Sompiossa

Sompiossa on viime aikoina tapahtunut sellaisia asioita kissoille, että asialla on varmasti rikollinen henkilö. Hän kuvittelee olevansa suuri valkoinen metsästäjä, kun rääkkää kissoja jollakin laittomalla pyydyksellä. Tutkikaa nurkkia ja ilmoittakaa havainnot poliisille.

Olemme asuneet alueella parikymmentä vuotta ja siellä on aina liikkunut kissoja. Ne varmasti häiritsevätkin, mutta on niistä hyötyäkin. Rotat ja hiiret eivät ole täällä hirveästi viihtyneet.

Kaikki eläinsuojelusta kiinnostuneet toimintaan.
8851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suuri Valkoinen Metsästäjä onkin ihailtavalla tavalla osoittanut kansalaisaktiivisuutta puuttumalla tähän jo vuosikausia jatkuneeseen epäkohtaan.

Eläköön aktiivinen kansalaistoiminta!

Äänestä

Mites noi linnunpoikaset sitten, häh? Kyllä vapaana kulkevat kissat on syytä lopettaa, siinä näkyy se omistajien tyhmyys ja vastuuttomuus!

Äänestä
  • Olikohan lankamiehellä ja kumppaneilla tiedossa, että metsästyslain ja eläinsuojelulain mukaan vapaana olevia kissoja ei saa tappaa.
    Vapaana oleva kissa voidaan eläinsuojeluviranomaisen toimesta loukuttaa ja toimittaa löytöeläintaloon mutta lopettaa sitä ei saa. Se on rikos!!!
    Kissalla on lainsuoja. Voihan joku kissa olla karkuteillä vaikka sisäkissa olisikin, tapatteko te vapaana kulkevat koiratkin??

    Äänestä

  • Milla H kirjoitti:

    Olikohan lankamiehellä ja kumppaneilla tiedossa, että metsästyslain ja eläinsuojelulain mukaan vapaana olevia kissoja ei saa tappaa.
    Vapaana oleva kissa voidaan eläinsuojeluviranomaisen toimesta loukuttaa ja toimittaa löytöeläintaloon mutta lopettaa sitä ei saa. Se on rikos!!!
    Kissalla on lainsuoja. Voihan joku kissa olla karkuteillä vaikka sisäkissa olisikin, tapatteko te vapaana kulkevat koiratkin??

    Hmm...niin taitaa olla myös juhlakampauksien teettäminen juhlapyhinä. No, kumpikin laki on syvältä, onneksi Suomessa on mielipiteen vapaus ja lakejakin saa arvostella ja niitä jopa muutetaan joskus...

    Äänestä

  • Voisitko laittaa omalla nimellä tuon rikokseen kehottamisen nettiin. Kehottaminenkin on rikos.

    Alueella on tosiaan vuosia jatkunut tuo kissasota ja itsekin olen vienyt laillisella loukulla kiinniotetun kissan juppsguardiin. Mutta käsitykset saattavat kokemusten mukana muuttua. Tapettua kissaa ei kuitenkaan saa eläväksi ja perheenjäsenen kiduttaminen ja tappaminen ei varmaan teistäkään tunnu oikeudenmukaiselta. Vaikka se teidän mielestä pitäisi olla laillista.

    Viime syksynä sitten otimme lapsille (omalla ja hoitolapsille) lemmikiksi kissaveljekset. Pidimme niitä visusti sisäkissoina, kunnes se ei enää kesällä millään onnistunut. Oletko joskus yrittänyt mennä ovesta ulos niin, ettei kissa pääse. No totesimme, että alueella on liikkunut aina kissoja ja myös meidän tontilla. Miksei myös meidän kissat. Aidan tai tarhan rakentamiseen ei ollut aikaa eikä kokemusta.

