taas historiaa uusiksi venäjällä

Neuvostoliiton romahtamisen jälkeen Venäjä tunnusti että neukut itse lavastivat nuo surullisen kuuluisat Mainilan laukaukset.
Nyt on naapurissa taas tuuli kääntymässä ja historiaa väännetään entiseen malliin, eli Mainilassa elämöikin suomi-poika.
Ja Stalinista ollaan tekemässä jälleen jotain suurta sankaria.
Alkaako hälytyskellot kilkattamaan?
4377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Venäjän puolelle tulittaminen Mainilassa ei ollut meiltä järin viisasta...

Äänestä
  • joku toinenkin. Ei olisi uskonut.

    Äänestä

  • Kuuletko useinkin ääniä päästäsi? Ei Mainilan suunnalla ollut Suomella putkia millä ampua, mutta kuulovartiot olivat, ja ne tosiaan kuulivat ääniä muualtakin kuin omasta päästään, nimittäin tulitusta rajan takana ja raportoivat ne. Alkuperäinen raportti esitti syyksi neuvostotykistön ampumaharjoituksia, Suomen puolellehan ei mitään tullut eikä täältä lähtenyt.

    Venäläinen raportti muutaman vuoden takaa esitti NKVD:n olleen ampumakäskyn takana, mutta kertoi myös, ettei kukaan ammunnassa kuollut. Aiemminhan oli esitetty neuvostotykistön ampuneen omiaan tarkoituksella.

    Äänestä

No eipä juuri ...

Historian kirjat on avattu, eikä näin internetin aikana niitä enää saa suljettua.

On täysin selvää, että myös Venäjällä lopulta totuus on pakko tunnustaa ja näin tullaan myös tekemään, nämä väliepisodit mitä esiintyy, antaa vain vauhtia kehitykselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laukaukset kirjoitti:

Neuvostoliiton romahtamisen jälkeen Venäjä tunnusti että neukut itse lavastivat nuo surullisen kuuluisat Mainilan laukaukset.
Nyt on naapurissa taas tuuli kääntymässä ja historiaa väännetään entiseen malliin, eli Mainilassa elämöikin suomi-poika.
Ja Stalinista ollaan tekemässä jälleen jotain suurta sankaria.
Alkaako hälytyskellot kilkattamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu