Kristillinen kaste on uskollemme käännekohta ja se on Jumalan tekojen voiman osoitus meissä, jotka olemme kasteen liitossa, siinä seisten Kristuksen kanssa.
Kasteemme on vihattu ja halveksuttu sitä vihaa itse perkele yhtä paljon kun kuullessaan olevansa tuomittu ikuiseen helvettiin ilman armoa.
Meille kaste on armon vettä missä pesemme pois kaikki synnit joka päivä ja Isämme taivaassa näkee kuinka on osa ihmiskunnassa, jotka ovat armon ja autuuden opin oikein käsittäneet, uskoessaan Kristukseen.
Miksi sitten perkeleellisten ihmisten viha meitä kohtaan?
Siihen vastaan että lahkolaisten viha ja vaino oikeata oppiamme kohtaan ei nouse vain heidän perkeleellä täytetystä sydämestään vaan se tulee helvetistä sen koko tuomitun väen toimiessa meidän lapsen kastettamme vastaan, mutta turhaan.
Jumalan seurakunta on vahva linnoitus joka on kestänyt apostolisesta päivästä lutherin päiviin asti ja on voittosaatossa kuljetettu myös meidän keskuuteemme isiemme kautta ja me tunnustaessamme oikeata oppia kaikesta lahkomielisten ja riivattujen lahkolaisten pahuudesta huolimatta.
On alpoja ja uunoja ja muita kirkon pahan hajun tainnuttamia kuukkeleita jotta eivät edes ymmärrä
kuinka tosi uskovat(kuten minä) tuomitsevat Jumalan sanalla perkeleen opit ja selittäjät sellaiseen paikkaan missä kokoontuu kaikki pelastumattomat idiootit ja siellä helvetissä heitä sitten paistetaan hiilien päällä ja kiskotaan kieli suusta koska ovat pitäneet vihaa lapsikastetta vastaan ja pyhiä Jumalan ihmisiä(kuten minä) ja lopuksi sanon tuntevani veljikseni ainoastaan ne jotka ovat kärsineen oikean tunnustuksen ja Kristuksen nimen tähden.
Kasteemme on vihattu ja halveksuttu sitä vihaa itse perkele yhtä paljon kun kuullessaan olevansa tuomittu ikuiseen helvettiin ilman armoa.
Meille kaste on armon vettä missä pesemme pois kaikki synnit joka päivä ja Isämme taivaassa näkee kuinka on osa ihmiskunnassa, jotka ovat armon ja autuuden opin oikein käsittäneet, uskoessaan Kristukseen.
Miksi sitten perkeleellisten ihmisten viha meitä kohtaan?
Siihen vastaan että lahkolaisten viha ja vaino oikeata oppiamme kohtaan ei nouse vain heidän perkeleellä täytetystä sydämestään vaan se tulee helvetistä sen koko tuomitun väen toimiessa meidän lapsen kastettamme vastaan, mutta turhaan.
Jumalan seurakunta on vahva linnoitus joka on kestänyt apostolisesta päivästä lutherin päiviin asti ja on voittosaatossa kuljetettu myös meidän keskuuteemme isiemme kautta ja me tunnustaessamme oikeata oppia kaikesta lahkomielisten ja riivattujen lahkolaisten pahuudesta huolimatta.
On alpoja ja uunoja ja muita kirkon pahan hajun tainnuttamia kuukkeleita jotta eivät edes ymmärrä
kuinka tosi uskovat(kuten minä) tuomitsevat Jumalan sanalla perkeleen opit ja selittäjät sellaiseen paikkaan missä kokoontuu kaikki pelastumattomat idiootit ja siellä helvetissä heitä sitten paistetaan hiilien päällä ja kiskotaan kieli suusta koska ovat pitäneet vihaa lapsikastetta vastaan ja pyhiä Jumalan ihmisiä(kuten minä) ja lopuksi sanon tuntevani veljikseni ainoastaan ne jotka ovat kärsineen oikean tunnustuksen ja Kristuksen nimen tähden.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Taas näkyy pikkulapsen peppu puhuvan.
lasten oikeuksiin kuuluu ehdottomasti kaste.
Heitä ei saa estää että heidät kastetaan Kristukseen.
Lapset ovat tuomareitanne ja syyttäjiänne kun minä taas olen se tuomitsen oppinne helvettiin ja sanalla tietenkin.
Sain vähän aikaa sitten puhelun, jossa minut tunteva soittaja kysyi, että oletko opettanut jotain kauheata lasten kasteesta, kun nimi on mainittu K-mies! - nimisen viestissä. Sanoin soittajalle, että ei kyseinen kirjoittaja voi minua tarkoittaa.
No tiedä häntä, kun viestissä näkyi olevan maininta, että "On alpoja ja uunoja ja muita kirkon pahan hajun tainnuttamia kuukkeleita". Ilmeisesti K-mies! itse voisi valaista asiaa, että onko tuo "alpoja" sama kuin Alpo Ahola.
nimi on nimi ei sen kummenpaa tai se voi olla myös enne.
Kyllä ne alpot ja uunot saattavat joskun kirjoittaa ja käyttäytyä oudostikin, mutta tuo sana kuukkeli taitaa taitaa olla paras ilmaisu vuosiin.
Alpo ja Uuno ne molemmat ovat tyypillisiä suomalaisia nimiä.
Minua taas kiusaa kun puhun rististä(omakohtaisesta rististämme) niin sitä ei ymmärretä kotimaassa saati amerikassakaan ja outona pitävät.
No heitä Jeesus ei pidä minään sanoohan hän heistä että joka ei kanna ristiänsä joka päivä ei ole minulle sovelias ja tämä totuus kielletään?
Koskapa olet noin kovin "VALAISTUNUT", niin sitten olisi hyvä sinun liittyä heihin. Tietänet sen porukan? Heillä voisi olla ainakin historiallisia edellytyksiä jo täällä ajassa rangaista niitä PERKELEELLISIÄ LAHKOLAISIA. Mutta tuo itse sana VALAISTUNUT edellyttäisi etymologisesti tarkastellen sitä, että sinut pitäisi ITSESIKIN TOISTEN NÄHDÄ. Ei se ole sopivaa, että PUSKISTA AMPUU VAIN! Salamurhaajilla on tapana "ampua puskista". Et kai SELLAINEN HALUA OLLA? SIIS VALAISTU NYT VÄHÄN SIINÄKIN MIELESSÄ!
mitä valaistumisella tarkoitetaan ja kuka mitenkin sen käsittää?
Kirjoitan nimimerkillä kun saa mahdollisuuden kirjoittaa jottei aloituksia poistettaisi.
Uskon että mitä kirjoitan...ellei se satu olemaan ohiammuttua, niin se sana ei tyhjänä palaja, vaikka tässä ollaan tyhjiä ja mitättömiä vaan tulee ampua puskasta ja norsunluutornistakin jotta kuultaisiin Jumalan tahdon olevan se totuus joka vaatii oikeata uskoa ja oikeata julistusta.
oikeamielisyydestä, kun solvaat ja nimittelet Jeesukseen uskovia jos mitenkin PUSKISTA AMPUMALLA. ET NÄY KEHTAAVAN ESITTÄÄ OMIA TAUSTOJASI ja KYLLÄ YMMÄRRÄN, MIKSI ET! Ammuthan koko ajan KARKEASTI OHI. Täysin vailla Raamatun perusteita. Tuollainen RAUKKAMAINEN KIIVAILU EI OLE MUUTA KUIN ITSESI NOLAAMISTA.
Et sano, mitä 'valaistumisella' ymmärrät. Jumalan Sanastahan kirjoituksissasi ei ole mitään merkkiä. Jumala on RAKKAUS, etkä sinä helvettituomioinesi osoita mitään siihen suuntaan.
uskova on hän joka sitä on vaan sitä ei ole yksikään lahkolainen.
Ehkä riivattu,pelle tai luopio sopisi nimeksi lahkolaisille.
>>>Ehkä riivattu,pelle tai luopio sopisi nimeksi lahkolaisille.
Kylläpä Alpo suuttui nyt K-miehelle niin maan perusteellisesti?!
Voitko selittää suuttumukseni, kun en sellaisesta ole itse tietoinen. Ei minulla ole muuta kuin halu saada selvää K-mies!:ltä Alpon nimen käytöstä näissä yhteyksissä sen johdosta kun sain puhelinsoiton, jossa epäiltiin minun olevan kyseinen "alpoja".
Alpo on muuten suomeksi valkoinen tai jotain sinnepäin. Olen lapsena kastettu ja tunnustan olevani Jeesuksen verellä pesty, vaatetettu Kristuksen vanhurskaudella ja tullut siis Jeesuksen kuolemasta ja ylösnousemuksesta osalliseksi. Minun uskoni Jeesukseen on historian kuluessa moneen kertaan kielletty toisten toimesta. Itse en uskalla kieltää Jeesusta, joka on tehnyt minulle vain hyvää.
Vauvavalelu ei ole Raamatun ilmoittama kaste!
Kasteelle kutsu kuuluu ymmärtäville: "Tehkää parannus ja ottakaa - itse - kukin kasteen Herran (Apt.2:38) Nimeen"!!
Joten sinulta se Alpo raasu puuttuu vieläkin?!
oletko joutunut vainotuksi viran omaisten kautta tai oletko tunnustuksen tähden joutunut vihatuksi ja pilkatuksi?
Kysymys tarkoittaa että kannatko omaa ristiäsi ja seuraatko Herraa
Entä ne moninaiset ahdistukset?
On koirat haukkuneet. Ei haukku haavaa tee. Jos koira puree, niin se tekee haavan ja minua on purrut kolme koiraa. Siitä tiedän, että puremasta tulee haava. Siis toisin sanoen kukaan ei ole nyrkein tai sapeli kädessä käynyt päälleni, vaan ainoastaan sanoilla nälvineet ja yrittäneet todistella uskoni Jeesukseen pätemättömäksi.
Sitten ei minun tarvitse kuitenkaan vainoa pelätä, jos se aika koittaa, sillä se kuuluu osana uskon tunnustukseen. Ei maailma omiaan vainoa.
Mitä tulee viranomaisiin, niin he ovat toimineet kohdallani yhteiskunnallisen lain mukaisesti. Kun olen rikkonut ylinopeussäännöksiä autollani, niin ole saanut sakot, kuten kuuluukin.
en välitä opillisesta vainosta tai jos muka uskoa ei ole.
Kyllä se huojuu ja horjuu, mutta on ainakin vainottu, tuomittu syyttä ja "paita ja ihokaskin" viety, valtio on vienyt rahaa(sillä kun ei ollut niin on hyvä ottaa kun se tosi roistoilta käy ja oikein viran puolesta)mutta ahdistuksista ei ole ollut puutetta ja koira on kimpussa yhtenään.
Aina on aika tulla vainotuksi tunnustuksen tähden ei tarvitse kuin julistaa lakia ja evankeliumia.
Nääs jos haluaa elää jumalisesti.
Olisihan paljon kerrottavan.
Suomessa mitään vainoa USKON TÄHDEN, SILLÄ VALTIO JA KIRKKO ON LÄHES SAM KUIN KIRKKOVALTIO. Uskossa olevat, EI LUTERILAISEEN KIRKKOON KUULUVAT saavat tänäänkin kokea JONKINASTEISTA VAINOA. Minun kouluaikanani se oli MELKO TAVANOMAISTA, JOS ROHKENI TUNNUSTAA USKOVANSA JEESUKSEEN. Sellaisiakin oli. Luterilaiset toverit ja heidän vanhempansa nälvivät ja pilkkasivat sekä tekivät elämää hankalaksi muutenkin. ETKÖ MUKA SITÄ TIEDÄ?
Kasteen ottaminen uskovana EROTTI HETI PILKAN KOHTEEKSI; ennen sitä ei oikeastaan vielä sitä kohdannut KOVIN PALJOA.
Eräs hyvä ystäväni tuli n. 15v. sitten uskoon ja hänelle tuli KASTE AJANKOHTAISEKSI. Hänen äitinsä, hyvä kirkollinen talon emäntä tuli minun luokseni ja varoitti, että ÄLÄ SITTEN PAINOSTA POIKAANI KASTEELLE, ikäänkuin minä olisin jotenkin painostanut häntä. Ei siitä ollut silloin kysymys, eikä niin heti tapahtunutkaan. Ystäväni sanoi, että hän menee sitten, ku se asia selviää hänelle perin juurin. Luterilainen evankelista oli ensimmäinen, jolle hän seuroissa sitten kertoi käyneensä kasteella. Tuo Hannu vihastui ja sanoi, että NYT SINÄ TEIT SUUREN SYNNIN, KADU HETI JA PYYDÄ ANTEEKSI JUMALALTA SITÄ. Ystäväni sanoi päässeensä selvyyteen SANAN PERUSTEELLA ASIASTA ja siksi menneensä, kun halusi totella Jeesuksen opetusta... Evankelista EI TIETENKÄÄN KYENNYT KAHDENKESKISESSÄ KESKUSTELUSSA SANAA KUMOAMAAN ja tiet erosivat.
Tuo ystäväni on edelleen ESIMERKILLINEN USKOVA ja keskustelemme hänen kanssaan paljon viikoittain. On voimallinen rukoilija ja esirukoilija, seuraa tarkoin asioita ja kuuluu helluntaiseurakuntaan; minähän en kuulu mutta se ei meidän uskonyhteyttämme estä, vaan VAHVISTAA.
Olen milloin tahansa valmis keskusteluun näistäkin asioista vaikka kahdestaan kenen kanssa vaan, mutta paikka ja aika vaan tulisi sopia. Eikä se ole mikään kummallinen asia, jos ollaan eri mieltä jostakin; on varmaan paljon sellaistakin, jossa voidaan olla samaakin mieltä. Eikä se väittelykään ystävällisessä sävyssä ole paha asia. Kunhan ei RIITAA RAKENNETA..
Ei se vielä olekaan vainoa, jos pilkataan. Sehän kuuluu osaan uskonsa tunnustamiseen. Mutta eikö luterilaisen kirkon jäsen voi tulla itse luterilaisen kirkon vainoamaksi. Kyllä voi. Se tapahtuu nykyisin siten, että luterilainen kirkko on ottanut maallisen regimentin käyttöönsä tunnustuksessa ja opissa pysyviä vastaan. Onhan tiedotusvälineet jo nuista tuomionjaoista kertoneet. Taitaa olla jo kymmenkunta eri astein tuomittua. Sitten on erikseen kirkolliset virkahakukiellot jne. Esimerkiksi jos raamatullisesti torjuu naispappeuden, niin on luterilaisessa kirkossa tullut tuomituksi tai raakatuksi valinnoista ulos epäpätevänä hakijana. Katson sellaisen vainoksi. Nyt piiska Heikan malli alkaa siinä suhteessa jyllätä.
Aina voidaan keskustella vaikka kyllä katson kenen kanssa keskustelee?
Minä olen vainottu uskon tähden kainilaisten taholta mutta sinä olet kiusattu vain lahkolaisuutesi vuoksi joka on aivan eri asia.
Harhaoppinen kärsii kuin jonkin rikollisjärjestön jäsen tai joku muu Jumalan sanan halveksuja.
ja sinua vainotaan tyhmyytesi tähden. Ime vaan sitä Lutherin kastettua kikkeliä.