Kertokaahan, miksi jumala loi minusta ateistin, vaikka sain normaalin kristillisen kasvatuksen?
Miksi jumala on hyljännyt
minut?
31365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
sinusta ateistia, vaan sinä itse olet valinnut ateistin kannan uskon asioista.
Alappa rukoilla että Jumala kääntää sinun ajatuksesi Hänen puoleensa niin huomaat että ihme tapahtuu ja sinusta tulee Jumalan lapsi.
Olen kyllä rukoillut monesti, mutta koskaan en ole saanut minkäänlaista vastausta.
Olet ismin vallassa.
Olkoompa se adventismi tai ateismi.
automaatti jumala. Kun panee rukouksen ylös niin toivomus täyttyy alhaalla? Jos näin on niin ymmärrän hyyvin että et usko jumalaasi, en usko minäkään "automaatti jumalaan".
Jos alat ymmärtämään oikeaa Jumalaa vähän paremmin niin alat myös uskoa häneen.
Jos uskot että täydellinen rakkaus ja oikeamielisyys ovat realistisia käsitteitä joita voi ymmärtää ja jos uskot että olet itse olemassa ja voit niistä ainakin puhua niin voit ehkä ymmärtää että joku joka on niin paljon korkeampi ja parempi kuin taivas on korkeampi maata voi sen täydellisyyden omatakin.
Silloin olet astunut ensimmäisen askeleen Jumalan tuntemuksen tiellä ja valo kirkastuu kirkastumistaan - jos haluat - mutta ei varmasti kirkastu jos et sitä halua.
Eikö olekin hieno juttu? saat itse päättää ..
Koko asia menee ymmärrykseni yli enkä käsitä sitä. Niinkuin sanoin jumala on torjunut kaikki yhteydenottoyritykseni. En tiedä mistä se johtuu, mutta kontaktia ei millään synny. Ei edes nimeksikään.
lähetät rukouksesi väärään osoitteeseen.
Ihmisen omat halut ja "tieto" ovat usein vain esteenä. Jumala on rauhan Jumala ja armollinen. Ei ole ensi sijaista että osaa kaikki opin kappaleet ulkoa vaan että ymmärtää oman syntisen tilansa.. jokainen ihminen on syntiä tehnyt...
## lähetät rukouksesi väärään osoitteeseen ##
Voisitko antaa sen oikean osoitteen?
Jumala loi sinut omaksi kuvakseen.
Jeesus kutsuu sinua kaksi kertaa elämäsi aikana ja sinä voit vastata kieltävästi tai myöntävästi joko ateisti tai kuka muu tahansa.
Tiesitkö että Jumalan valtakunta on tullut lähelle ja sinäkin voit tehdä parannuksen rakastaa lähimmäistä niinkuin itseäsi ja rakastaa ennenkaikkea Jumalaa enemmän kuin omia OPITTUJA JÄRJENPÄÄTELMIÄSI?
Usko asuu sydämessä ja ateismi asuu järjen päätelmissä!
Olen kyllä kuunnellut sydämmen ääntäni, mutta mitään ei ole löytynyt. Miten valita se oikea, koska maailmassa on miljoona eri jumalaa.
rakkaus - oikeudenmukaisuus - kaikkivaltius.
Vain Jumala on ikuinen - me ihmiset olemme ikuisia vain jos me olemme Hänessä.
" jos me olemme hänessä " Kerro miten olemattomassa ollaan? Mistä tiedät, että olet hänessä?
Eihän olematon jumala voi ketään hyljätä.
Ei jumala ole sinua luonut :)
Eihän kukaan täyspäinen voikaan uskoa raamatun taruihin. Kalevala on ihan yhtä totta kuin raamattu!
Lue Johanneksen Evankeliumi ja anna sitten kommenttisi?
Miten ihmeessä voi tulla johtopäätökseen, että raamattu on totta, miksei vaikka koraani?
Minähän melkein osaan raamatun ulkoa, mutta en silti usko sitä todeksi :) on meinaan niin valheellista ja ristiriitaista juttua.
miksi sinä näet raamatun ristriitaiseksi, Pyhä Henki ei ole päässyt puhumaan sinulle ja aukaisemaan raamattua.
Näin oli minun miehellänikin hän luki raamattua, mutta aina hän näki sen risti riitaisena.
Mutta erään kerran hänelle tulikin unessa opettaja, joka puhui kuinka raamatun sana on totta, hänen asenteensa muuttui silloin raamattuun ja myöhemmin hän antoi elämänsä Jeesuksen johdatukseen, ja nyt ei ole enää kinannut yhtään etteikö raamattuun voi luottaa.
Että oikein pyhä henki puhuu sinulle! Kerro raamatun sanoilla, miten ihminen pelastuu? Niin minä näytän sinulle, mitä siitä kertomuksestasi jäi puuttumaan.
kysymys. jos vain lukee kirjainta eikä sisältöä niin eihän sitä mitään käsitä. ei MITÄÄN kirjaa voi siten lukea.
että pitää oikein vastata.
sinä puhut niin kuin olisit tietävämpi muiden elämästä kuin he itse ovat. sinulla ei ole kykyä keskustella muiden näköknnasta koska et sitä näe - vaikka luulet näkeväsi. mutta älä sure - et ole ainoa. ei ole mitään mieltä vain sanoa EI EI, ei ainakaan jos haluaa keskustella ASIOISTA.
ajattele näin - jos nyt ymmärrät - mitä tarkoitetaan TOTUUDELLA.
Mitä sisältyy totuuteen mielestäsi? siinä on HYVÄ alku keskustelulle - mitä sisältyy totuuteen SINUN mielestäsi? ihan ilman ennakkoluuloja vain oma rehellinen mielipiteesi.
Epätotta on sanoa, että se ei ole, mikä on, tai että se on, mikä ei ole,
ja vastaavasti totta on sanoa sen olevan, mikä on, ja sen olevan olematta, mikä ei ole.
Aristoteles
Onko raamatun sisältö sinun jumalasi?
Ellenismi on vain yksi lohko ateismissa, eikä ellenistiselle adventistille tuota vaikeuksia
leikkiä välillä ateistia.
Aito ateistihan on jo lähellä pelastusta, sillä
Jeesus saa kiinni yhtä lailla kylmän kuin palavan.
Mutta haalean hailukkaan ei mikään tehoa.
Ovela veto: "Miksi Jumala on hyljännyt minut?"
Voisihan Jumala hyljätäkin - kenet tahansa ja koska tahansa - jos Hän hylkäisi Israelin ja antaisi kansojen ajaa se mereen.
Mutta Isä Jumala on itse Uskollisuus!!!
pitämään Israelin kansan puolta?
Adventistit valitsivat Bushin koska hän ajaa heidän etujaan.
Kyllä on adventisteilla heikko jumala, kun tarvitaan Bush-jumala ajamaan adventistien etuja. Mitäs maallisia etuja te olette tavoittelemassa?
Ehkä sellaista Jumalaa ei ole olemassakaan, jollaisen sinä olet kieltänyt. Jeesuksen Kristuksen Isä ja Jumalamme, jos nyt noin saan sanoa, ei lakkaa olemasta, vaikka mitä mieltä hänestä olisit. Hän kestää sinun kapinointisi ja antaa sinulle luvan kotiin paluuseen. Sinulle kuuluu lapsen oikeus.
Kyllä jumala kestää senkin, että sinä hänen puolestaan puhut ja annat toiselle lupauksia. Eihän jumalasta olekaan minkään tekijäksi, hiljaista on ollut :)
vaikka meitä ei edes olisi. Ja lapsen oikeus palata on juuri oikein sanottu. Tervetuloa kotiin.. ja kun tulet niin niin lepää ja ota rauhallisesti, älä pidä kiirettä vaan anna asioiden kasvaa sitä vauhtia kuin ne ovat kasvaakseen. Ei Jumala vaadi muuta kuin todellisen halun elää oikein ja rakkaudellisesti. Saat jopa monta yritystä, niin monta että lopulta itse sanot että riittää (jos sanot) Jumala ei pane porttia kiinni.
Se joku on olemassa, mutta vain sinun mielikuvissasi. Muiden mielikuvitusjumala on taas ihan erilainen kuin sinun jumalasi. Jumalat puhuvat ja tekevät sitä, miten jotkut kuvittelevat sen toimivan ja kunkin jumala antaa sellaisia vastauksia kuin saaja toivoo.
Sinä löydät hänet jos etsit häntä koko sydämestäsi,ei leikillään tai pilan päiten.Kristus on todellinen ja olemassaoleva persoona.Nämä eivät ole leikin asioita tai ihmisten keksimää huuhaata.Kristinusko eroaa maailman muista uskonnoista mm.siinä että muissa uskonnoissa ihminen uskoo tai pyrkii itse tavalla tai toisella pelastamaan itsensä hyvillä teoilla,hyvällä elämällä tms.Kristinuskon perusolemus on Jeesus Kristus ja ihminen pelastuu uskon kautta häneen.Usko ei kristinuskossa uskottelua tai asioiden totena pitämistä vaan Jumala yksinkertaisesti muuttaa ihmisen sisäisesti.Veljeni sanoi aikoinaan että uskoontullut ihminen ikäänkuin menee eri aaltopituudelle.Eli ihmiselle avautuu aivan eri maailma,josta hän ei ole aiemmin ollut tietoinen.Minulle aikoinaan tämä muutos tapahtui yhtäkkisesti,tiedän sanoa kellon ajankin jolloin Jumala tuli elämääni ja muutos tuli ja tuli rajusti.Eli on kyse muusta kuin uskottelusta ja kuvittelusta.Raamattu kertoo että ihmisen silmillä on peite,mutta vasta kun ihminen ottaa Kristuksen vastaan henkilökohtaisena vapahtajanaan tämä peite otetaan pois ihmisen silmiltä ja muutos tapahtuu.Jälkeenpäin sitä on säälinyt ja ajatellut että ihmiset eivät tiedä,miten paljon he menettävät kun eivät halua tehdä uskonratkaisua.Sanon ihan rehellisesti että typerintä mitä ihminen voi tehdä itselleen on jättää ottamatta evankeliumi vastaan.Sieltä nimittäin ei ole tulossa muuta kuin hyvää ihmiselle.Se elämä ei ole synkkää tai ankeaa tai elämänkielteistä elämää.Joten,ateisti tiedoksesi että voit jäädä jostakin paitsi josta kannattaisi ottaa selvää.
Tunnen kyllä näitä, jotka ovat eri aaltopituudella. En nyt keksi heistä mitään hyvää sanottavaa ....