niitä entisiä jt:a jotka vaahtoovat "oppimuutoksista" mitä milloinkin!
Antakaa olla!!
Paskakasa alkaa haista kun sitä tikulla tonkii!!
Antakaa olla!!
Paskakasa alkaa haista kun sitä tikulla tonkii!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
>>Entisenä jt:na ihmettelen kauheesti niitä entisiä jt:a jotka vaahtoovat "oppimuutoksista" mitä milloinkin! Antakaa olla!! Paskakasa alkaa haista kun sitä tikulla tonkii!!
Itse entisenä todistajana ihmettelen kauheesti sitä, että entiset todistajat eivät saisi tonkia entistä paskakasaansa ja osoittaa siellä viihtyville ystävilleen, että se haisee. Sitä voitaisiin välittämiseksikin kutsua.
Paikallaan polkemista!!
Menkää eteenpäin,niinkuin minä.
Ei maailma voi olla pelkkää:
"jt:t ajattelee nyt sitä ja tätä."
Se porukka hukkuu kerran silkkaan tyhmyyyteensä ja jos joku ei sieltä tajua lähteä pois ajoissa,niin:"minkäs teet".
>>Minun mielestäni se on: Paikallaan polkemista!! Menkää eteenpäin,niinkuin minä.
Itselleni keskusteleminen jehovantodistajuuden nurjista puolista on käynyt erittäin hyvästä terapiamuodosta. Jehovantodistajanahan en saanut koskaan keskustella jehovantodistajuudesta niin sanotusti puhtaalta pöydältä, kuten varmasti tiedät. Koen päässeeni merkittävästi eteenpäin juuri asioista selvää ottamisen avulla.
Minua ei enää vaivaa esimerkiksi sellainen ajatus, että mitä jos vt-seura on sittenkin oikeassa. Tiedän ettei se ole. Se on vain kerho muiden kerhojen joukossa.
Onko sitten tuollaisen vapauttavan tunteen mahdollistaminen muillekin paikallaan polkemista, onkin toinen kysymys. Tässä kohtaa joskus verrataan entisen alkoholistin valistustyötä nykyisille alkoholisteille. Se tuskin on sekään paikallaan polkemista.
>>Ei maailma voi olla pelkkää:
"jt:t ajattelee nyt sitä ja tätä."
En tiedä ketä tarkoitat, mutta ei se sitä ainakaan minulle ole. Sitä voitaisiin enemmänkin kutsua harrastukseksi, ja harrastuksiahan pitää olla, eiks je.
>>Se porukka hukkuu kerran silkkaan tyhmyyyteensä ja jos joku ei sieltä tajua lähteä pois ajoissa,niin:"minkäs teet".
Näinhän se menee. Jos läheisistäni kukaan ei olisi jehovantodistaja, tuskin jaksaisinkaan harrastaa tätä tässä määrin. Nyt asia on kuitenkin jatkuvasti niin lähellä arkeani ja elämääni, ettei sitä voi sivuuttaa merkityksettömänä asiana. Lahkon vaikutuksen kokeminen päivittäin motivoi kummasti.
se meille,myös sinulle hyvä "tiuku".
Minua ei enää kiinnosta se mitä jt:t tekee tai ei.
Tällästä tää elämä on.
>>Minua ei enää kiinnosta se mitä jt:t tekee tai ei.
Se on sinun valintasi. Sinulla on oikeus olla hiljaa Vartiotorniseuran epäkohdista.
Meitä on kuitenkin monia entisiä jehovantodistajia, jotka ajattelemme asiaa laajemmin kuin vain "minä"-lähtökohdasta. En nyt halua syyllistää sinua, vaikka mielestäni tuo asenne onkin hieman itsekäs ja itsekeskeinen.
Minulla on se käsitys, että muidenkin ihmisten on hyvä saada tietää myös jehovantodistajuuden pimeitä puolia. Niitähän ei kerrota valtakunnansaleilla. Suuri joukko JT-ihmisiä kärsii monista asioista seurakunnissa, ja heillä ei ole ilman internetin keskustelupalstoja mitään mahdollisuutta saada laajemmin tietoa JT-todellisuudesta. Monet luulevat kärsivänsä joistakin asioista vain yksin, vaikka samantapaisia kärsimyksiä koetaan kaikissa seurakunnissa maailmanlaajuisesti. Mainitsen tässä muutamia asioita:
- uupumus ja väsymys Vartiotorniseuran rutiineihin (kokoukset, kenttäpalvelus yms.)
- rakkaudettomuus ja ehdollinen rakkaus
- erotettujen ja eronneiden JT-sukulaisten karttaminen
- jatkuva kiireellisyyden tunne, joka ahdistaa
- Harmagedonin pelko
- demoneiden pelko
- verensiirtoseikkailut opillisessa mielessä
- jne.
Minusta on oikein, että kaikille jehovantodistajille annetaan mahdollisuus saada oikeaa tietoa, joka perustuu todellisuuteen ja aitoihin kokemuksiin eikä vain Vartiotorniseuran markkinoimaan valheelliseen "hengelliseen paratiisiin", jota ei ole olemassakaan ainakaan vielä.
on täytetynyt jo niin monilla muulla asioilla,että kun luen välillä noita juttuja,niin en jaksa enää kiinnostua niistä.
Minulle on asia numero yx:
Jeesus ja Hänen isänsä.
Hän tuli Tuomaan eteen,ei aaveena vaan hengellisenä ruumiina.
Ai,miten ihana asia on todeta:
"Voin saada saman jos uskoon Herraan Jeesukseen Kristukseen".
Miksi siis vatvoisin tyhjää?
>>Miksi siis vatvoisin tyhjää?
Et siis halua auttaa jehovantodistajia saamaan tietoa varjopuolista? No, ei se mitään, onhan meitä muita, joilla on välillä intoa informoida netissä.
.. on ristiriidassa -Joh:2:20- ; Pyhä: Kedusha,
Luuk; 24;49- ja Apt;2;1-4. Tietysti,
Jos ajattelet, että "Kedusha" on sama kuin Helluntailiikkeen Jeesus, niin asia on toinen;
- silti, Tuo kohta, tuomaan tapaamisessa, jossa Jeesus tulee seinän läpi ja puhaltaa Opetuslasten päälle"; -Ottakaa Pyhä Henki,", on Myöhäisempää tekstiä, ja asetettu aikoinaan kirjoituksiin tarkoituksella.
..Siis -1.Joh; 2;20.-,
Ja "Kedusha," on " Pyhä, ""Yksi," "Erilläänoleva, "" Hwhy,""kirjoitusten "Yahwee.",
Voi tulla edelleen ongelmia todistaa Jesuah VL;n "Pyhäksi."
ensin Jeesus sanoi:"älä koske minuun" ja sitten pian:"laita sormesi käteni reikiin ja kylkeeni" niin Tuomaan oli tajuttava että se oli ylösnoussut Kristuksen ruumis,ei vain jokin aave vaan henkiruumis.
Ymmärrän että tuossa välissä Jeesus oli käynyt isänsä luona ja saanut hengen RUUMIIN.
Ei vai hengen,aaveen kaltaisen ruumiin,jota ei voinut koskettaa.
On siis:
ihmisruumis,aave ja hengen ruumis.
Jeesuksella oli ensin ihmisruumis ja sitten hengenruumis joka oli ensimmäinen laatuaan.
Kun voidellut menevät taivaisiin ei heillä ole aave-ruumista vaan hengenruumis,jota tarvittaessa voi jopa koskettaa.
Minä nykyään mietin näitä.
En jt:n oppikysymyksiä,tyhmiä sitä tai tätä kysymyksiä.
ne ovat Kristuksen opin alkeita.
>>Minua ei enää kiinnosta se mitä jt:t tekee tai ei.
Ei kiinnosta, mutta jaksat omintakeisesti moittia toisia entisiä jehovantodistajia?
>>Tällästä tää elämä on.
Niin on, ristiriitaista aika ajoin.
>>Minulle on asia numero yx:
Jeesus ja Hänen isänsä.
>>Miksi siis vatvoisin tyhjää?
Tarkkaan ottaen vatvot tyhjää tasan siihen asti kun osoitat mainitsemiesi olentojen olemassaolon.
. Se Jeshuan sana tekstistä;"; ..Minä en ole Henki, sillä ei hengellä ole...--"
Miten läheiset välit sulla vielä on asiassa mukana oleviin sukulaisiisi? Asutko jonkun JT:n kanssa saman katon alla vai?
Vähän tuntuu siltä, että olet saanut vaan tekosyyn tuosta läheisistäsi välittämisestä sille, että saat jauhaa tuota samaa päivästä päivään, ja saat sen hurmioittavan oikeassa olemisen tunteen, johon taidat olla addikti.
Niinhän se menee, kaikki exJT:t tarpovat vähän eri vaiheissa tällä elon tiellään. Toiset ovat menettäneet uskonsa järjestöön, toiset ovat ehtineet jo niin pitkälle, että eivät usko enää edes Jumalaan. Ja pisteliäästi jaksavat kannustaa muitakin tähän samaan tyhjyyteen. -Kuka sanoikaan osuvasti: heidän toiveensa mukaan heiltä jää huomaamatta, että... muistattekos, miten jatkui?
Kaksi kysymystä sinulle, Meilo:
-kehen/mihin sinä oikeastaan uskot tai luotat?
-miten selität kaikkeuden ja elämän synnyn?
>>Miten läheiset välit sulla vielä on asiassa mukana oleviin sukulaisiisi?
Vanhempiin ihan hyvät. Eivät enää itsekään ole aktiivisia asiassa. Lähisuku - maantieteellisesti lähellä - suhtautuu myös yllättävän hyvin ja vietän heidänkin kanssaan aikaa ajoittain. Kaikki muut ovat jääneet enemmän tai vähemmän eroamisestani johtuen etäisemmäksi. Elättelin tässä vähän aikaa sitten vielä jonkinlaista lapsellista toivoa siitä, ettei eroamisellani ole olemattomiin kontakteihimme juurikaan syytä. Siihen sain vastauksen muutamia viikkoja sitten kiertoteitse - kyllä se siitä johtuu, vain ja ainoastaan.
>>Asutko jonkun JT:n kanssa saman katon alla vai?
En.
>>Vähän tuntuu siltä, että olet saanut vaan tekosyyn tuosta läheisistäsi välittämisestä sille, että saat jauhaa tuota samaa päivästä päivään
Totta kai se siltä tuntuu, kuinkas muutenkaan. Eihän se tietenkään voi olla niinkuin sanon, vaan asiassa täytyy olla jokin raadollisempi seikka mukana. Surku että ajattelet noin.
Minun on vain vaikea katsoa vierestä kun aikuiset ihmiset tottelevat vartiotorniseuraa, vaikka tuo seura valehtelee näille pokkuroijille. Se on minusta väärin, väärin siksikin että sen seurauksena lukemattomat ihmiset kärsivät karttamisen takia. Vaikka minua ei suoranaisesti (tärkeimpien sukulaisten taholta) kartetakaan, niin siitä huolimatta jehovantodistajuus kumpuaa tavalla tai toisella kanssakäymisestä esille.
Eräs valitettava asia on myös se, että vaikka ihminen ei olisi niin sanotusti oikea jehovantodistaja, vaan jonkinlainen hengailija, niin tämä jehofiilistelijä uskoo kuitenkin täysin vt-seuran edustavan AOT:tta. Ihminen on silloin sidottuna vt-seuran mielenhallintaan eikä voi mahdollisesti koskaan kokea sitä vapauttavaa fiilistä joka seuraa asioiden oikeasta tutkimisesta. Selkäranka ja uskallus puuttuvat täysin.
>>-kehen/mihin sinä oikeastaan uskot tai luotat?
Jos pelastamisesta on kyse, niin pelastuslaitokseen, pienet ongelmat on hoidettava itse.
>>-miten selität kaikkeuden ja elämän synnyn?
En osaa sitä selittää.
...mutta toisaalta sanotaan, että hajussa kasvaa ja jos joku kasvaa henkisesti irti lahkosta siksi, että joku viitsii tuota hengellistä ja henkistä tunkiota sorkkia, niin sehän on ollut silloin jalo työ.