Paljonko pitää jäädä käteen

Paljonko pitää pankkien lainalaskelmien mukaan jäädä kiinteiden menojen jälkeen käteen rahaa? Ja mitä kaikkea kiinteisiin menoihin pitää laskea? Asuminen, ruoka, tervhoito...mitä muuta.

Meille jää minun laskelmien mukaan nyt käteen 2 200 € kaikkien menojen (asuntomenot, sähkö, tervhoitokulut, ruoka, matkakulut) jälkeen.

Antaisikohan pankki siis sen verran ison lainan meille että kulut nousisi 200 € / kk??
81976
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"sisäpiiritietoa" siitä kuinka pankki laskee/scorettaa sut/teidät ja kuinka sun/teidän näinollen pitäisi kaunistella menoja, jotta lainaa irtoaisi ?

Huonolla tiellä olet, koska täältä kyselet - kysy sieltä pankista, niin se selviää...

Äänestä
  • Ah miten ystävällinen vastaus :).
    Hyvää maanantain jatkoa sinulle...

    Äänestä

  • Scorettaa...

    Että näitä älykääpiöitä riittää...Taas joku maalainen muuttanut Stadiin....

    Äänestä

  • Scorettaa... kirjoitti:

    Scorettaa...

    Että näitä älykääpiöitä riittää...Taas joku maalainen muuttanut Stadiin....

    ..maalainen kuitenkin pankkislangin tuntevan! Aivan tuttu ja todellinen termi pankkilaisille...

    Äänestä

on, että laina ja sen hoitomenot pitää mitoittaa niin, että nettotuloista max. 40% kuukaudessa menee lainanhoitoon (lyhennys ja korko).

Äänestä
  • vain asuntolainan yhteydessa (se 40%).Eli asuntolaina ja korot eivät saisi ylittä 40% perheen nettotuloista.Taitaa sähö,vesi ja yhtiövastike sisältyä näihin kuluihin.

    Äänestä

Takuu-säätiön takaama laina niskassa. Aikanaan hain kun olin luottokierteessä ja tienasin käteen hiukan enemmän kuin nyt mutta en paljoa. Välillä olin työtön ja syt opiskelen oppisopimuksena ja ilmoitin Takuu-säätiöön uudet nettotulot eli 1100 € kuussa käteen. Mulla laskettiin maksuvaraksi 420 €. Saisko pankista lainaa jota lyhentäisi tuon verran näillä nettotuloilla?? Osuuteni kodin menoista on kuussa vajaat 400 joten hyvin menee. Menin äskettäin naimisiin ja nyt puoliso sai akan lisäksi sen entiset velat. Aika omituista toimintaa minusta.

Äänestä

Eli koko ruokakunnan tuloista noin kolmasosa saa mennä asuntolainaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sissuli kirjoitti:

Paljonko pitää pankkien lainalaskelmien mukaan jäädä kiinteiden menojen jälkeen käteen rahaa? Ja mitä kaikkea kiinteisiin menoihin pitää laskea? Asuminen, ruoka, tervhoito...mitä muuta.

Meille jää minun laskelmien mukaan nyt käteen 2 200 € kaikkien menojen (asuntomenot, sähkö, tervhoitokulut, ruoka, matkakulut) jälkeen.

Antaisikohan pankki siis sen verran ison lainan meille että kulut nousisi 200 € / kk??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu