Taulukon reunukset EIVÄT katoa

"Se kysyy kun se ei ti...

Tämä alkaa jo ketuttaa. Olen tässä tapellut sivujeni ulkoasun kimpussa, mutta erityisesti minulle tuottavat päänvaivaa taulukon reunukset. Haluaisin, ettei niitä näkyisi ollenkaan, mutta pulma on kirpaiseva: ne eivät katoa millään!

border: 0; ei toimi

Taulukossa on kaksi riviä ja kummassakin kaksi solua. Jokaisessa solussa on iframe.

Olisiko kenestäkään täällä apua?

3

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoitit border-asetukset ehkä väärään paikkaan. Paperilapulle? Jos ne ovat www-sivullasi, niin voisit kertoa osoitteen.

      Tosin voi olla, että luulet iframe-elementin reunaviivaa taulukon reunaviivaksi.

      Ja toisaalta kaksi iframe-elementtiä jo viittaa siihen, että olet tekemässä jotain aika hupsua, jolloin todelliset ongelmat ovat jossain ihan muualla.

    • Höpö.

      Ongelmasi johtuu siitä että IE (ainakin vielä kutosversiossa) haluaa laittaa iframelle reunukset enkä keksi miten sen saisi css:n avulla ymmärtämään niiden poistamista.

      Ratkaisu on silti perin yksinkertainen:

         frameborder="0"

      Eli:
         

      • "Se kysyy kun ei itse ...

        Nyt näyttää toimivan :) Kiitos molemmille auttaneille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe