että uskovaiset ei saisi antaa kriisiapua ym ym,rivien välistä oon lukenut että pitäisi lailla kieltää,no kyllä usemiten uhrit itse etsivät olkapäättä ja kuuntelijaa ja jopa rukoilijaa..voin olla väärässä mutta espanjasssa on lailla kieletty uskovaisia olemasta kriisiryhmissä ymym..kuitenki katolilaiset messut ym on niin komeata että.siis ulkokultaista menoa että..se on "uskontoa"ei uskoa..saako tästä asilista keskustelua aikaseksi,kiitos
Vastaukset 7
- Ateisti Atte
itse olen neutraali tässä asiassa, mikäli minulla olisi lapsia saavat itse uskoa mihin lystää...
Kunhan kerrotaan kokototuus unohtamatta ristiretkiä, noitavainoja, uskontojen nimissä tehtyjä rikoksia ihmisyyttä vastaan yms.
Itseäni koitettiin kultaisilla tarinoilla aivopestä kaiken maailman Jeesus auttaa tarinoihin, kun vastaus oli hemmetin yksinkertainen viisaus.
Jokainen on oman onnensa seppä.
Ei mikään jeesus tai jumala sun elämääsi muuta vaan sinä itse...- kysyn
Ristiretkistä on jo jonkin verran aikaa samoin noitavainoista. Mikä ateistien mielestä aiheutti nuo viimeisimmät sodat? Uskovaisetko?
- kun soditaan,
kysyn kirjoitti:
Ristiretkistä on jo jonkin verran aikaa samoin noitavainoista. Mikä ateistien mielestä aiheutti nuo viimeisimmät sodat? Uskovaisetko?
on usko johonkin. Sota ei perustu järkeen tai tietoon. Sota on tunneilmaisu.
- R.A.F.
uskovat ja kirkonmiehet voivat kriisiapua olla antamassa. Eihän (ainakaan minusta) auttajan elämänkatsomuksella ole siinä tilanteessa väliä.
Auttavan henkilön pitäisi vaan muistaa pitää ne omat uskomukset erossa siitä työstä, jota ovat tekemässä. Usein vain käy niin, että uhrin heikentynyttä tilaa käytetään härskisti hyväksi.
Se hyväksikäyttö saattaa olla tietysti ihan tahatontakin, sillä uskovan on usein vaikea käsittää uskonnottaman asennetta tähän asiaan.
Törkeänä hyväksikäyttönä pidän esimerkiksi sitä, että pappi tulee peruskouluikäisille antamaan kriisiapua, ja pistää kaikki (uskonnottomatkin)rukoilemaan omaa jumalaansa.- Kössönöm
nainen kertoi, että hänen 7-vuotiaan poikansa koulussa tuli pappi antamaan kriisiapua Jokelan jälkeen (ihan eri koulu) ja kaikki, myös ET-opetuksessa olevat (13) kerättiin yhteen ja pappi käski kaikkien laittaa kätensä ristiin ja rukoilla jumalan armoa uhreille.
Ymmärrettävästi poika oli hämmentynyt asiasta. Ja äiti erittäin vihainen.
Törkeää toimintaa sekoittaa tuolla tavalla pienten lasten pää. - R.A.F.
Kössönöm kirjoitti:
nainen kertoi, että hänen 7-vuotiaan poikansa koulussa tuli pappi antamaan kriisiapua Jokelan jälkeen (ihan eri koulu) ja kaikki, myös ET-opetuksessa olevat (13) kerättiin yhteen ja pappi käski kaikkien laittaa kätensä ristiin ja rukoilla jumalan armoa uhreille.
Ymmärrettävästi poika oli hämmentynyt asiasta. Ja äiti erittäin vihainen.
Törkeää toimintaa sekoittaa tuolla tavalla pienten lasten pää.Luin sen viestin.
Kävin muutamia vuosia sitten itsekin kuumana, kun tyttäreni koulun umpiuskova rehtori ei millään meinannut ymmärtää, mitä pahaa pienessä rukoushetkessä olisi.
Kysyin häneltä, hyväksyisikö hän, että hänen vuotta nuorempi poikansa vietäisiin muutaman kerran kuukaudessa muslimien temppeliin kumartamaan Allahille? Vastaus oli: "En tietenkään hyväksyisi, mutta eihän se liity tähän asiaan mitenkään!"
Niinpä juuri!
Systeemit alkoi muuttua vasta, kun uhkasin hoitaa asian Opetushallituksen välityksellä.
- Jeesus pelastaa
Uskovainen kriisiryhmässä?
Jumala EI OLE auttanut taaskaan ketään, kun niin on käynyt.
En usko enää Jumalaan.
tv. Jeesus pelastaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100832
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361790- 76620
- 50605
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38599- 65595
- 30566
Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27532En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527
