Viinintakainenmaa

Amadeux

Heips kaikki jotka pitävät matkailusta viinintakaisessa maassa. Keksikää maalle nimi ja siellä voidaan tavata vaikka viinibaarissa KAValjer10 tms (keksi nimi). Tulen töistä kotiin ja on ollut mahtava päivä. Ulkona satanut lunta ja koirat ovat vastassa. He hyppivät ja nuuskivat kauppakassini. Laitan ruoan niille ja tovin kuluttua käydään metsässä 5km:n lenkillä. Mahtava tunne tulla kotiin. Lämpö puskee vastaan ovesta ja menen suihkuun. Suihkun raikkaana avaan kylmän valkoviinipullon ja otan siitä lasillisen ja katson telkkarista mieluimmin kauhuelokuvaa...joita kyllä liian harvoin tulee. Koirat nukahtavat jalkoihini ja nautiskelen kynttilänvalossa viiniäni ja jos saan sitä kauhuelokuvaa. Aaahhhhh...jatka

2

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • romulus_pannahinen

      Oi sinulla on viiniä, käy niin kateeksi! Minulla vaan maitoa ja vettä.
      Olen punaviinin ystävä, sitä on tosin hankala juoda vain lasillinen kerralla, joskus menee koko pullo maistellessa.
      Joskus pullo taas seisoo kaapissa avattuna viikon eikä vaan maistu.

      Utopia olisi ihana paikka josta voisi löytää tunnelmallisen, kynttilöillä valaistun ja hämärän paikan tunnelman ystäville. Kenties oikestakin maailmasta löytyy, mutta mistä?

      • Amadeux

        Tule mielikuvitusmaailmaan ja nautitaan viinistä. Eihän sitä voikaan juoda vain lasillista. Pullo pitää juoda kerralla kaikki. Ostaessa sanot itsellesi että otan vain lasin ja huomaat että pullo on tyhjä kun haet vielä lasillista. Hyvä näin; pääset meidän maailmaan. Kuka nyt ostaisi viiniä vain lasin takia. Mikäli se jostain syytä seisoo viikon kaapissa, silloin pitää pyytää ystävä juomaan kanssasi viiniä. Keksitään mistä sellainen hieno paikka löytyy muualta kuin omasta kodista, tai oman pään sisältä...sinne haluan lähteä heti...kuka lähtee mukaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      215
      5222
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      41
      4578
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      15
      3206
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3145
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      166
      3069
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      56
      2609
    7. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      59
      1950
    8. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1949
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      1934
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1839
    Aihe