Mikä se on se semmonen iso lisko? about 30 cm. Paljon maksaa, mitä syö etc. POlisi kiva semmoinen lemmikkinä. Ruotsissa näin kerran sellaisen erään miehen olkapäällä :) Jos jossain kuvia niin laitatteko ? :)
Iso lisko
5
1034
Vastaukset
- -S-
30cm pitkä lisko ei ole iso.. ja muutenkin noilla perusteilla/tiedoilla on sangen hankala sanoa mikä lisko on kyseessä.. moniin liskoihin trimmaa tuo 30 cm.. voi olla pieni iguaani, parta-agama etc. etc.. vaihtoehtoja lukemattomia..hinnat ja ruokinta kaikilla erilaisia..
- mä vaan
Tarkoitatko tuolla 30 sentillä liskon koko pituutta vai vartalon pituutta? Tuohon 30 senttiin mahtuu kyllä aikas monta liskoa, eli kysymykseesi on mahdoton vastata. Liskot eivät ole lemmikkejä, joita kuljetellaan olkapäällä pitkin kyliä! Suosittelen perehtymään hieman enemmän liskoihin, ennen kuin hankit sellaisen. Hyviä saitteja ovat esim. www.herppi.net ja www.herpetomania.fi .
- ap.
Vartalon pituus.
Tarkoitus olikin että tutustuisin liskojen "sielunelämään" eli niitten tapoihin sun muuhun ennen kuin suin päin sellaisen hankin. Tutkimista helpottaa kun tiedän mikä otus on kyseessä :)
Kiitos osoitteista! - ap.
ap. kirjoitti:
Vartalon pituus.
Tarkoitus olikin että tutustuisin liskojen "sielunelämään" eli niitten tapoihin sun muuhun ennen kuin suin päin sellaisen hankin. Tutkimista helpottaa kun tiedän mikä otus on kyseessä :)
Kiitos osoitteista!Oho! Nyt kun katteli noita sivuja niin eihän toi minun näkemä lisko ollutkaan niin hirmuisen iso :) Ne vaatii kyllä todella paljon erinäistä huomioo ilmeisesti... Hmm hmmm hmmm....
Ehkä jos minäjonkun otan niin vähän poienempi kokoisen esim. kokonaisuudessaan 30 cm :) - mä vaan
ap. kirjoitti:
Oho! Nyt kun katteli noita sivuja niin eihän toi minun näkemä lisko ollutkaan niin hirmuisen iso :) Ne vaatii kyllä todella paljon erinäistä huomioo ilmeisesti... Hmm hmmm hmmm....
Ehkä jos minäjonkun otan niin vähän poienempi kokoisen esim. kokonaisuudessaan 30 cm :)Ihan vaan mielenkiinnosta kysyn, mikä oli se näkemäsi lisko?
Kaikki liskot ja matelijat vaativat huomiota, enemmän tai vähemmän. Liskoa valitessa kannattaa pitää mielessä, että pieni koko ei välttämättä tee liskosta sen helpompaa hoidokkia. Toki pienemmälle on (yleensä) helpompi järjestää sopiva terraario kuin isolle liskolle, mutta monet pienet liskot voivat olla hyvinkin vaikeita hoidettavia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi663286Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773018- 1372396
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412376Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361724Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4011689Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "21361