141-tuki romahti KEPUn takia

Nyt sitten päästiin "neuvottelutulokseen". KEPUmaiseen tapaan seuraukset ovat katastrofaaliset eteläisen Suomen maataloudelle.

Tuki käytännössä loppuu suurelta osalta tiloja vuoteen 2013 mennessä.

Tässä nähtiin miten käy kun osaamattomat henkilöt ovat asioita hoítamassa.

8

333

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruokaa

      koko ikäsi. Olet saanut sitä näinollen halvemmalla kuin ilman tukea. Ymmärrätkös tuota. No et tietenkään.

    • vaikka vähän kalliimmalla

      No, kai sitä nyt vois vähän enemmän maksaa siitä broilerista ja possusta kaupassakin. Ei ole pakko mennä tanskalaisen halpapossun houkutuksiin.

    • Kilpailuta ruoka

      Maataloustuet voitaisiin lopettaa ja laskea kansalaisten veroja tukieurojen verran. Lisäksi kilpailun kasvattamista pitäisi tukea.

      Ruoka ei kallistuisi, veronmaksajat saisivat suuremman siivun tililleen ja harhassa eläminen loppuisi.

    • Turha valittaa

      Turha oli se lapsellinen valituskin sinne Brysseliin.

    • entisellä tasolla

      Känänkään ei tarvitse hellitellä kukkaronnyörejään entistä enempää ainakaan kotimaisen maatalouden suuntaan. Vähennykset muualla korvataan luonnohaittatuella nyt ja vastaisuudessa:

      Etelä-Suomen 141-maataloustuki laskee seuraavina neljänä vuonna vain hieman. Maatalousministeri Sirkka-Liisa Anttilan mukaan EU-komissio hyväksyi Suomen esityksen näiltä vuosilta sellaisenaan.

      Ensi vuonna tuki on 93,9 miljoonaa euroa ja laskee sen jälkeen alle kolme prosenttia vuodessa.

      Sen sijaan vuosina 2012-2013 tuki laskee voimakkaammin. Vuonna 2013 tuen summa on 63
      miljoonaa euroa.

      Tuen leikkaukset pyritään korvaamaan EU:n yleisellä luonnonhaittatuella.

    • Akkre

      Meillä päin murresana känäänen tarkoittaa huonoa ja johonkin soveltumatonta. Niin on nimimerkin Känä arvio 141 neuvottelutuloksen tekijöistäkin känäänen. Sanopa nyt sitten se , mikä puolue tai kuka henkilö olisi saanut aikaan paremman neuvottelutuloksen ? Kuka seuraavista ehdokkaista : Paavo Lipponen, Lasse Lehtinen, Pia Viitanen, Minna Lintonen, Jyri Häkämies, Jyrki Katainen jne. ? Eivät ko. henkilöt tietenkään ole neuvotteluasemassa, mutta näin teoreettisesti. Vai onko Känällä joku musta hevonen ?

      Onko edes teoreettisesti mahdollista seuraavanlainen ajatuskulku ? Kansallisen Kokoomuksen (KAKO:n) MAATALOUSPOLIITTINEN UUDISTUSOHJELMA: TYÖPAIKKOJA MAASEUDULLE ;maatalouden ansiokehityksen parantaminen.

      Tai Sosialisti Demokraattien (SOSSUT) MAATALOUSREFORMI: Yksityisen omistusoikeuden turvaaminen EU:n lainsäädäntöympäristössä ja tuottajapohjaisten osuustoimintayritysten toimintaedellytysten parantaminen.

      Kysyn ja vastaan: ei kuuna päivänä. Molemmat puolueet pyrkivät, varsinkin sosialistit, vaikeuttamaan kaikin tavoin (verotus) maatalouden edellytysten parantamista.

      Mikä on kokkarien maatalouden kehitysvisio ? Velkaisten suurtilojen muodostaminen ja tehotuotanto amerikan malliin. Sossujen visio on kuoliaaksiverottaminen ja uusien ympäristövelvotteiden määrääminen, byrokratian ja tarkastusten lisääminen. Se on heidän mielestään tervettä työllistämistä.

      • käsitä.

        se on luultavasti jonkun eläkeläispuolueen kannattaja.
        Se on kaikesta jälkijunassa, saattaa ruveta syyttämään kepua siitä, että naisille ei ole saatu vielä äänioikeutta. :D


    • oivahärkönen

      ... sossuräksyttäistä ja Heinäluomasta on tullut maanviljelijän ylimpiä ystäviä ja erikoisesti tukiaisten puolustajia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1782
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1189
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      859
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      595
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      505
    Aihe