Kyllä täytyy miehellä todella olla päässä sitä samaa "teknistä vettä" kun vielä maanantain 3.12 aamulehdessä toteaa että "koetimme käyttää perjantaina vesilaitoksella harkintaamme ja hoitaa tiedotuksen mahdollisimman hyvin". Voi jestas minkälaisten "ammattilaisten" armoilla ihmisten täytyy olla. Olisit reilusti ottanut vastuun asiasta ja todennut että tuli möhlittyä ja oikein kunnolla, mutta ei kun päässä ei ole muuta kuin sitä teknistä vettä niin eihän se ole mahdollista. Nyt on Juha parempi että lähdet itse ennenkuin lähetetään.
Menonen oliskos paras lähteä itse ennenkuin
Josef
3359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei varmaan eroa, kuka nyt suojatyöpaikastaan pois lähtisi. Isopalkka juoksee ja kaupunginjohtaja vaan silittelee päätä. Kyllä sielä vastuu on myös muilla, koko kaupungin johdolla, jos kriisi tilanne tulee, niin ylensä yksi löytyy joka osaa hoitaa tehtävän oikein. Kukaan ei viittinyt kaupungilla kantaa vastuutaan eikä löytynyt sellaista hengilöä joka olisi osannut ottaa johdon käsiin. Joten se joka on palkannut hengilöiytä sinne, niin se on ottanut yhtä tyhmiä kuin on itsekkin.
Ei kukaan ota vastuuta virheistään vaan vastuu vieritetään aina etteenpäin ja niin edelleen.
Vesiä, joita ennen kutsuttiin paskavesiksi täällä Nokiallakin, kutsutaan nyt, vesilaitoksella tapahtuneen möhläyksen vuoksi, teknisiksi vesiksi, joilla juomavedetkin ovat saastutettu. Sen seurauksena podemme useat täällä eräänlaista tekniikkatautia, jonka aiheuttama paine uhkaa tunkea tekniikat pöksyihin. Olisikin asetettava vesilaitoksen vastuunkantajille vaihtoehdot, joko pyykille tai lopputili.
Edellämainittu olkoon häpeäpilkku myös niille kaupungin päättäjille, jotka lähiaikoina suunnittelevat vesien hintojen korotuksia Nokialla.