Tunsin kanssa yhden tyypin joka jaksoi jauhaa miten kalun keskipituus Suomessa on 21 senttiä ja jossain Afrikassa se oli muistaakseni jotain 25 cm. Kehui aina omaa kaluaan keskikokoa suuremmaksi. No kerran sitten menimme samaan aikaan saunaan ja totuus paljastui. Tyypillä oli tosi pieni ja ohut kalu, eikä pieni tirisnippeli kasva suureksi millään. No sen jälkeen hän ei enää kulleista puhunut. Itse olen aina myöntänyt kullini pituuden olevan 17-18 sentin välissä, ympärysmittaa 14 cm, joka on keskipituuden ja paksuuden yläpuolella, joka Suomessa ja muussa länsimaailmassa lienee noin 15/13 cm.
Minulla on naisista kokemusta aika tavalla ja kukaan ei ole sanonut nähneensä yli 20 senttistä luonnossa, ei myöskään miespuoliset kaverit omista sellaista. Noin 19 cm on ollut suurimmat ja monelle minun kaluni on ollut se suurin siihen astisista. Onhan niitä kaksikymppisten kerhoon kuuluvia mutta yleisiä ne eivät ole. Varmasti harvemmalla kuin yhdellä sadasta.
Minulla on naisista kokemusta aika tavalla ja kukaan ei ole sanonut nähneensä yli 20 senttistä luonnossa, ei myöskään miespuoliset kaverit omista sellaista. Noin 19 cm on ollut suurimmat ja monelle minun kaluni on ollut se suurin siihen astisista. Onhan niitä kaksikymppisten kerhoon kuuluvia mutta yleisiä ne eivät ole. Varmasti harvemmalla kuin yhdellä sadasta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Maailmalla penisten keskipituus on jotain 13cm ja Suomessa muissa Pohjois-Euroopan maitten tapaan jotain 15 cm. Peniksen kokohan korreloi miesten keskipituuden mukaan, kuten muutkin ulokkeet ja suomalaiset varsinkin alle 40-vuotiaat miehet ovat pitkiä ja pituus kasvaa mitä nuorempiin mennään. Näin vaikka alle 30-vuotiailla Lounais-Suomessa asuvilla miehillä, jotka ovat suomen pisimpiä, myös meisseli on suurin keskipituudeltaan, lähes Hollannin tasoa jossa asuvat pisimmät miehet maailmassa.
Mustilla penikset eivät ole keskimäärin pidempiä, tosin lepopituudet ovat yleisesti hoikilla suuremmat ja kylmääs ilmanalassa eläneillä miehillä kikkeli on enemmän suojassa nivusten peitossa. Tämä tosin ei vaikuta erektiopituuteen.
Aasiassa penikset ovat pienempiä, mikä johtuu ruuasta ja liian suuresta kasviestrogeenin määrästä. Tosin miesten keskipituus ja sitä kautta penisten keskipituus aasiassakin on kasvussa kun ruoka länsimaistuu. Runsas eläinproteiini ja eläinhormonit vaikuttavat miesten pituuteen ja samalla myös mm. peniksen kokoon.
Miesten peniksen keskipituus Suomessa on noin 15 cm yleisesti, ja nuorten pitkien Etelä- ja Lounais-Suomalaisten keskuudessa noin 16 cm ja keskipituus samalla noin 184 cm.
Se ei tarkoita etteikö lyhyellä miehellä voisi olla pitkä tai pitkällä lyhyt elin, mutta keskimäärin pidemmiltä löytyy myös pidemmät ruumiin ulokkeet mm. kämmenet, sormet, nenät ym.
"Peniksen kokohan korreloi miesten keskipituuden mukaan"
Pituuteni on vain 169 cm, ja kalu stondiksessa 17 cm. Hemmetti, jos olisin yli 180-senttinen, niin olisikohan sitten yli 20-senttinen penis?
Voiko eräs syy omaan lyhyeen (12 cm) vehkeeseeni olla se että olin lapsesta aikuisikään saakka melkoisen ylipainoinen poika? Olen kuullut että liikalihavuus heikentäisi testosteronin tuontantoa ja lisäisi miehelläkin estrogeenin tuottoa. Pitääkö paikkansa?
Kerrankin uskottavalta tuntuista mittatietoa!
Oma havaintoni: Nuorempana alle kaksikymppisenä pikkuveljeni oli juuri tuossa toleranssissa: 17,5cm noin 4cm paksu (olen186cm)... Nyt 48vuotiaana mitat ovat venyneet: 19,5cm ja noin 5,8cm paksu.
MUTTA kokonaisuutta ajatellen nuorena asiat olivat paremmin, silloin seisoi AINA... nyt vanhana seisoo harvoin ja vielä harvemmin luunkovana!!!
Jos saisin veivata aikaa taaksepäin niin 25vuotta pakittaisin heti!!!
ja mulkku mukana. Mutta onhan sulla kaamee sapeli saunassa? Oikee lihamulkku?
Puhut täyttä skeidaa. Vanhemmiten se nakki kutistuu entisestään ja jos se oli 17,5 cm nuorempana niin nyt se on korkeintaan 16 cm. Ja varsinkin paksuus sulla oli puhdasta lööperiä, veikkaan että sellainen 13 senttiä ympärysmittaa on lähellä. Kannattaa hankkia ne paremmat vahvuudet kun näkö huononee.
tyttö. pieni pimpsa. pikku poika pieni pili. iso nainen iso loora. iso mies kunnon kalu. nytkin vanhalla ikää kokeneena kehtaa hoidella kun tietää mitä tekee eikä tarvi jättää vain SUURIIN puheisiin. anteeksi kirjoitusvirheet pojat, teillähän riittää aikaa täällä korjailla kun minä huollan teidän tyttöjä.
13cm. Suomalainen keskimittainen penis siis, eli nai äläkä itke!