VAADIN TAKSIALAA VAPAUTETTAVAVAKSI KAIKILLE HALUKKAILLE YRITTÄJILLE!!!!!
Eli periaate on se että kuka tahansa, jolla on edellytykset alkaa taksiyrittäjäksi myös voi sen tehdä. Eli kerrataampa vielä, näitä edellytyksiä on ajokortti, terveys, ammattikoulutus alalle, nuhteeton menneisyys, (ja vaikkapa täydellinen suomen kielen hallinta).
Muuta ei tarvita, lopun hoitaa vapaa kilpailu. Eli päivisin ei seiso turhanpanttina kymmeniä takseja jonoissa, ja ruuhkaöisin on aina taksi saatavilla. Tämä olisi sitä oikeata palvelua. Ei se että asiakas seisoo 45 minuuttia 30 asteen pakkasessa taksijonossa!
Jos tätä ei nykyiset taksimiehet ymmärrä, he ovat yksinkertaisia ihmisiä. Ja ne jotka ymmärtävät mutta silti jankuttavat vapauttamista vastaan ymmärtävät että siinä on oma leveä leipä vaarassa.
On se ihana yrittää kun ei ole oikeata kilpailua vaan valtio on suojannut muutaman etuoikeutetun yrittäjän asemat markkinoilla.
Millä oikeudella joku taksiluvan haltija laittaa rengin ajamaan ja itse piereskelee kattoon. Ihan muuten hyvä mutta em. kuvatussa tilanteessa Yrittäjällä ei ole mitään yksinoikeutta taksilupaan. Luvan kuuluu saada kaikki halukkaat.
Tämä on taas sitä aikaa vuodesta kun käyn omalla autolla ravintolassa juomassa kahvia.
Eli periaate on se että kuka tahansa, jolla on edellytykset alkaa taksiyrittäjäksi myös voi sen tehdä. Eli kerrataampa vielä, näitä edellytyksiä on ajokortti, terveys, ammattikoulutus alalle, nuhteeton menneisyys, (ja vaikkapa täydellinen suomen kielen hallinta).
Muuta ei tarvita, lopun hoitaa vapaa kilpailu. Eli päivisin ei seiso turhanpanttina kymmeniä takseja jonoissa, ja ruuhkaöisin on aina taksi saatavilla. Tämä olisi sitä oikeata palvelua. Ei se että asiakas seisoo 45 minuuttia 30 asteen pakkasessa taksijonossa!
Jos tätä ei nykyiset taksimiehet ymmärrä, he ovat yksinkertaisia ihmisiä. Ja ne jotka ymmärtävät mutta silti jankuttavat vapauttamista vastaan ymmärtävät että siinä on oma leveä leipä vaarassa.
On se ihana yrittää kun ei ole oikeata kilpailua vaan valtio on suojannut muutaman etuoikeutetun yrittäjän asemat markkinoilla.
Millä oikeudella joku taksiluvan haltija laittaa rengin ajamaan ja itse piereskelee kattoon. Ihan muuten hyvä mutta em. kuvatussa tilanteessa Yrittäjällä ei ole mitään yksinoikeutta taksilupaan. Luvan kuuluu saada kaikki halukkaat.
Tämä on taas sitä aikaa vuodesta kun käyn omalla autolla ravintolassa juomassa kahvia.
Vastaukset 54
Vanhimmat
...Kohtapian...
Eli kerro ihmeessä miten hoituu se yhtälö, että miten:
ruuhkahuippuina, jolloin autoja pitäisi olla vähintään kolminkertainen määrä jottei jonoja synny, ja sitten taas se 95 % ajasta kun ei ole kyytejä normaalia enempää, hoituu jotta hommasta tulee kannattavaa liiketoimintaa ihan aikuisten oikeasti ympäri vuoden ? Eli miten ne autot saa leivän päälle muutakin kuin ylähuulta sen 95 % ajasta kun kyytejä on ns. normaalisti ?
Sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, että onko isäntä töissä vaiko kuski. Kas kun toiminnan täytyy olla kannattavaa ihan oikeesti....
Katsos kun ei sinun tarvitse miettiä sitä. Autoja eli tarjontaa on liikenteessä tai sitä ei ole ja kaikkea siltä väliltä. Ne ajaa jotka haluaa ja jotka osaa hommasta tehdä kannattavaa. Ne jotka muuten vaan nyt vähän ajelee kun ei ole kilpailua tekevät todennäköisesti konkurssin.
Jos luvat vapautetaan, avuttomat suojatyöläiset lopettavat ja alalle tulee uusia yritteliäitä ihmisiä niin paljon kuin on oikeasti tarve.
olet sitten himmee..
Kerrohan pussihousu miksi taksi-elinkeinoa pitäisi pyörittää jonkin muun kuin luvan haltijan. Se jolla on lupa harjoittaa taksiliikennettä, myös tekisi sen itse. Yhdellä autolla on stadissa tällä hetkellä n. 450h/kk. + ylimääräiset vuorot ja jatkoajat, eli n. 500h/kk. Mikset itsenäisenä yrittäjänä hoida itse liikennettä vaan itket kuljettajapulasta. Nyt kerrot tietenkin, että olet yrittäjä. Yrittäjyyteen liittyy aina riski, mikä sinun riskisi on? Sinulla sitä ei ole. Jos kolaroit, sinulla on vakuutus, josta saat seisontapäivä-korvauksen, jolla vuokraat vara-auton etkä maksa veroja tuloistasi tai sitten räit kattoon. Joka autolle pitäisi olla yksi kuljettaja, kuljettajalla oma auto. SE on yrittäjä, joka yrittää tulla toimeen. Eikö olisi kauhea ajatus jos suomessa olisi sallittu vain yksi R-kioski/kortteli ja muita ei saisi tulla. 95% ajasta kioskilla ei ole jonoa ja loppuaikana sinne viedään lottoa. Silti kioskeja saa olla vaikka äärettömästi korttelissa. Mieti miksi näin ei ole. Vastaus sinulle: markkinatalous.
Kirjoitat pelkkää asiaa. Maailmassa on paljon oikeasti ajattelevia ihmisiä, niitä vin on siunaantunut taksialalle perin vähän.
Savolaisisäntä kirjoitti näin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000001465&posting=22000000030721285
"5-10 vuotta saadaan olla suht rauhassa", tarkoittaa juuri sitä mistä kenkä puristaa. Taksikuski siis ymmärtää sittenkin sen, että ihanaa olla hommissa, kun saa olla rauhassa vapaalta kilpailulta.
Toisaalta lupien vapauttamista vastustetaan muilla täysin tuulesta temmatuilla perusteluilla. Muka että palvelu huononee, huonoja autoja tulee liikenteeseen, epämääräisiä yrittäjia alalle, turvattomuudella ym. ym. ym.
"Toisaalta lupien vapauttamista vastustetaan muilla täysin tuulesta temmatuilla perusteluilla. Muka että palvelu huononee, huonoja autoja tulee liikenteeseen, epämääräisiä yrittäjia alalle, turvattomuudella ym. ym. ym"
näistä kaikista väitteistä on tehty useita puolueettomia tutkimuksia jotka kertovat totuuden maailmalta. olen linkittänyt joskus tänne sivut missä nämä tutkimukset ovat. etsikää aiemmista jutuista.
hauskaa on se, että näitä tutkimuksia tilasi "taksilakityöryhmä" jonka tarkoitus oli vapauttaa koko taksiala. iskivät kirveen omaan nilkkaan kun tutkimukset kertoivat vapauttamisen nostavan hinnat, heikentävän palvelua, eikä vapauttaminen paranna edes saatavuutta. :))))
EI OLE TOTTA! Piste!
Prahassa katsomassa paikallista taksimeininkiä. Keskellä kaupunkia on oikeen merkitty asemat, joista saat "reilunpelin" takseja ja asemia, joilla tätä kylttiä ei ole...siellä sitä on siis valinnanvaraa ja arvaa kummilla asemilla oli autoja ja kummilla ei:) Tosin ei ole kuulemma juurikaan eron kummasta kyytisi otat toiset kusettaa vaan vähemmän;)
muistaakseeni nuo tutkimustulokset löytyy liikenneministeriön sivuilta. työryhmän selvitys oli nimeltään "yön ainoa valopilkku" tai jotain sinne päin. lue itse jos et usko.
Tiedätkö, massapostitus on kielletty. Suomi24:n sääntöjen mukaisesti viestejä ei saa massapostittaa!
Olen ilmoittanut ylläpidolle tästä!
Että tiedoksi vaan...
Jotta mahdollisimman moni lukee asian kun se on ketjun alussa. 2 ei ole massapostitusta, herää!
Ihanko ilmoitit ylläpidolle? Oho!
Tosiaan autot tulee olemaan sitten fiat stiloja, puntoja, sitikoita, mopoautoja ja ties mitä. Yrittäjiä on sitten niin paljon että taksikuskin hommat ei enää riitä vaan pitää etsiä muutakin työtä, on siinä silloin leipä vähissä.
Vai käykö kuitenkin niin että alalle tulee sitten todella isoja puljuja jotka rohmuu kaikki kaupunkin ajot. Eli yrittäjiä on silloin entistäkin vähemmän.
Periaatteessa yrittäjiä, käytännössä moukkia jotka hakevat rahaa hanskalokerosta, ja haistelevat takapenkkiä.
Kuule se on ihan oikein jos joutuu tekemään muitakin hommia jos ei ajoja riitä!
Ja aivan sama tuleeko isoja yrittäjia vai pieniä. Niin meillä on automarketteja ja lähikauppojakin!
Millä oikeudella kukkakauppias palkaa toisen töihin?
Millä oikeudella R-kioskin yrittäjä palkkaa työntekijän?
Millä oikeudella bussiyrittäjä palkkaa kuskin töihin?
Millä oikeudella taksiyrittäjä palkkaa toisen töihin?
Täsmälleen samalla oikeudella.
Yrittäjällä on aina oikeus, ja usein myös velvollisuus työllistää muita.
Muuten tässä maassa ei olisi työpaikkoja ollenkaan.
Kuka tahansa saa perustaa kukkakaupan tai kioskin. Bussifirman ja taksifirman perustamiseen tarvitaan taas lupa. Siinä se ero on.
Minulla on tuossa tallissa oma ja maksettu iso Volvo. Voisin ihan hyvin käydä varustamassa sen taksamittarilla ja ajaa muutaman vuoron silloin tällöin oman toimen ohella esimerkiksi pikkujouluaikana tai vaikka uuden vuoden yönä ja tienata pikkuisen suolarahaa. Markkinatalous kyllä pitäisi huolen siitä, ettei minua tolpilla näkyisi päätoimisten taksareiden kiusana muuta kuin silloin, kun kysyntää on enemmän kuin tarjontaa. Mutta eihän tämä käy, kun Suomessa ei taksilupaa saa.
se onneton taksiyrittäjä ja hänen renkinsä joutuvat repimään elantonsa 24/7/365.Eivät kuten sinun mallissa poimimaan rusinoita.Tutustuisit asioihin=faktoihin kustannusrakenteesta ennen kuin alat esittää mielipiteitäsi.Ihan oikeasti kaikki te jotka edes suunnittelette yrittäjäsi alkamista......ette edes arvaa mitä sieltä postiluukusta tipahtaa.Jos aiotte edes suorittaa lakisääteiset velvoitteenne,niin tiukkaa tekee.
Hölmö! Ei ole oikeutta jos omaat erikoisluvan ammatinharjoittamiseen. Ajattele vähän!
Oikein! Kiitos! Juuri näin se menee! On siis olemassa älykkäitä ihmisiä! Minäkin vain keskivertoälykkyydellä varustettuna ymmärrän näitä asioita.
Höpö höpö, jauhat ulostetta. Kustannusrakenne on kaikille sama. Kustannukset siirretään suoraan taksiasiakkaan maksamaan hintaan ja se on ihan oikein.
Kysymys on vain siitä että pitäisi olla vapaus taksien määrässä. Jos on sellaisia huikeita kysyntähuippuja kuten viikonloppuöinä, niin tarjolla olisi riittävästi tarjontaa. Tämä näkyy jo tänä päivänä siinä että tolpilla tai niiden läheisyydessä liikkuu jatkuvasti pimeitä takseja.
Miksi olettte taksit niin hölmöjä että työnnätte osan tuloistanne pimeiden taksien taskuihin, puolustamalla tätä sairasta säännösteltyä systeemiä. Säännöstely kuuluu surkeaan Venäjään ja muihin sosialistimaihin.
-90 luvun alussa taksiautoilijat saivat hakea jokaista lupaansa kohden yhden vara-autoluvan jolla ajettiin viikonloppu- sekä muita ruuhkia. näitä lupia oli n 300 purkamassa pikkujouluruuhkia.
toiminta lopetettiin kannattamattomana.
esim. vakuutusmaksut olivat enemmän kuin vara-autolla sai ajettua kassaa. vakuutusyhtiölle vara-autojen pelkästään ruuhka-aikana toimiminen ei ollut syy pienentää maksuja.
ensivuoden vakuutusmaksut 0% bonus(ei mb tai volvo vaan japanilainen perheauto ammattikäytössä) :
liikennevakuutus 5100 e
kasko 4100e
kerääppä noihin rahat pelkillä viikonloppuyön ajoilla volvoosi. ja sen päälle polttoaine, huolto , arvonalennus... jääkö sivutoimisena volvollasi vielä jotain mistä maksaa veroja?
Jos ja toivottavasti kun taksielinkaino on kenen tahansa ehdot täyttävän harjoitettavissa niin vissiin kuitenkin näiden "lähdempä viikonloppuna omalla autolla suhailemaan" kirjoittajien toivoisi ottavan huomioon, että vaikka markkinatalous saisi aikaan lisää kilpailua, pitää sen silti olla tervettä. Eli nämä osapäivä suhaajaajien pitää vastata ihan samoista velvoitteista kun päätoimekseen taksia ajelevan, muutenhan voidaan pitää ihan yhtä oikeutettuna sitä, että kuka tahansa saa perustaa ruokakaupan ja myydä tuotteitaan esim. ilman tuloveroa ja alv:tä sen vuoksi että Citymarketissa on lauantaina puolenpäivänaikaan jonoa.
Kannattaa myös muistaa, että tässä työssä tarvitaan AUTO (merkillä ja mallilla ei väliä) ja kaikki aivoillaan ajattelevat kuinka valtio ym. tahot tässä maassa autoilijaa lypsää. Oli kyseessä sitten siviili auto tai ammatti auto.
Höpö Höpö! Jokainen saa lähteä silloin ajamaan kun siltä tuntuu ja kun on asiakkaita.
Jokainen saa pitää kampaamoansa tai nakkikioskiansa siloin auki kun huvittaa, eli yleensä silloin kun tulee asiakkaita.
...jotta selviät esim. ammattimaiseen liikenteeseen rekisteröidyn taksiauton vakuutuksista? Tiedätkö paljonko se on?
Kerrohan jonottaja...
Niin, eikä esim. liikennevakuutus sitten riipu edes auton merkistä tai mallista. Ainut mikä vaikuttaa on se, että auto on rekisteröity ammattimaiseen henkilöliikenteeseen. Tästäkin on sitten säädetty laki.
kuorma-auto puolella maksut ovat laki sääteisiä suurimmalta osin,kuten vakuutus ynnä muut pakolliset ja siitä huolimatta sen liikenne luvan saa,kun on kurssin käynyt.elikkä sinun logiikalla ne taksi-luvat pitäisi myös olla vapaita
Nykyään, kun lupien määrää säätelee tarveharkinta, taksinsaantia pidetään jonain jokamiehenoikeutena. Kun määrä ja hinta määräytyisi markkinoiden mukaan, elelisi hyvin duuninsa tekevä taksari huomattavasti paremmin. Mistähän nää tämän palstan ämmät sitten vinkuisivat. Huutaisivat kuorossa sääntelyä takaisin kun kysyntäpiikit ei hävinneetkään ja kotimatkan hintaa ei enää määräisi viranomainen.
Aasi! Yrittäminen on jokamiehenoikeus! Kun autojen määrä ja hinta määräytyisi markkinoiden mukaan niin asiat olisivat helevetin hyvin!
Kysyntäpiikkeihin tulisi lisää takseja tarjolle, eikä tarvitsisi vinkua yhtään!
Jos jokin asia on jollain tavalla tänään, sen ei tarvitse olla huomenna samalla tavalla. Tämä pätee sekä taksilupiin että taksien vakuutuksiin.
Tässäkin kohdin markkinatalous kyllä varmasti voisi hoitaa homman kuntoon. Taksien liikenne- ja autovakuutukset ovat vakuutusmatemaattisesti laskettuja, ja perustuvat siihen yksinkertaiseen syyhyn, että taksilla ajetaan moninkertainen määrä ajoja yksityisautoon verrattuna. Ei olisi kovin vaikeaa määritellä vakuutusmaksuja määräytyväksi siten, että taksikäytössä ajetut kilometrit vaikuttaisivat suoraan vakuutusmaksun suuruuteen. Taksissa kun on vielä sinetöidyt mittarit, niin tämä olisi teknisesti helppo toteuttaakin.
Taksin vakuutusmaksuksi siis sama perushinta kuin yksityiskäytössä olevalle autolle, ja lisähintaa taksikäytön kilometrien perusteella.
Niin, ja sivutoimisena taksiyrittäjänä minun ei edes tarvitsisi saada Volvoni hintaa kuoletettua taksiajoilla. Se riittäisi, että taksiajoista jäisi enemmän verojen jälkeen käteen kuin mitä ajamisesta tulisi lisäkustannuksia.
Mutta eihän Neuvosto-Suomessa näin voi tehdä. Kyllä valtio tietää paremmin.
Taksit joutuu nyky systeemissä olemaan ajossa vaikka asiakkaita ei olisi, tämä pakko poistuu jos luvat vapautuu ja tätä riskiä päättäjät ei ole valmiita ottamaan. Laki ei ole taksien tekemä.
Ai noinko helppoa se taksien vakuutusten laskeminen onkin, kas kun ei ole kenelläkään aiemmin välähtänyt.
Ota nyt se järki kätees. Ei niitä vakuutusmaksujen hintoja takseille lasketa pelkästään ajosuoritteen perusteella. Niihin vaikuttaa myös se, että autolla kuljeteaan matkustajia, joille joudutaan maksamaan liikennevakuutuksesta korvauksia, jos on tarve.
Usko pois, jos taksilaki taipuu, yksi ei taivu koskaan ja se on vakuutuslaki ja vakuutusyhtiöt.
Senkin voit uskoa, että sivutoimisena taksiyrittäjänäkään sinulle ei jäisi näillä kustannuksilla ajamistasi ajoista voittoa, siitä pitää kyllä tässä maassa olevat lait huolen.
Vai miten selität, että esim. opiskelijoiden ei kannata tehdä töitä määrättyä tuloa enempää, muuten menee tuet ja verottaja hoitaa loput.
Vieläkö oikeesti luulet, että noin vaan sorvataan uudet lait ja säännöt vakuutuksista ja muista kuluista sivutoimisille takseille? Eiväthän ne anna helpotuksia nykyisillekkään.
Lupien määrää ei muuten enää sääntele tarveharkinta, se poistui 1.8.2007. Nykyään on olemassa kiintiöt ja ne taas lasketaan jonkun TKK:n tekemällä hienolla laskentamallilla jossa on julmettu määrä erilaisia muuttujia asukasluvusta, ikäjakaumasta, ravintolapaikoista, asemista (juna),satamista, kauppapaikosta, liikenneyhteyksistä yleensä ja vaikka mistä.
Yrittäminen on jokamiehenoikeus. Ihmettelen purkaustasi, mehän ollaan ihan samaa mieltä, paitsi kysyntäpiikeistä. Ruokakauppoja saa perustaa kuka tahansa, miksi on jonoja. Soitappa peltisepalle tms. kädentaitajalle, lupaa soitella 6kk päästä, ja arvaa soittaako, ja kuka tahansa voi kouluttautua peltisepäksi.
Mutta pääperiaatteessa olen ihan samaa mieltä kanssasi, olen aasi ja haluan tarveharkinnan pois. Teillä ISOLLA huutajilla vaan ei ole hajuakaan taksielinkeinosta, mutta kuitenkin lääkkeet löytyy kaikkeen.
No kuule mielummin menen kaupungilta kotiin vaikka fiat stilolla kunhan auton vain saa kun vaihtoehtoa on neljän tunnin pakkasessa puutteellisesti pukeutuneena odottamisen jälkeen ylihintainen kyyti taksimersussa. Näin meillä vaimon kanssa kävi muutama vuosi sitten kun taksit olivat taas kerran säätelyn vuoksi päässeet loppumaan Oulun kaupungista. Mukava yllätys varsinkin kun samaan aikaan on palkattu lastenhoitaja kotona odottamassa. On se sitten mukava selitellä että vähän venähti kun tullaankin kotiin neljän jälkeen kun piti tulla puolilta öin. Ja tiesitkö että taksikeskus ei näissä tilanteissa edes ota tilauksia vastaan vaan kehottavat vaan menemään tolpalle jonottamaan. Ja kaikki tämä vain siksi että liiallista kilpailua halutaan rajoittaa lupajärjestelmällä. Kerran olen jäänyt totaalisesti yöllä jumiin Helsinki Vantaan lentokentälle ja kaksi kertaa Oulunsalon lentokentälle kiitos kansainvälisesti ainutlaatuisen suomalaisen taksijärjestelmän. Taksiin ja sen saatavuuteen ei suomessa ole luottamista, nykyisin valitsenkin työmatkalla kulkuneuvoksi vuokra-auton sen varman saatavuuden johdosta.
Juuri kuulin kahvipöytäkeskustelussa että taas oli Oulussa toteutettu viikonloppuna erinomaista taksipalvelua kun välityskeskus oli nostanut kädet pystyyn, kuinka ollakkaan yllättävän taksipulan johdosta. Tällä kertaa oli odotusaika ollut vain kaksi tuntia.
Kannattaisi taksienkin joskus asettua asiakkaa ansemaan.
Primassa on kassoja 30 kpl rivissä. Maanantai aamuna on 5 kpl käytössä. Perjantaina iltapäivällä on 25 kpl rahastamassa. Jonot pysyvät aina kohtuullisina. Jos Prisman jonossa joutuisi viettämään tunnin, asiakkaat menisivät naapurin Citymarkettiin.
Toista taksijonoa ei voi valita!
Näin yksinkertaisesti se toimii!
Aivan sama mikä määrää lupien/autojen/ yrittäjien/taksien määrää. Se voi olla tarvehankinta tai kiintiöt tai ihan mitä tahansa. Mikään muu kuin yrittäjät itse ei saisi määrätä taksien määrää. Eli täydellinen vapaus valita haluatko lähteä alalle yrittämään. Elinkeinoilmoitus, pätevyystsekkaus (ajokortti, terveys ja nuhteettomuus) riittää.
eroaa sitten siitä että esim.
MA yönä Helsingissä on 6 ryhmää takseja ajossa
TI 8
KE 12
TO 15
PE ja LA 19 (eli kaikki)
Ryhmässä siis n. 70 autoa.
Nykyisin tietysti autot voivat ajaa tuon listan ulkopuoleltakin, mutta nuo listan vahvuudet on hoidettava.
Miten eroaa tuosta kassa hommasta tässä mielessä?
JA sitäpaitsi siellä PRIMASSA on jonoja kyllä silloin PE iltana, mutta huom ne ei ole välttämättä silloin kun SINÄ käyt siellä.
PE ja LA takseja whatever 19 ryhmää = EI RIITÄ! Suomeksi: EI OLE TARPEEKSI!
Prismassa EI JOUDU jonottamaan tuntia tai enemmän jonossa edes perjantaina!
Periaate on periaatteesa se että lupasäännöstely on purettava, vain se on periaatteessa oikein!
> Ai noinko helppoa se taksien vakuutusten laskeminen onkin, kas kun ei ole kenelläkään aiemmin välähtänyt.
Niin se on. Tämä vain edellyttää sen ajattelutavan unohtamista, että taksin pitää olla koko ajan taksi. Tietysti niiden taksien osalta, jotka ovat ajossa koko ajan, ei vakuutuksien hinnoille tapahtuisi mitään.
> Ei niitä vakuutusmaksujen hintoja takseille lasketa pelkästään ajosuoritteen perusteella. Niihin vaikuttaa myös se, että autolla kuljeteaan matkustajia, joille joudutaan maksamaan liikennevakuutuksesta korvauksia, jos on tarve.
Niinpä vaikuttaa. Ja maksettavien korvausten TODENNÄKÖISYYS taas riippuu siitä, kuinka monta matkustajakilometriä autolla matkustajia kuljetetaan. Taksikäytössä olleet kilometrit ovat erittäin selkeä peruste hinnoitella vakuutukset osapäiväisille taksiyrittäjille, kun ne tosiaankin voidaan taksamittarilla yksiselitteisen luotettavasti todeta.
Vakuutuslailla ei ole tämän kanssa mitään tekemistä. Vakuutusyhtiöillä on nimittäin valta hinnoitella tuotteensa kuten haluavat, niin kauan kuin liikennevakuutuksien osalta toiminta on "kohtuullista" (pakollisesta vakuutuksesta kun on kyse). Markkinatalous pitää huolen siitä, että jos osapäivätaksivakuutuksia kysytään, niitä myös tarjotaan.
Opiskelijoiden kannustinloukkuja on turha sotkea tähän. Se on ihan eri asia.
> Vieläkö oikeesti luulet, että noin vaan sorvataan uudet lait ja säännöt vakuutuksista ja muista kuluista sivutoimisille takseille? Eiväthän ne anna helpotuksia nykyisillekkään.
Jep. Eikä kyse ole HELPOTUKSISTA, vaan kyse on siitä, että hinnoittelussa on muitakin vaihtoehtoja kuin kokopäivätoiminen yrittäminen. Nykyisen taksilupajärjestelmän aikana moiselle ei ole edes ollut kysyntää. Paitsi ehkä jossain Lapin hiihtokeskuksessa, jossa homma on hoitunut näppärästi seisontavakuutuksen avulla.
Oletko sinä sitten tyytyväinen valiitsevaan tilanteeseen taksivakuutusmarkkinoilla? Etkö sinä haluaisi muutosta? Jotta aukeasi parempi mahdollisuus osa-aikaiseen taksin ajamiseen ja kenties lupasäännöstelyn purkamiseen.
"Vakuutusyhtiöillä on nimittäin valta hinnoitella tuotteensa kuten haluavat"
todellakin paljastit tyhmyytesi joka jo aiemmista viesteistäsi selviää jopa taksikuskille. vakuutusyhtiöt eivät saa hinnoitella pakollisia liikennevakuutuksia miten haluavat vaan ne hinnat tulee perustua suoritettuihin korvauksiin.
eli jos takseja tulee lisää, voi korvattavat vahingot lisääntyä ja maksut nousta. nykyisin maksut nousee 5-10% joka vuosi.
ja markkinataloudesta: markkinatalous on tuonut jokaiselle alalla murheita asiakkaalle. hinnoilla ei kilpailla vaan yrittäjät hinnoittelee palvelunsa ja tavaransa niin samanhintaissiksi ettei oikeata kilpailua ole. esim. katsastus, parturi, nakkikioski ym... hinnat ihan mielettomät ja hintaerot minimaaliset.
ja erikoista on eu;n "vapaankilpailun" politiikka, kun ulkomaan ouhelut eivät markkinatalouden lailla laskeneet, niin MÄÄRÄTTIIN operaattorit laskemaan hintoja?! markkinataloutta tosiaan...
että helsingissä on 200:n auton ylikapasiteetti. tätä ongelmaa ei ollut ympäristön kunnissa.
ei taksilla voi olla myöskään ajovelvoitetta, eli taksi voi valita asiakkaansa. jos pitkän odotuksen jälkeen joku haluaa kulman taakse ajella taksilla, voi tälläisen ajon jättää ottamatta tai rahastaa riitävästi että kannattaa.
nythän kaikki paskat pikkukyyditkin on ajettava vaikka olisi 2 tuntia asiakasta odotellut.
Kirjoitit: "eli jos takseja tulee lisää, voi korvattavat vahingot lisääntyä ja maksut nousta. nykyisin maksut nousee 5-10% joka vuosi."
Et taida ymmärtää, että kun jos niitä takseja tulee lisää, myös maksajia tulee lisää.
opettele lukemaan. kirjoitin: "maksut VOI nousta"
ja kun maksajia tulee lisää, myösvahinkoja tulee lisää. ainakaan lupien lisäys ei ole vakuutusmaksuja laskenut, mitä 20v olen asiaa seurannu.
kuin että se taksien liikevaihto tulee ihan muista ajoista kuin juoppojen kotiin viennistä 24-06 Pe ja La öinä. Kuten täällä on todettu monet taksit ajavat nykyisin vain päivisin ja auto per mies periaatteella. Kuten myös Tukholmassa tekee TaksiStockholm (siis entiset viralliset taksit).
Eli ei niitä takseja tulla mitoittamaan, eikä markkinatalous ohjaa mitään jos kysyntää, jota ei heti pystytä hoitamaan, on keskimäärin vuodessa ehkä 6 tuntia viikossa.
Ja kaksi muuta asiaa. Somessa on muutakin lääniä kuin tämä PKS missä taksia tarvitaan. Ja sitten kaikki (suuri osa) Änkee Helsinkiin kun kahdessa seuraavassa suurimmassa kaupungissa Espoo ja Vantaa ei ole kunnon sivistyneitä paikkoja joissa ryypätä aivoja pihalle. Miksiköhän ei ole? Olisiko siitä markkinataloudesta kyse?
Muuten aikanaan kun ajoin oli arki-illat parhaimpia koska ei ollut ruuhkia eikä kusipäisiä asiakkaita (ainakaan niin paljon kuin vkl)
"Vakuutusyhtiöillä on nimittäin valta hinnoitella tuotteensa kuten haluavat."
Myönnetään, tuo oli ehkä hieman epätäsmällisesti ilmaistu. Tarkoitin sitä, että vakuutusyhtiöt saavat rakentaa tuotteistaan sellaisia kaupallisia paketteja kuin mitä näkevät tarkoituksenmukaisiksi. Vakuutusyhtiön on hinnoittelua suorittaessaan kuitenkin noudatettava liikennevakuutuslain 4. luvun 18§ 3.mom. säännöstä, joka kuuluu seuraavasti:
"Liikennevakuutusmaksut on laskettava silmällä pitäen vakuutettujen etujen turvaavuutta kuitenkin siten, että vakuutusmaksujen on oltava kohtuullisessa suhteessa vakuutuksista aiheutuviin kustannuksiin ja että vakuutusmaksut yleensä ovat suuremmat niistä vakuutuksista, joista on jouduttu suorittamaan korvausta."
Asiaa määritellään lisäksi Sosiaali- ja Terveysministeriön asetuksessa 512 liikennevakuutuslain mukaisten vakuutusten ja vahinkojen tilastoinnin perusteista sekä
vakuutusmaksuihin sovellettavasta vahingottomien vuosien johdosta annettavien alennusten
ja vahinkojen perusteella tehtävien korotusten järjestelmästä:
2 §
Vakuutusyhtiöllä tulee olla maksutaulusto,
josta käy ilmi, miten vakuutuksen maksu
määrätään vakuutettavaan riskiin liittyvien
tekijöiden perusteella.
Vakuutusyhtiöllä tulee lisäksi olla bonusluokkataulukko,
josta ilmenee, miten vakuutuksenottajan
vakuutus sijoitetaan bonusluokkataulukkoon
sekä miten vahingottomat vuodet ja
vahingot vaikuttavat vakuutusmaksuun. Bonusluokkataulukon
sijasta yhtiö voi käyttää jotain
vastaava säännöstöä, jos vahingottomien vuosien
ja vahinkojen vaikutus vakuutusmaksuun
käy siitä selkeästi ilmi.
Missään ei sanota, etteikö vakuutusmaksu voisi riippua vuotuisesta ajokilometrimäärästä. Päinvastoin, vuotuinen ajokilometrimäärä vaikuttaa kiistatta onnettomuusriskiin, joten maksun määräytymisperusteena se on hyvinkin sääntöjen mukainen. Esimerkiksi vakuutusyhtiö Volvia myöntää tänä päivänäkin muutaman prosentin alennuksen, jos vuotuinen ajokilometrimäärä on alle 15 000. Samoin alennuksen saa, jos autoa ei aja alle 25-vuotias kuljettaja.
Luepa ajatuksella tuo liikennevakuutuslain pykälä tuolta ylhäältä. Ehkä sitten oivallat, että vakuutusmaksu voi todella lain mukaankin olla alhaisempi silloin, jos riski on pienempi. Näinhän tilanne olisi esimerkiksi taksissa, joka olisi liikenteessä vain osa-aikaisesti.
Esimerkkinä tuollaisesta uudenlaisesta ajattelusta on muuten moottoripyörien vakuutukset. Aikaisemmin kaikki pyörät laitettiin aina talveksi seisontavakuutukseen ja otettiin liikenteeseen ajokauden alkaessa. Jotkut vakuutusyhtiöt ovat nyt todenneet, että vakuutuksen saa sillä samalla hinnalla vaikka pyörää ei seisontavakuutukseen pistäisikään. Riskianalyysin perusteena on tässä kohdin se, ettei kukaan kovin helposti lähde ajelemaan moottoripyörällä tammikuussa, joten riskikin on melko pieni.
Nythän on niin et kun ajovuorot vapautuivat pl. minimivuorolistat,seuraa et autoja saattaa olla ajossa koko kapasiteetilla kokoajan ja kun yrittäjät itse eivät kertakaikkiaan voi olla ajossa 24h,täytyy ahneimpien yrittäjien haalia renkejä ajoon. Asiakkaiden määrä ei vaan lisäänny.Tästä taas tulee tilanne jolloin renkejä on hirmuinen määrä ajossa eikä kenenkään kassa paisu (rengin palkalla ei elä) ja kaikki valittavat kun taas ollaan ajossa ja väsyttää jotta pärjäisi. Ratkaisu tähän: Yrittäjät hoitavat omat listavuorot eikä ajateta'ylimääräisiä'vuoroja rengeillä pl. ruuhkaviikonloput. Näin rengit ja isännät selviävät pienemmällä tuntimäärällä mut palkka on sama kun ajoja on enemmän/vuoro.Kaikki pääsevät vähemmällä ja silti asiakkaille riittää pirteitä kuljettajia läpi yön ja päivän.
Jos olis liikenteessä kaikenlaisia kuskeja ei koskaan tietäis mihin sut vietäis kun ei olis mitään kontrollia ja taksat saatettais vetää hihasta puhumattakaan autojen kunnosta. Taksiyrittäjien nettotuloa ei ole suinkaan se mitä mittari raksuttaa. Se on aika pieni siitä summasta.Siitä huolimatta kalusto on aika hyvälaatuista,lainojen lyhennykset,eläminen,polttoaineet,elatusmaksut jne täytyy hoitaa joka kk. Taksiyrittäjillä on aikamoinen riski. Taksiritys kun ei kannata kuten marketit jossa voisi saada asiakkaan jollain tarjouksella,esim voipaketti puoleen hintaan.
Ei siwakaan ota kassalle 15 myyjää jos todellinen tarve on 2kpl.