Kun Yle ei saa rahaa kassaan, niin se on ainoa toimiva painostuskeino pakottaa heitä muuttamaan linjaansa.
TV luvan maksaminen loppuu
tähän.
8356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Täytä alla oleva television käytön lopettamisilmoitus ja tarkista vielä kirjoittamasi tiedot ja lähetä lomake painamalla 'lähetä'-painiketta:
http://www.tv-maksu.fi/navi1_3.html
Loppuu multakin motivaatio:
Lopetusuhan alla ollut ruotsinkielinen Extrem säilyi, mutta sen lakkauttamisen vaihtoehtona säästöt otetaan nyt Ylen uutistoimituksesta.
HS
Että pieni radiokanava säilyisi, otetaan uutisista säästöt. Ei järkeä. Miksi me emme olleet mieltä osoittamassa Yle Extran puolesta?
Ei silti. Osoitan mieltäni näin: Sanon tv-lupani irti.
Lopettaminen ja sitomuksen irtisanominen onnistuu vain niiltä jotka maksavat maksun. Ihmiset jotka eivät edes tiedä maksun nimeä ovat tuskin koskaan sitä maksaneet. Se että jatkossakin katsot pummilla tuskin saa aikaiseksi suurempaa kansanliikettä. Se on samanlainen pannukakku normaaliväestön keskuudessa kuin se, että et halua lukea ruotsinkieltä.
Monet ruotsalaiset haluaisivat IRTISANOA TV-maksunsa, kun FST:n pyhä uutistoimitus joutuu jatkossa ehkä käyttämään samoja WC-tiloja kuin suomalaisetkin.
SUUREN ONGELMAN lopettamiselle ja sitoumuksen irtisanomiselle tuo se pikku seikka, että se onnistuu vain niiltä, jotka suostuvat ensin maksavamaan TV-maksun.
Suurin osa Suomen ruotsalaisista on jo lainkin mukaan täysin vapautettu moisesta veroluonteisesta maksusta - esim. ahvenanmaalaiset.
.
arviolta maksamattomien katselijoiden määrä, joka on YLE:lle kestämätön. Olikohan se 40 miljoonaa euroa menetettyä tuloa. Siihen kun tulee päälle 20-30 milj euroa lisämenetyksiä, niin SVT ei muuten tule TV Extran tilalle vuoden päästä.
maksukanavienkin katselu kun muuten jää kiinni TV-maksun maksamattomuudesta.
Ai niin, mutta eihän tuo piraattikortteja käyttäviä uusionettifennoja koskekaan. Nyt kansanliike pystyyn, Operaatio lumipallo IV (>4,8% vol) jyrähtänee käyntiin tutun voimakkaasti?
Suomessa ei voi mikään kaupallinen yhtiö (YLE) saada toisen kaupallisen yhtiön (esim. MTV) asiakkaiden nimiä - täysin mahdoton seikka - jopa Suomessa.
on lopetettu aletaan etsiä säästöjä ruotsinkieliseltä puolelta