Rakastettu johtajamme, äiti aurinkoinen Espoon kaupunginjohtaja on kieltänyt meitä espoolaisia keskustelemasta pääkaupunkiseudun kuntien yhdentymisestä.
Ihan kuin entisessä Neuvostoliitossa ja DDR:ssä.
Kaupuniginjohtajamme muka kokoomuslainen ? Kaikkea muuta.
Ihan kuin entisessä Neuvostoliitossa ja DDR:ssä.
Kaupuniginjohtajamme muka kokoomuslainen ? Kaikkea muuta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suunnitelmat ovat jo olemassa, mutta ne pidetään visusti salassa. Jotain olen sentään onnistunut urkkimaan:
Aluksi rakennetaan Espoon muuri. Siihen tulee muutama aukko, joissa sijaitsevat tietullit helsinkiläisiä varten.
Tapiola jaetaan kahtia, Itä- ja Länsi-Tapiolaan. Itäpuolella sijaitsevat Westend, Otaniemi ja Keilaniemi. Matkustaminen Helsingistä Itä-Tapiolaan tapahtuu tarkasti valvotun transit-tien kautta kahden check pointin kautta. Viisumien on oltava kunnossa jos mielii tuota tietä käyttää.
Joka paikkaan pystytetään suuria Äiti Aurinkoinen-patsaita, joita ohikulkevien odotetaan kunnioittavan kukkalaittein. Salainen poliisi Espolis tarkkailee epäilyttäviä henkilöitä ja raportoi heistä suoraan Kannusillan Keskuskomitealle. Niskuroijat passitetaan armotta Ämmässuon ojennusleirille.
Vuosittain valitaan mallikansalaisia, jotka saavat palkintona mm. loistolomia Nuuksion korpeen rakennettavassa Kokkolinnan lomakeskuksessa.
Kukaan ei ole mitään kieltänyt. Helsinkiläisten luupäuiden sahajauhoihin ei vaan tunnu uppoavan se tieto, että me espoolaiset ei haluta sitä yhdentymistä.
Espoon johto on todella syvältä, paras tulonlähde eli Espoon Sähkö meni. Vertilun vuoksi Helsingissä ja Vantaalla sähkölaitos tekee kokoajan rahaa kaupungin kassaan, mutta Espoossa Paula ja kummpani päättivät ulkoistaa homman valtiolle. Voi v. mitä johtamista. Ai niin Paulan palkka piti nostaa lähes valtakunnan parhaaksi kunnanjohtajan palkaksi, kun on niin pätevä???
tulleet rahat on kerätty. Mene v. P-Koreaan siellä viihdyt paremmin ajatuksinesi.
Tuskinpa kukaan hesalaispoliitikkokaan eduistaan luopuisi jonkin vihtiläisen kyläharakan takia??? Tosin kun katsoo paikallisten kirsiaropaltioiden ja mykkäs-sihvosten suhmurointia voi turhaantua kovapalkkainenkin virka-autoilija pahan kerran. Espoon kaupunki on suuri suojatyöpaikka, joka ei kestä oman toimintansa minkäänlaista kritiikkiä.