Jälleen alkaa olla työviikko takana ja Jeesuksen luomisessa ihmistä varten antama sapattijuhla edessä. perjantaina voimme valmistautua tulevaan sapattiin lähtemällä töistä aikaisemmin. Työnantaja ilomielin antaa vapaata Jumalan asetuksen noudattamista varten. Kotona paikat kuntoon, sillä onhan tärkeä vieras tulossa, itse Jeesus, luoksemme sapattina. Yhdessä vietämme 24 tuntia pyhitettyä aikaa levossa ja rauhassa. Voimme ylistää Jumalan luomistekoja ja lunastuksen kauneutta. Yhdessä muiden Jeesuksen omien kanssa kokoonnumme sapattijumalanpalvelukseen ylistämään Herraa ja tutkimaan Pyhän Hengen johdolla hänen sanaansa. Harmi että sapatti menee niin pian ohi ja tulee ilta ja aamu, viikon ensimmäinen arkipäivä, sunnuntai. Mutta ei hätää, sapatti tulee jälleen ensi viikolla automaattisesti luoksemme ja näin saamme joka viikko latuautua ja levätä Jumalan rakkaudessa hänen pyhänä sapattinaan!
Sapattiin valmistaumista
kolme-enkeliä
8211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hetkesi alkaa kohta tiivistymään(24h). Äläkä ota sitten turhia paineita.
"Vapauteen Kristus vapautti meidät. Pysykää siis lujina, älkääkä antako uudestaan sitoa itseänne orjuuden ikeeseen.
Te olette näet kutsutut vapauteen, veljet; älkää vain salliko vapauden olla yllykkeeksi lihalle, vaan palvelkaa toisianne rakkaudessa.
Te olette joutuneet pois Kristuksesta, te, jotka tahdotte lain kautta tulla vanhurskaiksi; te olette langenneet pois armosta." (Gal 5)
€€€ Niin vastaatkin
Kirjoittanut: kolme-enkeliä 29.11.2007 klo 17.42
Kuten jokainen joka rikkoo Jumalan lakia itsepäisesti.
Jokainen sellainen vastaa ja kantaa omat syntinsä,
kun taas Jumalan pyhien synnit kantaa saatana! €€€
Jos hän on luopunut Hengellisen Israelin Liiton merkistä. Silloin Jeesuksesta on tullut Lusiferin palvelia. Minun raamatusta saamieni tietojen mukaan Jeesus on edelleen Sapatin Herra. Isis Jumalatar ja Lusifer ovat sunnuntain todellisia Herroja. Olkaa vaan heille kuuliaisia. Jos tunnet Jeesuksen ikeeksi, niin käännyt julkisesti Lusiferin Palveliaksi, näin olet vapaa Kristin uskosta.
Pidä ihan vapaasti sinäkin sapattia. Älä ota paineita, äläkä tuomitse muita päivien mukaan kristillisen tavan mukaan.
erikoista naapurin tekemisissä lauantaisin vaikka ovat adventisteja. ajavat autolla, käyvät kaupoissa ja siivoavat pihaa. minkälainen se sapatti pittää oikeasti olla, kun siittä niin paljon puhutaan. en ole viitsinyt kysellä heiltä.
Eivät voi mitenkään olla adventisteja. Eivät adventistit touhuaa mainitsemiasi asioita sapattina. Sehän olisi samaa asia, jos tappaisivat tai huoraisivat.
Viisaat ja tyhmät neitsyet.
...eikös Jeesus asu sydämmissämme koko ajan ja näin saamme olla sapatin levossa joka hetki ilossa ja rauhassa, eikä vain lauantaisin Jeesus
tule vieraaksemme, kuten asian näin ilmaisit:
"Kotona paikat kuntoon, sillä onhan tärkeä vieras tulossa, itse Jeesus, luoksemme sapattina."