Monet maahanmuuttokriittiset kysyvät kuten etnohelvettikin:
"
Miten on perusteltavissa, että työvoimapulaa pyritään torjumaan laskemalla huoltosuhdetta nykyisestään haalimalla tänne tietoisesti lisää matalasti koulutettua tai jopa täysin kouluttamatonta, kielitaidotonta väkeä elämään sosiaalituella? Eikö työvoimapulaa pitäisi torjua pistämällä ihmisiä töihin?
"
Selkeä vastaushan sisältyy kysymykseen. Kun huoltosuhde on heikentynyt riittävästi niin sosiaalitukijärjestelmä hajoaa.
Sen seurauksena kouluttamaton ja kielitaidoton väki muuttuu käyttökelpoiseksi halpatyövoimaksi.
Ei suomessa ole työvoimapulaa pula on riittävän edullisesta työvoimasta.
"
Miten on perusteltavissa, että työvoimapulaa pyritään torjumaan laskemalla huoltosuhdetta nykyisestään haalimalla tänne tietoisesti lisää matalasti koulutettua tai jopa täysin kouluttamatonta, kielitaidotonta väkeä elämään sosiaalituella? Eikö työvoimapulaa pitäisi torjua pistämällä ihmisiä töihin?
"
Selkeä vastaushan sisältyy kysymykseen. Kun huoltosuhde on heikentynyt riittävästi niin sosiaalitukijärjestelmä hajoaa.
Sen seurauksena kouluttamaton ja kielitaidoton väki muuttuu käyttökelpoiseksi halpatyövoimaksi.
Ei suomessa ole työvoimapulaa pula on riittävän edullisesta työvoimasta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suomeen ei saa pysyvää oleskelulupaa, jos ei saa töitä.
Pitäisi saada pysyvä oleskelu lupa..
Miksi lupa edes tänne tulemisseen päiväksikään ?
Karkoituksetkin maksaa ..
Äläpä viitti yrittää. Onhan noita B-lupia turvapaikkoja yms...
Ei sillä ole väliä millä statuksella maahan tullaan. Huoltosuhde heikkenee lupaavasti kokoajan.
Kuvitteleekohan muuten joku kolmikymppinen saavansa valtiolta eläkettä?
että viikonloppunakin palvelukodissa saataisiin pyyhittyä isoäitisi takamus.
Tuossa saatat olla hiukan hakoteillä. Terveydenhuollossahan ongelmana ei niinkään ole työvoimapula vaan virkapula. Eli kunnilla ei ole (muka) rahaa palkata niitä perseenpyyhkijöitä.
Sitten toinen asia jonka unohdat. On melkoisen varmaa, ettei rauhanuskonnon edustaja ala pyyhkimään vääräuskoisen persettä.
Ja melkoisen varmaa on sekin, että tulevaisuudessa palvelukodit ovat varakkaiden vanhusten lepokoteja. Julkiselta sektorilta loppuu lähiaikoina pätäkkä ylläpitää minkäänlaisia palveluita ja hyvä niin.
Et hirveästi nimittäin tiedä siitä, mitä reaalielämässä tapahtuu. On tietysti tavallaan hyvä, ettet ole henkilökohtaisesti joutunut asian kanssa tekemisiin.
1. Isoäidille on tietysti varmaan aika lailla yhdentekevää, kummastako syystä isoäidin hänen hygieniansa kärsii? Näin kuitenkin tapahtuu - aivan taatusti kummastakin syystä.
2. Kyllä ne kuule pyyhkivät - suhteutettuna väestösosuuteensa enemmän kuin kantikset. Eivätkä jätä pommeja palvelukotien roskiksiin.
3. Et seuraa näköjään taloussuhdanteistakaan. Talousarvio oli viime vuoden suhteen enemmän ylijäämäinen kuin opitkään aikaan. Mutta jos työntekijöitä ei saada, niin esim. hoiva-ala on satavarmasti vaikeuksissa.
voi saada ainoastaan korkeintaan vuodeksi mkerrallaan, jos tulijan kotimaan turvallisuustilanne on riittävän huono. Silloin ei tietenkään voi edellyttää, että ulkomaalaisen toimeentulo on turvattu.
jos siitä maksetaan.nyt yritetään teettää vitosella kahdenkympin työ.jos tätä menoa jatkuu,
jää sinunkin peräpeilisi pyyhkimättä.
joka on herättänyt keskustelua.
Niihin sorvatut ratkaisut eivät sen sijaan ole tekemisissä toistensa kanssa. Kumpaankin pitää saada omat.
Jotenkin luulisin, että olen melko hyvin jyvällä ns. suhdanteista. Ja suhdanteet sanovat että nyt mennään kohti taantumaa, ellei peräti lamaa.
Ne perseenpyyhintä palkat maksetaan kuntien budjeteista ja kuntien talous on ollut tiukoilla ja tiukkenee entisestään.
Mutta kuten olen sanonut on hyvä asia, että maahanmuuttajia tulee. Aikanaan he muodostavat sen paskaaduunia paskapalkalla tekevän luokan. Tämä tapahtuu viimeistään seuraavan taantuman seurauksena. Seuraava talouden taantuma mitä luultavammin ajattaa julkisen sektorin ns. kyykkyyn jolloin leikataan sosiaalitukia ja kunnolla. Hyvä niin. Kenenkään ei kuulu saada vastikkeetonta rahaa latiakaan.
ja nykyään aika trendikkäätkin kantasi julkisen sektorin merkityksestä. Lamat tulevat ja menevät. Suomi nojaa vahvuuksiinsa - koulutukseen ja - ainakin vielä joidenkin erikoisalojen osaamiseen. Maailman suhdanteitten mukaan mennään ja ollaan mukana entistä enemmän - vaikka kaikki ei kannaltamme aina ole hyvää, mitä maailman markkinat tarjoavat. Omasta mielestäni suomalainen sosiaaliturva on hieno juttu. Ja yksi asia on varma: Jos et halua, että kukaan ei koskaan saa vastikkeetonta rahaa - niin "sinun täytyy" lopettaa se kokonaan.