Teologian opiskelu, miten käy käytännössä? En ole juuri ottanut asiasta selvää teologia.fi sivuilta mutta pääkysymykseni kuuluu että onko mitään mahdollisuuksia päästä opiskelemaan teologiaa merkonomin papereilla?
Vastaukset 7
- olet uskova kristitty
..ja menet opiskelemaan teologiaa, vaarana on, että opikelun jälkeen et ole enää uskova kristitty? Olen kuullut, että on erittäin vaikeaa säilyttää uskonsa Jumalaan siellä. Opiskelu on etupäässä toelogisen kirjallisuuden täyttämää, Raamattua hyvin vähän, tehdään tyhjäksi Raamattua.
- Oivia
Itse opiskelen teologiaa ja mielestäni ei ole mitään ongelmaa olla uskova kristitty. JO opiskelemaan lähtiessä on hyvä ymmärtää, että kyseessä ei ole akateemisen tason rippikoulu vaan tiedeyhteisö, jossa tehdään tiedettä ja opiskellaan nimenomaan teologiaa, ei Raamatun opetuksia. Joillekin, varsinkin voimakkaasti herätyskristillisestä taustasta tuleville, on liikaa kuulla että ihan jokaikinen Raamatun yksityiskohta ei olekaan aivan just kirjaimellisesti välttämättä ihan sillä tavalla. Ja valtio siis tosiaan kouluttaa teologeja ei pappeja tai muita hengenmiehiä/ -naisia. Hengellistä aktiviteettia löytyy kyllä sitten vapaa-ajalle ihan mielin määrin. :) Eikä Raamattua siellä todellakaan tyhjäksi tehdä vaikka jotkut esim. eksegetiikan opiskelun ehkä haluavat sillä tavalla nähdä.
- mgrp
uskon tulis kylla kestaa kritiikkia! usko on kylla heikko jos ei sita kesta.
- teologisen
Siellä taas ihmiset puhuivat kielillä ja profetoivat. :D
Sitten luennoitsijat painottivat, ettei tule sekoittaa uskoa ja tiedettä keskenään. Tiede on kuulema vain järkevän kuuloisten sanojen keksimistä ja niiden suhteiden määrittelemistä muilla hienoilla sanoilla. Tiede pyrkii toki lähestymään totuutta, muttei pysty muuta kuin vajavaisten havaintojen perusteella tuomaan esiin eri asioiden suhteita.
Nojuu, mutta eipä siellä pahemmin usko horjunut. - kjhgf
teologisen kirjoitti:
Siellä taas ihmiset puhuivat kielillä ja profetoivat. :D
Sitten luennoitsijat painottivat, ettei tule sekoittaa uskoa ja tiedettä keskenään. Tiede on kuulema vain järkevän kuuloisten sanojen keksimistä ja niiden suhteiden määrittelemistä muilla hienoilla sanoilla. Tiede pyrkii toki lähestymään totuutta, muttei pysty muuta kuin vajavaisten havaintojen perusteella tuomaan esiin eri asioiden suhteita.
Nojuu, mutta eipä siellä pahemmin usko horjunut."Tiede on kuulema vain järkevän kuuloisten sanojen keksimistä ja niiden suhteiden määrittelemistä muilla hienoilla sanoilla."
Tuo kuulostaa paremminkin kyllä helluntailaiselta käsitykseltä tieteestä. Kun on tullut luettua Raamattua ja Ristin voittoa, niin sitten tiedetään jo kaikki yliopisto-opetuksestakin.
- Hunaja-pentti
Samaa kysyisin pääsisinkö puusepän papereilla opiskelemaan teologiaa, kun Jeesus teki puusepän hommia ennen, kun hän lähti julistamaan armoa ja totuutta. Löysin sen juuri mitä haluaisin todella lähteä opiskelemaan. Ylioppilaaksi en ole käynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1091452Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137814Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois198752Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47707Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!32695- 69692
- 49642
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59555Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29551- 76531