Ajelin juuri Lahden moottoritietä Hesasta pohjoiseen. Siellä kaverit ajavat ohituskaistalla lisätakavalo päällä edellä ajavan puskurista 10 m päässä, jonon nopeus 100 km/h.
Kun kuski on kytkenyt valon päälle, hän on halunnut varoittaa huonosta kelistä: on saattanut tulla mieleen, että on vaara, että joku tulee huomaamatta liian lähelle ja ajaa hänen peräänsä? Supermiestä itseään tämä vaarallinen keli ei tietenkään koske. Vai onko kyse yksinkertaisesti älyn puutteesta?
Kun kuski on kytkenyt valon päälle, hän on halunnut varoittaa huonosta kelistä: on saattanut tulla mieleen, että on vaara, että joku tulee huomaamatta liian lähelle ja ajaa hänen peräänsä? Supermiestä itseään tämä vaarallinen keli ei tietenkään koske. Vai onko kyse yksinkertaisesti älyn puutteesta?
Vastaukset 9
Vanhimmat
???????????????????????????????????????????
Etkö ole koskaan nähnyt kirkasta punaista takavaloa, jotkut nimittävät sitä sumuvaloksi? Toisissa autoissa se on erillinen valo, toisissa joko toinen tai molemmat alkavat loistaa kuten jarruvalo, kun valon kytkee päälle?
Mulla lisätakavalo on työvalo, joka on samalla pakkivalo.
= xenon-työvalo hattuhyllyllä, jonka tarkoitus on karkottaa hanurissa roikkuvia perskärpäsiä!
pitämään välimatkan perässä tulevaan, mutta pointti olikin siinä, osaatko pitää välin edellä ajavaan? Tänään muuten tuli räntää aivan tautisesti illansuussa.
humpsahtaa pöpelikköön jos alat isin tuulastuslampulla leikkimään. Paree kun et ala ettei tule nenä kipeäksi!
Kaveri oli hartaasti ja huolellisesti ajatellut asian (jotenkin tähän malliin):
ööö... prkleen huono keli... että joku ** häikäseekin takaa -kele... laitan sumarit... painanpa kaasua ja jätätän ¤#:a hieman.... siitäs sait pelle... äää... kuka stnan *¤#!@ tupeksii edessä.....
Onpa mukavaa, ettei minun tarvitse ajaa hullujen seassa enää, vaan saan nauttia rauhasta ja hiljaisuudesta.
Syrjäseudulla on mukavaa asua, kun teillä liikkuu harvakseen autoja.
Se on niin, että mitä enemmän autoja teillä liikkuu, sitä agressiivisempia on käytös.
Saapi sitä olla kiitollinen, että on selvinnyt hengissä tähän päivään asti ja onhan siinä hyvää tuuriakin, mutta eniten on vaikuttanut tietysti se, kun itse tajuaa ajaa hillitysti ja kaikkien liikennesääntöjen mukaisesti.
Monetkaan eivät tajua sitä, että tinkimätön liikennesääntöjen noudatus on sitä varten, että välttyisimme pahoilta onnettomuuksilta.
Täälläkin on vain yksi kymmenestä, nimimerkki mukaan lukien sellaisia, jotka puhuvat turvallisen ajotavan ja käyttäytymisen puolesta.
Yhdeksän kirjoittajaa on sitten sellaisia kapinoitsijoita, joille yhteiset säännöt ja rajoitukset eivät sovi, vaan haluttaisiin liikenteeseen ja ajamiseen villin lännen meininki ajatuksena, tapa ensin tai tulet itse tapetuksi.
Ovatkohan nämä perässä roikkujat oivaltaneet, että peräänajaja maksaa aina viulut, ja monessa tapauksessa lähtee kortti. Tämä voisi työsuhdeautoilijalle tai muulle sellaiselle, joka työssä oikeasti tarvitsee autoa, tehdä elämän senverran hankalaksi, että kannattaisiko miettiä riskin suuruutta 20 sekunnin päivittäisen voiton takia?