Antiluoja?

Luoja on kaiken luonut, mutta kuka sen kaiken tulee purkamaan? Jeesus 2. tulemisen yhteydessäkö? Entä tuleeko Jeesus myös 3., 4. jne. kerran aina loppumattomiin?
163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Käsitän, että kaikki on luotu alkuräjähdyksessä.
Laittoi sen sitten alulle Luoja tai jokin muu voima.
Niin se kaikki myös tulee loppumaan joskus;
suureen pamaukseen.
Maailma yksinkertaisesti hajoaa.
Itse tuhoamme pikkuhiljaa ilmaston ja tämän koossa pitävän ilmakehän.
Jossain vaiheessa paine on liian iso ja Luoja tai jokin muu päättää että nyt ja silloin pam.
Kaikki on loppu.
Maapallo on tuhansina pieninä kappaleina avaruudessa ja äärettömyydessä.
Sitten alkaa taas ehkä syntyä uutta. Jotkin molekyylit alkavat yhtyä ja elää, vie jokusen miljardi vuotta ja taas on uusi populaatio.

Sitähän ei tiedä, jos vaikka olisimme kuoleman jälkeen ikiunessa kunnes sitten miljardien vuosien jälkeen meistä jääneet pikkuhiukkaset yhtyisivät ja luotaisiin uutta elämää ehkä uusi ihmissukupolvi. Ehkä se on uusi ylösnousemus.
Mutta tiedä häntä.
Jätän nämä asiat Jumalan päätettäväksi.
Suuri maailman kaikkeuden Luoja eli jumala on tämän kaiken takana.
Tätä ei käsitä, eikä ole tarkoitettukaan käsitettäväksi. Meille on annettu elämä, ei sitä kannata tuhlata kaikken maiilman asioihin , joihin emme pysty vaikuttamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Qysyjä kirjoitti:

Luoja on kaiken luonut, mutta kuka sen kaiken tulee purkamaan? Jeesus 2. tulemisen yhteydessäkö? Entä tuleeko Jeesus myös 3., 4. jne. kerran aina loppumattomiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu