudenkäynti Saatanaa vastaan palvelee koetinkivenä läpi ikuisuuden. Jos jonain päivänä vielä syntyisi samanlainen tilanne, hänen esimerkkiinsä voitaisiin viitata ennakkotapauksena, jollaista ei tarvitse käydä läpi uudestaan.

    Omana määräaikanaan Jehova Jumala antaa kuolleista herätetylle Pojalleen käskyn hävittää Paholainen ja tehdä tyhjäksi kaikki tämän työt. Raamatussa kerrotaan ajasta, jolloin Kristus ”luovuttaa valtakunnan Jumalalleen ja Isälleen tehtyään tyhjäksi kaiken hallituksen ja kaiken vallan ja voiman. Sillä hänen täytyy hallita kuninkaana, kunnes Jumala on pannut kaikki viholliset hänen jalkojensa alle. Viimeisenä vihollisena tehdään tyhjäksi kuolema.” (1. Korinttilaisille 15:24–26.)

    Raamatussa luvataan, että koko maapallolle tulee paratiisilliset olot – ihmiset saavat elää rauhaisassa paratiisissa Jumalan alkuperäisen tarkoituksen mukaisesti. ”Sävyisät saavat omistaa maan, ja he iloitsevat suuresti rauhan runsaudesta. Vanhurskaat saavat omistaa maan, ja he asuvat siinä ikuisesti.” (Psalmit 37:11, 29.)

    Mieti, miten suurenmoinen tulevaisuus Jumalan palvelijoille on luvattu Raamatussa: ”Katso! Jumalan teltta on ihmisten luona, ja hän asuu heidän kanssaan, ja he ovat hänen kansojaan. Ja Jumala itse on heidän kanssaan. Ja hän pyyhkii pois kaikki kyyneleet heidän silmistään, eikä kuolemaa enää ole, eikä surua eikä valitushuutoa eikä kipua enää ole. Entiset ovat kadonneet.” (Ilmestys 21:3, 4.)

    Äänestä

Jos Jumala joutuisi tohon haasteeseen, hän voisi vaikkapa luoda olennon joka jaksaisi nostaa kiven.
Mietin joskus että maailmankaikkeus on ajatus Jumalan päässä ja sinä päivänä kun hän päättää lopettaa sen ajatuksen, tulee noutaja.
sami

Äänestä
  • Niin kauan kuin jumala on kaikkivoipa, täytyy sen toimia jonkun muun määreen kautta kuin ajatuksen. Niin kauan kun on ajatuksia ei ole kaikkivoipaisuutta, koska ajatus itsessään tarvitsee jonkun lähtökohdan, jonkun mistä se muodostuu. Se lähtökohta ylittäisi Jumalan kaikkivoipaisuuden olemalla jumalan yläpuolella.

    Oikeastaan tästä päästään filosofiseen kysymykseen ajatusten synnystä ja olemuksesta.

    Äänestä

"Voiko Jumala luoda niin suuren kiven, ettei hän itsekään voi sitä nostaa?"

Kysymys on itsessään ristiriitainen. Kaikkivaltius ei tarkoita, että pitäisi olla ristiriitainen. Jumala ei ole ristiriitainen.

Tuohon ristiriitaiseen kysymykseen voisi vastata samalla logiikalla seuraavasti:

Jumala pystyy luomaan sellaisen kiven, jota Hän ei pysty nostamaan, mutta koska Hän on kaikkivaltias, Hän myös pystyy nostamaan sen kiven!

Äänestä

Entä voiko Jeesus luoda niin suuren kiven ettei pysty sen päällä istumaan edes äärettömän suurella ahterillaan?

Äänestä

Eipä tuota ole testattu kuinka kävisi, ihminen kun ei tiedä kaikkea, minä en tiedä kuinka kävisi. Tämä kysymys lienee kopioitu Wikipediasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


The Ice Man kirjoitti:

Voiko Jumala luoda niin suuren kiven, ettei hän itsekään voi sitä nostaa?

Jos hän voi luoda sellaisen kiven, hän ei voi nostaa sitä ja kääntäen. Molemmissa tapauksissa on olemassa teko, jota hän ei voi tehdä, joten hän ei ole kaikkivoipa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu