Joku tulee aina saarnaamaan tälle palstalle puollustusvoimien tehtävästä ja tarkoituksesta? Ei kukaan jätä menemättä armeijaan siksi kun ei ymmärrä sen tarkoitusta.
Minä en mene koska ei pätkääkään kiinnosta toisten ongelmat. Jos sodan aloittavat niin sotikoon itse. Jos muut aloittavat niin puollustakoon itse jos kerran niin tärkeänä pitävät. Kuinka tyhmä pitää ihmisen olla että uhraa itsensä yleisen hyvän puolesta vain koska joku käskee?
Minä en mene koska ei pätkääkään kiinnosta toisten ongelmat. Jos sodan aloittavat niin sotikoon itse. Jos muut aloittavat niin puollustakoon itse jos kerran niin tärkeänä pitävät. Kuinka tyhmä pitää ihmisen olla että uhraa itsensä yleisen hyvän puolesta vain koska joku käskee?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin mutta, jos sota syttyy ja sinä olet maassa niin kyllä se sota koskee myös sinua ja sinun läheisiä, mutta jos sinä et välitä vittuakaan lähimmäisistä niin voithan sinä yrittää lähtee täältä, mutta tuskin sinä pääset ja todennäköisesti sinut laitetaan linnaan tai ammutaan sotilaskarkurina tai sitten miinan polkijaksi aina kun paukahataa niin riviä tiivistetään onhan se kohtalo sekin.
Tekin nyt kuitenkin oletta osa tämän maan puolustus voimaa tavalla tai toisella, tuo sinun juttu kuullostaa vähän siltä että sinä olet saanut kaikki periksi lapsesta asti ja nyt kun pitäis tehä asian eteen jotain niin ei uskalla ja tuntuu niin vaikialta lähtee jonnekkin missä ei saa tehä mitä haluaa vain on toteltava käskyjä, pitääkö paikkaansa?
luettavaa tuo sinun kirjoituksesi. Opettele erottamaan virkkeet toisistaan; eihän tuollaisesta sontapötköstä ota selkoa millään.
urheus ja isänmaallisuus karisee, kun makaa ojan penkalla suolet ulkona, mitäs läksit niiin.
"jos sinä et välitä vittuakaan lähimmäisistä niin voithan sinä yrittää lähtee täältä, mutta tuskin sinä pääset ja todennäköisesti sinut laitetaan linnaan tai ammutaan sotilaskarkurina tai sitten miinan polkijaksi aina kun paukahataa niin riviä tiivistetään onhan se kohtalo sekin. "
On se helvettiä, jos kieltäytyy tekemästä jotakin sellaista mitä ihmisoikeuslaki puolestaan oikeaksi väittää maailmassa monessa organisatiossa (joka suurempi laki minulle kuin Suomen laki) niin pitää lähteä myöskin maasta jossa asuu? Olet itse suorittanut viestisi otsikon perusteella intin, joten suurin petoksesi maailman lakien puolesta on se että olet intin suorittanut, joten mikset itse lähde tästä maasta!?
Olet Suomen valtion suurin orja nyt ja tulevaisuudessa ja pidät siitä!?