Rupes vituttaan tuo IF-vakuutusyhtiön toiminta. Silloin olet hyvä kun sopimuksia tehdään, mutta auta armias jos sattuu jotain.
Alkaa perkeleenmoinen venkoilu ja viivyttely korvauskäsittelyssä. Moni heidän toimintansa menee hiuksen hienosti lain puitteissa. Osan saa poliisi selvittää.
Teema tuntuu olevan ASIAKAS MAKSAA, MYÖS VAHINGON SATTUESSA!
Alkaa perkeleenmoinen venkoilu ja viivyttely korvauskäsittelyssä. Moni heidän toimintansa menee hiuksen hienosti lain puitteissa. Osan saa poliisi selvittää.
Teema tuntuu olevan ASIAKAS MAKSAA, MYÖS VAHINGON SATTUESSA!
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4000000000000047&posting=22000000030588342
nää vakuutusyhtiöjutut pitäis siirtää tonne laki&rikos puolelle. mielummin vielä rikospuolta painottaen. Vaihdoin pois ifistä.
IF voitti asiakastyytyväisyyskilpailun tänän syksynä.
http://www.epsi-finland.org/index.php?option=content&task=view&id=30
Itselläni toistaiseksi vain hyvää sanottavaa IF:istä. Vaimolle kävi haaveri ja auto solmuun. Hinattiin tarkastusasemalle , parin päivän päästä soitti vakuutustarkastaja ja sanoi että lunastukseen menee. Neuvoteltiin auton arvosta, paperit oli seuraavana päivänä postilaatikossa allekirjoitusta varten. 3 päivää sen jälkeen kun olin toimittanut tarvittavat paperit takaisin IF:ille oli rahat (auton sovittu käypä arvo + 25%) tilillä.
Nyt pari vuotta myöhemmin peura juoksi autoni kylkeen, tein vahinkoilmoituksen netissä, seuraavana aamuna oli mailissa tieto että korvataan ja että vahinkotarkastaja ottaa yhteyttä. Seuraavana päivänä tarkastaja soitti ja sovittiin että tuon auton tarkastusasemalle, Maanantaina kävin näyttämässä auton ja pääsimme ongelmitta sopuun mitä sille pitää tehdä- valitsin kertakorvauksen ja odottelen nyt rahoja (en ole katsonut tilitietojani sitten tiistain, saattaapi olla rahat tilillä jo)
Autot on poikkeus koska niissä ei ole tulkinnanvaraa...