    Miten näille kissoille kävi. Toinen tuli reilu kuukaisi sitten kotiin takajalka murskana. Noin viiden eläinlääkärikäynnin jälkeen jalka alkaa olla suunnilleen kissanjalan näköinen. Miltähän lankamiehestä tuntuisi, jos jalkaterä olisi murskana ja iho olisi irti säären puolivälistä alaspäin. Ihminenhän on suurin haittaeläin, joten jonkun toisen lajin mielestä sellaisten loukkujen asettaminen olisi jopa suotavaa. Tällä kissalla huomasimme heti niin suuren metsästysvietin, että laitoimme kissalle kulkusen kaulaan. Ei se lintuja saanut kiinni vaikka yritti.

    Toinen kissa oli hieno kiiltän musta vaeltelija. Ei ollut ollenkaan kiinnostunut metsästyksestä. Vaelteli lähiympäristössä omilla teillään. Se katosi viime perjantaina. Me muistamme sen tyylikkään ulkonäön ja monen metrin päähän kuuluvan kehräyksen. Suuri Valkoinen Metsästäjä on epäilemättä nähnyt karmeamman näyn ja mahdolllisesti kuullut vielä karmeamman äänen. Ihmisen muisti on siinä mielessä ihmeellisen hyvä, että tuo muistikuva saattaa tulla elävänä mieleen vielä vuosikymmenten päästäkin. Omia kipuja kuunnellessa. Enpä vaihtaisi muistikuvia.

    Miksi siis meillä oli vapaana kulkevia kissoja. Vastuutontahan se on ja osoittautui myös tyhmäksi. Luonnossa noista kissoista oli haittaa lähinnä hiirille ja rotille. Niiden kanssa onkin sitten mukava elää, kun alueen kaikki kissat on saatu pois. Me joudumme miettimään ruman aidan rakentamista.

    Mutta kaikkia eläinten rääkkäämisestä huolestuneita kehotan etsimään tuon kiduttajan ja ilmoittamaan poliisille. Jossakin Seunalantien loppupään lähettyviltä se löytyy. Ja rikokseen kehottajia esiintymään ihan omalla nimellä.

    Seppo Manninen

    Äänestä

  • Joten voit huoletta laittaa nimesi alle.

    Seppo Manninen

    Äänestä

  • rikokseen kirjoitti:

    Joten voit huoletta laittaa nimesi alle.

    Seppo Manninen

    päättelemään, että mikä vamma johtuu auton alle jäämisestä ja mikä jostain muusta.

    Maalla asuessa joutui kerran kissa auton moottoriin. Tai siis kissa oli itse sinne mennyt. Eipä tiennyt iskä sitä ennen kuin oli myöhäistä. no, huonosti kävi.

    Viime syksynä näin kun kissa jäi auton alle tuossa teboilin kulmilla.

    Leuka murskana ja silmä pullotti ulkona. Kissa sätki ja soitin poliisit lopettamaan kissan.
    Jos kissa olisi päässyt kotiinsa niin omistajat olisivat varmaan ajatelleet, että kissaa on lyöty jollain päähän.

    Tosiasia on se, että tämäkään kissa ei osannut varoa autoa. Autoilija taas ei nähnytkään kissaa, joka yllättäen hyppäsi ojasta autotielle jääden auton alle.

    Ikävää ja varsinkin kissalle. Tässä on mielestäni erittäin hyvä syy pitää kissat kiinni.
    Jos koirani edes yrittää karkaamista niin pelkään juuri sitä, että se voisi juosta auton alle. Se on tosin koulutettu mutta siis jos.

    Irtokoiria olen nähnyt Keravalla kahdesti. Kissoja päivittäin. Tauditkin leviävät kuten kissarutto tai kissojen AIDS.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eläinsuojelurikos kirjoitti:

Sompiossa on viime aikoina tapahtunut sellaisia asioita kissoille, että asialla on varmasti rikollinen henkilö. Hän kuvittelee olevansa suuri valkoinen metsästäjä, kun rääkkää kissoja jollakin laittomalla pyydyksellä. Tutkikaa nurkkia ja ilmoittakaa havainnot poliisille.

Olemme asuneet alueella parikymmentä vuotta ja siellä on aina liikkunut kissoja. Ne varmasti häiritsevätkin, mutta on niistä hyötyäkin. Rotat ja hiiret eivät ole täällä hirveästi viihtyneet.

Kaikki eläinsuojelusta kiinnostuneet toimintaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu