Vanhana supersankarifanina odotin Heroesilta todella paljon. Ennakkohypetys oli valtava ja oletin sarjan olevan vakavasti otettavaa superkykyjen eri moraalisten puolten pohdintaa.
Olin melko pettynyt sarjaan. Ei se varsinaisesti huono ole, ei niin huono, että vihaisin sarjaa millään muotoa.
Mutta se on vain niin kovin pliisu. Käsikirjoitus on melko kömpelö ja tapahtumasta toiseen siirrytään väkinäisten ja epäuskottavien tapahtumaketjujen kautta.
Ohjaus on vaihtelevan tasoista, mutta enimmäkseen hyvin keskinkertaista.
Sarjan tosikkomaisuus ei myöskään innosta. On mahdollista kirjoittaa vakavaa supersankaruuden pohdintaa ilman, että lopputulos on kuivakka. Lukekaa vaikka Alan Mooren klassikkokirja Watchmen.
Hahmot eivät ole erityisen kiinnostavia, joten niiden kohtalo ei oikeastaan hetkauta suuntaan tai toiseen. Näyttelijät hallitsevat hommansa melko uskottavasti.
Kaiken kaikkiaan odotin uutta huippusarjaa ja sainkin vain yhden valjun sarjan lisää. Sama ilmiö kävi Rooma-sarjan kanssa.
Huippusarja, joka olikin vain laimea ja keskinkertainen
7
2250
Vastaukset
- Kyylä
Niinno... Minullekin tuli sellainen ennakkokäsitys Heroesista että se käsittelisi sitä miten tavallisten ihmisten maailma muuttuu kun ilmaantuu superkykyjä. Mutta nyt keskeinen asia onkin maailman pelastaminen, joten superkyvykkäät ovat olemassa tiettyä tarkoitusta varten, jolloin heidän persoonallisuutensa väistämättä jää hivenen toisarvoiseksi. Ei kiva.
Jaksot myös tuntuvat kovin lyhykäisiltä niin että kovin paljon ei ehdi tapahtua. Ensinnäkin aloitetaan mainosten takia myöhässä ja sitten lopetetaan tuntuvasti ennen klo kymmentä. Mikä mahtaakaan olla yhden jakson todellinen pituus, korkeintaan 45 min...- Näin se on
> Mikä mahtaakaan olla yhden jakson todellinen pituus, korkeintaan 45 min...
Kaikkien amerikkalaisten kaupallisten kanavien "tunnin" jaksojen pituus on 41-44 minuuttia jaksosta riippuen.
Esim. HBO:n sarjoissa "tunnin" jaksot voivat sitten olla jopa 55-58 minuutin pituisia.
Minulla puolestani ei ollut Heroes-sarjasta minkäänlaisia ennakkokäsityksiä, sillä se alkoi asuinmaassani vähän kuin varkain, ei juuri mainostettu. Yhtenä päivänä vain näin että jaa, tällainen tulee. No aloin sitten katsoa ja jäin jo ekasta jaksosta koukkuun.
Minusta sarja on ollut älyttömän hyvin tehty ja viihdyttävä. Ykköskausi oli loistava, ja olen tykännyt myös kakkoskaudesta.
- IgorVanDamme
Ekat 1-6 jaksoo on aika kehittelyä mutta pian jyrähtää trust me
- samaa...
No juu. Tuntuu ainakin näin alussa laimealta, kun odotin jotain jännempää, mutta voihan tilanne vielä muuttua! Ehkä tässä alussa pitää olla enemmän perehtymistä henkilöihin ja tilanteisiin, jottei sitten putoisi kärryiltä, jos/kun (?) alkaa tapahtumaan.
Mietin pitkään, että mikä ohjelmassa tökkii, kunnes luin Aamulehdestä pienen kommenttipätkän siitä, kuinka ohjelman näyttelijät ovat kiiltokuvamaisen täydellisiä, muovisia ja liiankin puuteroituja. Sehän se syy taisi ollakin! Nyt en enää ihmettele miksi suosikkihahmoni on alusta asti ollut Hiro, joka onkin porukan piristysruiske huonolla engannillaan ja turistimaisella olemuksellaan!- Varmaan myös
siviilissäkin. Pikku poikana pääsi jonkun lehden kanteen viisain lapsinero tai jotakin. Tuommoisen rupu sarjan takia on tunnettu.
Kävisi uran läpi, kuten monet muut aasian suunnalta, että nöyryyttä pitää olla ja tehdä töitä kovasti.
Itsevarmuudesta tuli mieleen Jackie Chan, mutta en viitsi vertailla, koska ei siinä ole järkeä.
- joo...
Mun mielestä olis saanut olla uskottavampi. Nyt nää tekee niin yli hilseen meneviä juttuja jotka eivät olisi mitenkään mahdollisia. Olisin toivonut ja odottanut jotain mikä on oikeesti mahdollista eikä mitään lenteleviä ukkoja ja itsestään parantuvia naikkosia.
- joo-o...
No, tää nainen, jonka persoonallisuus muuttuu siskovainajan temppujen vuoksi, on ainakin mahdollista. Rikosoikeudenkäynneissä syyttäjät pitävät tällaista yleensä syytetyn epätoivoisena tarinana vastuun välttämiseksi, mutta totuus on taruakin ihmeellisempää.
Tämän lajin asioita on vaikea ymmärtää, ellei näe pintaa syvemmälle. Rikosoikeudenkäyntien ja lääketieteen kannalta sekä erityisesti syytetyn motiivin selvittämiseksi, ihmisestä tulisi tietää paljon nykyistä enemmän.
Monia vastaavia asioita pidetään mystiikkaan taipuvaisten huuhaana, kunnes yllättäen ihmiselle aukeaakin totuus rajan takaa. Sarjassa on monille tuttujakin piirteitä, jos vain nykyisessä yhteiskunnassa kehtaa tunnustaa. Yleensä ei kehtaa, sillä parempi on näytellä tietämätöntä kuin leimautua kaistapäiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823263
- 922945
- 532212
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201655- 191544
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..81497Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein181395Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131351Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin351325Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61268