Teologian opiskelu, miten käy käytännössä? En ole juuri ottanut asiasta selvää teologia.fi sivuilta mutta pääkysymykseni kuuluu että onko mitään mahdollisuuksia päästä opiskelemaan teologiaa merkonomin papereilla?
Teologian opiskelu
7
1264
Vastaukset
- olet uskova kristitty
..ja menet opiskelemaan teologiaa, vaarana on, että opikelun jälkeen et ole enää uskova kristitty? Olen kuullut, että on erittäin vaikeaa säilyttää uskonsa Jumalaan siellä. Opiskelu on etupäässä toelogisen kirjallisuuden täyttämää, Raamattua hyvin vähän, tehdään tyhjäksi Raamattua.
- Oivia
Itse opiskelen teologiaa ja mielestäni ei ole mitään ongelmaa olla uskova kristitty. JO opiskelemaan lähtiessä on hyvä ymmärtää, että kyseessä ei ole akateemisen tason rippikoulu vaan tiedeyhteisö, jossa tehdään tiedettä ja opiskellaan nimenomaan teologiaa, ei Raamatun opetuksia. Joillekin, varsinkin voimakkaasti herätyskristillisestä taustasta tuleville, on liikaa kuulla että ihan jokaikinen Raamatun yksityiskohta ei olekaan aivan just kirjaimellisesti välttämättä ihan sillä tavalla. Ja valtio siis tosiaan kouluttaa teologeja ei pappeja tai muita hengenmiehiä/ -naisia. Hengellistä aktiviteettia löytyy kyllä sitten vapaa-ajalle ihan mielin määrin. :) Eikä Raamattua siellä todellakaan tyhjäksi tehdä vaikka jotkut esim. eksegetiikan opiskelun ehkä haluavat sillä tavalla nähdä.
- mgrp
uskon tulis kylla kestaa kritiikkia! usko on kylla heikko jos ei sita kesta.
- teologisen
Siellä taas ihmiset puhuivat kielillä ja profetoivat. :D
Sitten luennoitsijat painottivat, ettei tule sekoittaa uskoa ja tiedettä keskenään. Tiede on kuulema vain järkevän kuuloisten sanojen keksimistä ja niiden suhteiden määrittelemistä muilla hienoilla sanoilla. Tiede pyrkii toki lähestymään totuutta, muttei pysty muuta kuin vajavaisten havaintojen perusteella tuomaan esiin eri asioiden suhteita.
Nojuu, mutta eipä siellä pahemmin usko horjunut. - kjhgf
teologisen kirjoitti:
Siellä taas ihmiset puhuivat kielillä ja profetoivat. :D
Sitten luennoitsijat painottivat, ettei tule sekoittaa uskoa ja tiedettä keskenään. Tiede on kuulema vain järkevän kuuloisten sanojen keksimistä ja niiden suhteiden määrittelemistä muilla hienoilla sanoilla. Tiede pyrkii toki lähestymään totuutta, muttei pysty muuta kuin vajavaisten havaintojen perusteella tuomaan esiin eri asioiden suhteita.
Nojuu, mutta eipä siellä pahemmin usko horjunut."Tiede on kuulema vain järkevän kuuloisten sanojen keksimistä ja niiden suhteiden määrittelemistä muilla hienoilla sanoilla."
Tuo kuulostaa paremminkin kyllä helluntailaiselta käsitykseltä tieteestä. Kun on tullut luettua Raamattua ja Ristin voittoa, niin sitten tiedetään jo kaikki yliopisto-opetuksestakin.
- Hunaja-pentti
Samaa kysyisin pääsisinkö puusepän papereilla opiskelemaan teologiaa, kun Jeesus teki puusepän hommia ennen, kun hän lähti julistamaan armoa ja totuutta. Löysin sen juuri mitä haluaisin todella lähteä opiskelemaan. Ylioppilaaksi en ole käynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461970
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3031177Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.83989- 35888
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31829- 53799
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701