Kesä 2007

ZeRiOuZ

Kesä 2007 on ollut käännekohtani elämässäni. Luin Tommy Hellstenin kirjan Virtahepo Olohuoneessa, enkä ollut ennen sitä kokenut vastaavanlaista oivalluksen riemua kuin silloin ulkona penkillä tätä kirjaa lukiessani. Oli kuin olisin saanut luvan elää, hirveästi liioittelematta. Tämän jälkeen olen oikeasti havahtunut pitämään itseäni ihmisen arvoisena, hyväksymällä ajatukseni ja tunteeni ja opettelemalla kunnolla käsittelemään ja toteuttamaan niitä. Vielä on kuitenki paljon opittavaa ja pohdittavaa. Itseasiassa varmaan koko elämän ajan. Ylä- ja alamäkiä tulee aina olemaan, mutta nyt uskaltaa ajatella puhtaasti omasta näkökulmasta, terveen itsekkäästi.

2

1317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qqqqqqqqqqq

      minullakin tapahtui kesä 1907
      Mieheni ei ollut ainoastaan välinpitämätön
      vaan alkoi loukkaavaksi, joka oli jatkuvaa

      Olisi pitänyt silloin lähteä heti.Olen vieläkin Hänen kanssaan, mutta nyt varataan lento 2 viikon päähän.

      Hyvä varmasti Tommi Hellsten, lue myös muiden kirjoja, sekä kypsyessä kehittyy omaakin näkökulmaa.

    • uudesti syntynyt

      Kesä 2007 luin kirjan: "virtahepo olohuoneessa" ja se todentotta teki suuren muutoksen elämässäni koska vihdoin pystyin ymmärtämään asioita ja sitä että miksi minusta tuntuu tältä... Luin sitä kirjaa aamuisin kun matkustin julkisilla töihin, toiseen paikkakuntaan. Muistan niin elävästi sen kun kyyneleet sumensivat silmäni kun yritin pidätellä itkua. Se tunteiden ryöppy...ihan käsittämätöntä! Tuntui kuin olisin lukenut omaa elämänkertaani lapsuudesta lähtien, kohti tätä vaihetta missä olin täysin hukassa ja se opasti minua tulevaan. Eheämpään ihmiseen :)

      Ihan uskomatonta että jollain on tapahtunut samalla tavalla ja samaan aikaan. Nostan hattua Tommy Hellstenille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      265
      2418
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      75
      2396
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe