paljon kristinuskosta, niin selitä tämä:
Jumala uhrasi poikansa, jotta ihmiskunta pelastuisi. Eikö niin?
Jumala = Isä Poika Pyhä Henki, mutta kuitenkin vain yksi Jumala. Eikö?
Jumala siis "uhrasi" itsensä.
Jumala tiesi kaikkitietävänä, ettei hänelle ristillä kävisi kuinkaan. Sitä paitsi hän kaikennäkevänä tiesi etukäteen koko tapahtumakulun.
Jumala saattoi kaikkivaltiaana puuduttaa kivun, ettei ristiinnaulitseminen ollut hampaan paikkamista kummempi homma. Eikä Jumalaan muutenkaan voi sattua, eihän hän ole inhimillinen olento.
Mielestäni koko Jumalan uhraus on täyttä pötyä, huijaus pahimmasta päästä.
Miten ihmeessä tuo voidaan selittää?
Jumala uhrasi poikansa, jotta ihmiskunta pelastuisi. Eikö niin?
Jumala = Isä Poika Pyhä Henki, mutta kuitenkin vain yksi Jumala. Eikö?
Jumala siis "uhrasi" itsensä.
Jumala tiesi kaikkitietävänä, ettei hänelle ristillä kävisi kuinkaan. Sitä paitsi hän kaikennäkevänä tiesi etukäteen koko tapahtumakulun.
Jumala saattoi kaikkivaltiaana puuduttaa kivun, ettei ristiinnaulitseminen ollut hampaan paikkamista kummempi homma. Eikä Jumalaan muutenkaan voi sattua, eihän hän ole inhimillinen olento.
Mielestäni koko Jumalan uhraus on täyttä pötyä, huijaus pahimmasta päästä.
Miten ihmeessä tuo voidaan selittää?
Vastaukset 12
Vanhimmat
liian vaikea.
Mahdoton tuota on järjissään olevalle ihmiselle selittääkin.
Uskovat vaan uskovat tuonkin käsittämättömyyden.
Jumala jakaantuu välillä kolmeksi ja hups!, taas takaisin yhdeksi. Aina, miten parhaiten sopii.
Tuo asia onkin vaikea ymmärtää, olen itsekin sitä pyöritellyt. Ja tässä tulosta.
Jeesus tuli täydellisenä ihmisenä maan päälle.
Filippiläiskirje 2 luku kertoo:
"6. joka ei, vaikka hänellä olikin Jumalan muoto, katsonut saaliiksensa olla Jumalan kaltainen,
7. vaan tyhjensi itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen;"
Jeesus siis "jätti" kaikki jumaliset ominaisuudet taivaaseen. Hän tuli täydellisenä ihmisenä, siinä erotuksena että Hän "sikisi Pyhästä Hengestä" Marian lainakohdussa ja näin ollen Hänessä ei ollut syntiinlangennutta luontoa. (Mikä siis meille ihmisinä tulee)
Mitä ristillä tapahtui, en sanoisi että "ei käynyt kuinkaan" mutta katsopa ensin tuonne Getsemaneen, jonne Jeesus meni rukoilemaan.
Matteus 26
"39. Ja hän meni vähän edemmäksi, lankesi kasvoilleen ja rukoili sanoen: "Isäni, jos mahdollista on, niin menköön minulta pois tämä malja; ei kuitenkaan niinkuin minä tahdon, vaan niinkuin sinä".
42. Taas hän meni pois toisen kerran ja rukoili sanoen: "Isäni, jos tämä malja ei voi mennä minun ohitseni, minun sitä juomattani, niin tapahtukoon sinun tahtosi".
44. Ja hän jätti heidät, meni taas ja rukoili kolmannen kerran ja sanoi samat sanat uudestaan. "
Eli tässä näkee että Jeesuksella oli jopa oma tahto, Hän rukoili viimeiseen asti löytyiskö joku muu keino millä sovitus voitaisi tehdä.
Ja mitä sitten ristillä tapahtui: Jeesus huusi: "Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit?" Jeesuksen päälle kaatui kaikki synnit mitä täällä maailmassa ikinä tehdäänkin ja Hän sai tuossa hetkessä tuntea miltä tuntuu olla kadotettu, ikuisesti erossa Jumalasta. Hän kantoi myös kaiken muunkin syntiinlankeemuksen seuraukset ristillä, kuten sairaudet. Kaikki mahdolliset demonit ja riivajahenget pääsi Jeesukseen käsiksi. Ja hän voitti! Tämä kaikki tapahtui ihmisenä, ei Jumalana.
Ja siksi Filippiläiskirje jatkaa 2 luku
8. hän nöyryytti itsensä ja oli kuuliainen kuolemaan asti, hamaan ristin kuolemaan asti.
9. Sentähden onkin Jumala hänet korkealle korottanut ja antanut hänelle nimen, kaikkia muita nimiä korkeamman,
10. niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistuman, sekä niitten, jotka taivaissa ovat, että niitten, jotka maan päällä ovat, ja niitten, jotka maan alla ovat,
11. ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.
Mutta tuo ei selitä sitä perusasiaa, että (jos nyt ajatellaan, että Jeesus oli hetken aikaa erillinen Jumalasta (mikä on käsittämätöntä), niin Isä Jumala tiesi 100% (kaikkitietävä), että Jeesus ei kuole lopullisesti.
On siis aivan turha puhua mistään Jumalan uhrauksesta.
En nyt jaksa vääntää sinulle esimerkkiä todellisesta elämästä, mutta senverran: uhraus tarkoittaa normaalikielessä ihan muuta. Ehkä uskonnollinen uhraus on sitten tuollaista.
Täytyy kyllä sanoa, että koko kristinoppi on perustettu tyhjän päälle ja ne jotka siihen uskovat, ovat - mitenkähän tuon kauniisti sanoisi - ... Ei sitä pysty kauniisti sanomaan.
Se että Jumala on kaikkitietävä ei tarkoita sitä että Jeesuksen ristinkuolema ihmisenä ei olisi ollut uhri.
Kyse on syvimmillään ihmisen sovittamisesta - että ihmisellä on pääsy Jumalan luo. Me emme voi kuin kuvitella niitä kärsimyksiä mitä kadotukseen joutuvalla ihmisellä on iankaikkisesti. Jeesus sanoi, että se on täytetty. Jos nyt ajattelet, että ei käy ja et usko koko touhuun, se on tietty oma valintasi.
Vaikka et pitäisi sitä uhrina, niin helpoksi Jumala on ainakin pelastuksen tehnyt ihmiselle.
draaman tajua. Olisi kyllä luullut yli-inhimillisen, ylimaallisen viisaan, keksineen sata järkevämpää tapaa tehdä tuo temppu.
Mutta selityshän on paljon karumpi: koko tarina on lainattu muista uskonnoista.
uhraamaan itsensä itselleen????
Kuka on tämä Jumalaakin suurempi Herra?
Millä tavoin kuolemattoman Jumalan (vale)kuolema vaikutti?
Mikä on siis sen fysiikalinen mekanismi?
Jumalan rakkaus ihmistä kohtaan vaati.
Jeesus SOVITTI ihmiskunnan Jumalan kanssa.
Ei itseään itselleen. Vaan meni ristille sinun ja minun ja kaikkien puolesta.
Koska yllä selitin raamatun sanalla kuinka Jeesus oli ihmiseksi tullut Jumala, joka voitti kuoleman, sinun ja minun puolesta, niin ei voi muuta kuin: 1 Korinttolaiskirjeen 1. luvusta:
"19. Onhan kirjoitettu: "Minä hävitän viisasten viisauden, ja ymmärtäväisten ymmärryksen minä teen mitättömäksi".
20. Missä ovat viisaat? Missä kirjanoppineet? Missä tämän maailman älyniekat? Eikö Jumala ole tehnyt maailman viisautta hullutukseksi?
21. Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat,
22. koskapa juutalaiset vaativat tunnustekoja ja kreikkalaiset etsivät viisautta,
23. me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus,
24. mutta joka niille, jotka ovat kutsutut, olkootpa juutalaisia tai kreikkalaisia, on Kristus, Jumalan voima ja Jumalan viisaus
mitä rakkaus on, ts. mikä on sen merkitys varsinkin kädellisten evoluutiossa?
Miten evoluution tuotos - rakkaus -, voi vaatia olematonta henkiolentoa tappamaan itsensä?
Olet todella kahjo, jos tuollaiseen potaskaan uskot.
Asia on niin, että minä puhun siitä mihin minä uskon. Ja minä tiedän mihin minä uskon. vasta otettuani Jeesuksen vastaan elämään, minä opin tuntemaan Rakkauden. Jos olet luonnontieteilijä niin, ajatteles nyt rakkautta, sitä ei voi mitata laborotoriossa luonnontieteellisin keinoin - mutta jos koet rakkautta et voi väittää että tieto rakkaudestä on epävarma tai epätodellista.
Vai voitko?
Sinä voit epäillä, jopa väittää ettei Jumalaa ole, mutta se on sinun uskosi. Kuinka moni uskova, siis Jeesukseen uskova on sanonut sinulle että sinä olet kahjo, kun uskot tuollaiseen potaskaan? Mutta usein teiltä tulee henkilökohtaisuuksiin menevä herja. Jos inhimillisellä tasolla mitattaisiin viisautta, uskoisin sitä minullakin olevan koulutuksenikin puolesta.
Ja lisätään se vielä, että usko ei ole sokeaa toiveajattelua, vaan Jumala antaa juuri niinkuin raamattu lupaa: ELÄVÄN USKON ELÄVÄÄN JUMALAAN.
Me ollaan riippuvaisia monenlaisesta tiedosta, joka tekisikin käsityksistämme epätäydellisen.
Raamattu ei pyri selittämään MITEN monet asiat ovat vaan se vastaakin kysymykseen MIKSI?
Tästä on "rakkaudessa" pohjimmiltaan kysymys:
Rakastuneen ihmisen aivotoiminnassa on havaittu n. 2,5 vuotta kestävä voimakkaamman rakkauden tunteen vaihe, jonka aiheuttavat tiettyjen hormonien erittyminen aivoissa (mm. oksitosiini, vasopressiini). Tämän jakson on katsottu pitäneen esivanhempamme yhdessä, kunnes jälkeläinen oli pystynyt liikkumaan omin jaloin ja naaras saattoi jälleen helpommin keräillä ja metsästää syötävää.
Rakkauden tärkeys liittyy voimakkaasti evoluutioon ja lajien säilymiseen. Olento, joka ei ole millään tavalla rakastettu ei myöskään ole tarpeellinen laumalle – ihmisestä puhuttaessa sosiaaliselle yhteisölle. Tällöin on lajin säilymisen kannalta vain hyvä, että tällainen jäsen kuolee nopeasti kuluttamasta lauman/yhteisön resursseja. Siinä syy, että rakastetuksi kokeminen on eläimille niin tärkeää.
Ne kädellisten kehityshaarat, jotka eivät aikoinaan tunteneet riittävän voimakasta vihaa kilpailevaa haaraa vastaan tulivat tapetuiksi. Ne, joilla oli laimeampi rakkauden tunne lapsiaan kohtaan, saattoivat menettää liian usein jälkeläisensä, ja ovat kuolleet sukupuuttoon.
Jotta Jumala voisi kokea tunteita, ts. olla persoonallinen, hänellä täytyy siis olla fyysinen ruumis. Henkiolennolla ei näin ollen voi olla tunteita. On siis aivan ilmeistä, ettei Jumala ole luonut ihmistä, vaan ihminen Jumalan. Ei Jumala tarvitse ihmistä (kuin ehkä ilokseen), mutta ihminen on tarvinnut Jumalan selittääkseen edes jonkinlaisella teorialla kaiken olemassa olevan ja ennen muuta kuoleman mysteerin ja syyn oman tietoisuutensa olemassaoloon.
Ihmisaivot ”kehittivätkin” Jumalan ristiriitojen vähentämiseksi, jotta aivojen looginen toiminta ei johtaisi umpikujaan. Ajattelukyvyn kehittyessä, syntyi nimittäin ihmisen evoluutioon pullonkaula; aikaisemmat vähemmän älykkäät lajit saattoivat sairastua vain fyysisesti, mutta nyt ihmisaivojen monimutkaisuus oli kääntymässä ihmistä vastaan, sillä ihminen saattoi sairastua myös psyykkisesti.
Kirjoittanut: "TorviTotuuden" 11.12.2004
usko se vaan! Näin sanoo lauluntekijä! Ja hän on aivan oikeassa.
Mitä selittämiseen tulee, niin ei voikkaan selittää, on vain hengelliset tutkittava hengellisesti, Raamatulla itsellään, uskossa, epäilemättä.
" Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomusiaan, ja hän uskoi meille sovituksen viran." (2Kor 5:19.)
Siis 1 1 1 on välillä 1, mutta välillä se onkin 2. Ehkä se joskus onkin 3.
Muutenhan asia on ok, mutta kuka voi uskoa tuollaiseen?