Uskonnollisessa lähetystyössä ja avustamisessa on aina "oma lehmä ojassa": sielujen kerääminen. Sanotaan kristillisen lähetystyön ja avustamisen mielekkyydestä mitä sanotaan, niin kristilliset toimijat itse vesittävät saavutuksensa inhimillisen hädän lievittämisen saralla. Tämä vesittäminen on niin täydellistä, että itse asiassa ei tulisikaan puhua avustamisesta, vaan pikemminkin jonkinlaisesta karhunpalveluksesta koko ihmiskuntaa ja etenkin kehitysmaiden asukkaita kohtaan. Kuten hyvin tiedetään, tämä epäkohta korostuu kaikkein kärkevimmin katolisen kirkon kohdalla.
Katolisen kirkon saarnaamaa kondomin käytön kieltoa voidaan pitää yksinkertaisesti rikollisena toimintana, kun otetaan huomioon, että esimerkiksi vuonna 2005 Saharan eteläpuolisessa Afrikassa kuoli 2000000 ihmistä AIDSiin. Ja miten katolinen kirkko tästä on erityisesti vastuussa? Mietitäänpä hetki Kongon demokraattista tasavaltaa, vuoden 2006 tilastojen mukaan yli 62 miljoonan asukkaan suurta valtiota, jonka asukeista perin suuri osa on katolisia. Maa on niin katolinen, ettei Euroopastakaan montaa katolisempaa maata löydy. HIV-positiivisia on väestöstä suunnilleen saman suuruinen osuus kuin "seksiturismin Mekassa", Thaimaassa. Vielä synkempiä HIV-tilastoja on naapurimaissa, kuten yhtä katolisessa Ugandassa ja Kongon tasavallassa, joka "vain sattuu olemaan" hieman katolisempi maa kuin Kongon demokraattinen tasavalta.
Paatoksellinen kumikielto AIDS-epidemian hillitsemiseksi on aivan sama kuin neuvoisi nälänhädästä ja kuivuudesta kärsivien alueiden ihmisiä juomaan turvallisesti ulosteiden saastuttamaa vettä. Kyseessä on lähtökohtaisesti kuolemantuottamus. Joka vuosi katolisen kirkon virallisen linjan määrittävän paavin kontolle rapsahtaa miljoonia kuolemantuottamuksia. Mutta mitä tekevät paavin alamaiset? Hurraavat tälle ja ylistävät tätä niin kuin erästä Nürnbergissä tuomituksi tulleen hirmuhallinnon johtajaa. Herran Jeesuksen armo olkoon kaikkien kanssa. Amen.
Kuoleman lähetystyö
2
521
Vastaukset
- Sanassa
kehoitetaan pidättäytymään avioliiton ulkopuolisista sukupuolisuhteista mikä on erinomainen suoja mm.aidsia vastaa. Jos kaikki noudattaisivat sitä, pieninisi myös riski saada virus verensiirron kautta. Eipä monet afrikkalaiset ym. taida juuri muutenkaan kumeista paljon tietää, liekkö saatavillakaan. Kristilliset kirkot ovat kyllä lievittäneet inhimmillistä hätää mm. kaivamalla kaivoja ja lahjoittamalla eläimiä ja työkaluja. Katolisessa kirkossaon paljon kristinuskolle vieraita piirteitä, kuvien ja epäjumalien palvontaa. He ovat myös vainonneet protestantteja.
- kehoittaa
pidättäytymään avioliiton ulkopuolisista sukupuolisuhteista mikä on erinomainen suoja mm.aidsia vastaa. Jos kaikki noudattaisivat sitä, pieninisi myös riski saada virus verensiirron kautta. Eipä monet afrikkalaiset ym. taida juuri muutenkaan kumeista paljon tietää, liekkö saatavillakaan. Kristilliset kirkot ovat kyllä lievittäneet inhimmillistä hätää mm. kaivamalla kaivoja ja lahjoittamalla eläimiä ja työkaluja. Katolisessa kirkossaon paljon kristinuskolle vieraita piirteitä, kuvien ja epäjumalien palvontaa. He ovat myös vainonneet protestantteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2385484Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki843474PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1343316Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423063Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne722939Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv932764Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172440Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032317- 1701847
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91430