Listaus tämän palstan lahkolaisista:
Stork Seitsemännen päivän adventisti
KTS Teosofi, gnostilainen
Matti E Simonaho Jonkin sortin teosofi
Pe.ku Pilkkaaja, uskomaton
Marko Lind Oma lahko, lähellä helluntailaisuutta
poika.tuntureilta Luopio, hypnologi
Olli.S Mormonien kannattaja
@|LAHKOLAISET|@
8
434
Vastaukset
olla vaikka adventisti?
Uskon siitä joukosta löytyvän paljon vakaita uskovia, vaikka opinkappaleissa onkin meille monille vieraita korostuksia.
Yhtälailla luterilaiset ja monet vapaiden 'hyväksyttyjen' suuntien uskovat tarvii parannusta. Osoita vaan aloittaja meitä muitakin sormella "tee parannus", et siinä väärää todistusta lausu!Kiitos, ettei nimeni ollut tuolla listassa.
Mutta nyt, kaikille palstalaisille yhteisesti: hyvää yötä, Jeesus myötä. Totisesti, Hän on Ihmeellinen. Ylistetty olkoon Herran nimi.
"Nimehen tähän mä nukkua saan,
Jeesus, Jeesus".- Kadun*Nainen
Ihmisyydestä ei voi tehdä parannusta. Minusta tuntuu, että kaikki listan henkilöt edustavat
ihmistä aidoimmillaan ja parhaimmillaan.
Eli etsivätoimiston poppoota hyvin erilaisin teorioin.- HatseHup
saldosta.
Credit ja debit ei täsmää koskaan tällä palstalla. - Kadun*Nainen
HatseHup kirjoitti:
saldosta.
Credit ja debit ei täsmää koskaan tällä palstalla.onko järkevää, mutta muurahaisetkin tulee polulla vastaan ja auttaa taakan kantamisessa toinen toistaan
Kadun*Nainen kirjoitti:
onko järkevää, mutta muurahaisetkin tulee polulla vastaan ja auttaa taakan kantamisessa toinen toistaan
tuli mieleen sellainen pointti, (oisiko pitänyt olla[b]? että kantakaa toistenne kuormia, niin täytätte Kristuksen lain.
Mutta kun noissa avauksessa mainuissa yhteisöissä on jotakin sellaista, että Kristus ei saa olla korkein ja ainut auktoriteetti, eikä varsinkaan hyväksytä Hänen jumaluuttaan, eikä neitseestäsyntymistä, saati PH:stä sikiämistä Marian kohdussa, ja siksi heillä ei ole tarvittaavaa Jeesuksen Kristuksen veren tuomaa puhdistusta, ja armoa , ja siksi sinne ei ole viisasta mennä. Toki voi ja saa mennä ken tahtoo, mutta lähtee eksymyksen tielle, eikä ehkä niitä "muurahaisia" tulekkaan vastaan? Mitäs sanot?- Kadun*Nainen
Mohikaani_27 kirjoitti:
tuli mieleen sellainen pointti, (oisiko pitänyt olla[b]? että kantakaa toistenne kuormia, niin täytätte Kristuksen lain.
Mutta kun noissa avauksessa mainuissa yhteisöissä on jotakin sellaista, että Kristus ei saa olla korkein ja ainut auktoriteetti, eikä varsinkaan hyväksytä Hänen jumaluuttaan, eikä neitseestäsyntymistä, saati PH:stä sikiämistä Marian kohdussa, ja siksi heillä ei ole tarvittaavaa Jeesuksen Kristuksen veren tuomaa puhdistusta, ja armoa , ja siksi sinne ei ole viisasta mennä. Toki voi ja saa mennä ken tahtoo, mutta lähtee eksymyksen tielle, eikä ehkä niitä "muurahaisia" tulekkaan vastaan? Mitäs sanot?mut yritetään
opilliset kiistat taitavat johtaa aina siihein aina että joku poppoo innostuu liikaa yhdestä opin asiasta ja painotuksesta, sehän on hyvin inhimillistä ihmisen käytöstä, ihmisyyttä. esim Adventistit, jotka innoistuivat sapatista.
Sinne mennään missä tuntuu hyvältä ja omaksutaan oppi, ne jotka omaksuvat. Ihmiseen voidaan kyllä iskostaa paljon harhaoppejakin. Minuakin on kovasti painostanut eräs scientologi, mutta hän/ he eivät hyväksy lainkaan kaltaistani, siksi
keskustelu on opillisesti hedelmätöntä, mutta yritän nostaa profiliia keskittymällä siihen
Jeesuksen perus jutskaan::::: - näet
Kadun*Nainen kirjoitti:
mut yritetään
opilliset kiistat taitavat johtaa aina siihein aina että joku poppoo innostuu liikaa yhdestä opin asiasta ja painotuksesta, sehän on hyvin inhimillistä ihmisen käytöstä, ihmisyyttä. esim Adventistit, jotka innoistuivat sapatista.
Sinne mennään missä tuntuu hyvältä ja omaksutaan oppi, ne jotka omaksuvat. Ihmiseen voidaan kyllä iskostaa paljon harhaoppejakin. Minuakin on kovasti painostanut eräs scientologi, mutta hän/ he eivät hyväksy lainkaan kaltaistani, siksi
keskustelu on opillisesti hedelmätöntä, mutta yritän nostaa profiliia keskittymällä siihen
Jeesuksen perus jutskaan:::::Usko perustuu Jumalan Sanaan!
Ja usko tulee kuulemisesta, ja nimenomaan Jumalan Sanan kuulemisen kautta.
Selkokielellä tuo kohta puhuu.
Ja mitä se puhuu?
Jumalan Sanan kautta tarkoittaa juuri sitä mitä tuossa oli sanottukin.
Ei siis ihmisten sanojen kautta, jotka ovat tulkintoja. Eikä mielipiteiden kautta.
Mielipiteiden kirjon tasapäistäminen arvossa on vihollisen propagandaa, joka itseasiassa rivien välissä kertoo, että mikä tahansa mielipide olisi yhtä arvokas.
Ja yhtä arvokkaat mielipiteet lyövät korville
Jumalan Sanaa!
Jos me etsimme Herran tahtoa, me emme etsi erilaisia mielipiteitä.
Jos sinua kehoitetaan etsimään kultaisia hippuja hiekasta, löydät niitä ainoastaan keskittymällä kullan ilmaisevaan merkkiin jyväsissä.
Mutta jos kaikki hiekkajyvät ovat sinulla yhtä arvokkaita, voit ne yhtähyvin heittää kaikki pois, ja kultahiput niiden mukana!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2306889IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its1152793- 1711765
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661537- 701124
- 1051020
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6997Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte127923Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy205894- 100846