Eikö ole ihmeellistä, että Pietarin seuraajat ovat erehtymättömiä, toisin kuin esim Pietari, joka kielsi Jeesuksen.
Kirkko erehtymätönkö?
Arkkiateisti
7542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pietari kielsi tuntevansa Herran, koska pelkäsi. Jeesus olikin luvannut jo etukäteen, että Hän itse vahvistaa Pietaria hänen heikkoudestaan huolimatta. Sitä paitsi kieltäminen ja arkuus tapahtui ennen Kirkon syntymistä ja Pyhän Hengen vuodattamista.
Pietarin seuraajat, paavit, ovat ihmisinä erehtyväisiä. Vain, kun he uskon ja moraalin kysymyksissä ex cathedra julistavat jonkin opin koko kirkon uskottavaksi, he ovat erehtymättömiä. Erehtymättömyys on annettu koko kirkolle. Jeesus pitää huolen, että kirkolle lahjoitettu USKO ei häviä. "Tuonelan portit eivät sitä voita", sanoo raamattu.
Historia ja havainnot eivät tue minusta kirkon tai paavin erehtymättömyyttä. Kaikki ovat erehtyväisiä. Vanhin kristillinen perimätieto ei mainitse sanallakaan paavin tai kirkon erehtymättömyydestä. Päinvastoin. Varhaiskristityt väittelivät monista asioista ja esiintyi erilaisia tulkintoja.
Erehtymättömyysdogmi julkaistiin tiettävästi vasta 1870-luvulla ja osa katolisista protestoi tätä vastaan ja taisi syntyä seurauksena vanhakatolinen kirkko. Hyvä esimerkki on myös kolminaisuusopin historia, jonka Rooman keisari runnoi läpi kirkolliskokouksessa, vaikka tiedossa on, että merkittävä osa idän piispoista ei muotoilua hyväksynyt.
Vanhin kristillinen perimätieto ei tunnustanut Jeesusta Jumalaksi nykytiedon mukaan, vaan kannatti dynamistista kristologiaa (Jeesus oli ihminen eli Jumalan Poika, joka toimi jumalallisella valtuutuksella.)
erehtymättömyydestä uskon ja opin asioissa on ihmisoppi, jolla ei ole mitään kosketuskohtaa eikä perustetta raamatussa, Jumalan sanassa
Jeesuskin naurais. Ekös Karl Rahnerkin ollut sitä mieltä.
non corrigit, ne videatur errasse.
ovat omasta mielestään erehtymättömiä, ei ole mitään uutta ja ihmeellistä.
Oliko paavit ershtymättömiä aina vain vasta sen jälkeen kuin tästä tehtiin virallinen päätös? Jos ne olivat ennenkin erehtymättömiä, niin miten ne eivät jo aiemmin tehneet asiasta virallista päätöstä? Ja yhteen aikaan oli monta paavia, oliko ne kaikki erehtymättömiä?