XP ei osaa lukea japania!?

Voiko WinXPHome(suomi)lla katsoa japaninkielisiä sivuja ja kirjoittaa japaniksi? Tässä kannettavassani on sellainen käyttis ja se ei pysty näyttämään japanikielisiä sivuja.
3204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Amerikkalainen, eikä amerikkalaiset ymmärrä japania.
Hanki siihen japanpaketti, eli fontit.

Äänestä
  • Tiedän, että xpprolla onnistuu. Myös officexp(engl)lla. Mutta eikö ole keinoa XPhome(suomi)lla???

    Äänestä

Kyllähän sillä XP Homellakin voi katsoa aasialaista kirjoitusta sisältäviä sivuja jos on asentanut vaan XP:n CD:eeltä fonttituet haluamilleen kielille. Kirjoittaminen niillä kielillä taitaa sitten vaatia joko jotain erityisohjelmaa, tai haluamankieliversioisen Windowsin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lumiukko123 kirjoitti:

Voiko WinXPHome(suomi)lla katsoa japaninkielisiä sivuja ja kirjoittaa japaniksi? Tässä kannettavassani on sellainen käyttis ja se ei pysty näyttämään japanikielisiä sivuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu