Uskovaiset tyhmempiä kuin ateistit
.......
6189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lue vaikka kirjoitukseni "Loppuuko papeilta leipä" tuolta Luterilaisuudesta.Ihmettelin että kuka se keskusteluketjussa on tuominnut lapsikasteen.Luin koko viestiketjun.NE LUULIVAT ETTÄ SE OLIN MINÄ!En sanonut aiheesta mitään.Täysiä älykääpiöitähän nämä.Mutta saas nähdä,osaavatko taistella minua vastaan omilla aseillaan,kun kerran aloittivat:)Olipa yllätys sekin,että olen tuomittu sillä perusteella,että pidän ateisteista.Kumma juttu.Eihän sellainen käytös sovi uskovaiselle.
Kävinpä lukaisemassa minäkin, kun en ihan suoralta kädeltä uskonut että uskikset nyt ihan älykääpiöitä on. :)
Siellä yksi henkilö mainitsi lapsikasteen hapatuksesta, johon joku toinen vastasi että isäntäsi ääni (perkele) tunnetaan. Sinä otit tämän itseesi ja vaadit anteeksipyyntöä, vaikka se oli toisen kirjoittama. No tähän anteeksipyyntövaatimukseesi joku vastasi että eiköhän tekstiesi henki ole tullut esille. Varmasti tarkoitti aiempia kirjoituksiasi eikä sitä lapsikaste-hapatusviestiä, joka ei edes sinun kirjoittama ollut.
Eli ei asia suinkaan ollut niin että he luulivat sinun sanoneen lapsikasteesta vaan sinä itse otit toisen sanomisen itseesi!
Eikä sinua siellä tuomittu että kaveeraat ateistien kanssa. Eräs kirjoitti että "kristityn tulee rakentaa eikä repiä yhdessä ateistien kanssa kirkkoa hajalle." Sinulla kun nuo mielipiteet on heitelleet laidasta laitaan: välillä olet liittynyt ateistien kuoroon uskovia mollaamaan, välillä esiinnyt uskovana.
Kunpa teillä olisi myös edes vähän viisautta käyttää sitä älykkyyttä järkevästi.
Minäkin käytän sitä älykkyyttäni jatkuvasti järkevästi jakamalla viisautta täällä (aina välillä omalla vastausvuorollani).
http://igs.kirjastot.fi/
http://www.kirjastot.fi/tietopalvelu
Noilla palstoilla on vastattu tuhansiin ihmisiä askarruttaneisiin kysymyksiin asiallisesti ja fiksusti - päin vastoin kuin uskonnossa, jossa ei koskaan vastata mihinkään kysymykseen muuten kuin "tutkimattomia ovat Herran tiet" tyyppisillä tyhjyyksillä, jotka eivät kerro yhtään mitään kenellekään. Mutta tyhjästä ja olemattomasta on tietenkin pahuksen vaikeaa keksiä mitään asiallista sanottavaa? Eikä tyhjästä oikein voi muuta ammentaa kuin tyhjää.
Kerro mitk asiat ovat seuraavassa saarnassa pielessä:
"Noilla palstoilla on vastattu tuhansiin ihmisiä askarruttaneisiin kysymyksiin asiallisesti ja fiksusti - päin vastoin kuin uskonnossa, jossa ei koskaan vastata mihinkään kysymykseen muuten kuin "tutkimattomia ovat Herran tiet" tyyppisillä tyhjyyksillä, jotka eivät kerro yhtään mitään kenellekään."
Jos pystyt vastaamaan viisaasti otan sinut ehkä astetta vakavammin.
Onhan se lukuisissa tutkimuksissa todettu, että uskovaiset ovat keskimääräisesti heikkolahjaisempia kuin ei-uskonnolliset ja että heidän koulumenestyksensä ovat yleensä aina alle keskitason. Heidän joukossaan on myös huomattavan paljon alkoholisteja, linnakundeja, narkomaaneja ja muita elämänsä sotkeneita heikosti koulutettuja ja huonosti elämässään pärjänneitä ihmisiä.
Tämäkin on tietysti ihan selvää - surkeasti menestyneet ihmiset tarttuvat siihen viimeiseen oljenkorteen ja koska heillä ei ole koulutusta eikä mitään kykyä (viina ja/tai huumeet tuhonneet aivot) korkeampaan loogiseen ja kriittiseen päättelyyn, niin on erittäin helppoa täysin sokeasti ja kritiikittömästi omaksua typerä taikauskokin, joka lupaa sentään jotain palkintoa edes tuonpuoleisessa, kun ei ole tämänpuoleisessa onnistanut.
Siinähän se, hihhulismi pähkinänkuoressa.