Kiitoksia Avalonille :)
http://picasaweb.google.fi/Larkka194/RaskastaJouluaTeatriaOulu512200702?authkey=hfaTAdNl-UE
http://picasaweb.google.fi/Larkka194/RaskastaJouluaTeatriaOulu512200702?authkey=hfaTAdNl-UE
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 156
Vanhimmat
Nyt olen sanaton. Kiitoksia linkittäjälle, videoijalla jne!
Mykistynyt!
hyvä van. ;)
Pirulauta ton Koivusen ääni soi niiin kauniisti♥
Pystytkö laittaan tuubiin noi videot?? Useempi immeinen näkis ne sieltä ja kun kerrankin olis noin hyvälaatuista videota saatavilla.
Kiitos vielä kerran!
Mietin kyllä sitä, mutta kun se olis niin "julkinen", juu nou. Siellähän on hirveet nootit siitä, että esim. konserttitaltiointeja ei saa laittaa näytille. Vaikka tiettyhän mä nyt ihan saman homman tein tässäkin, mutta tämä on pikkasen rajoitetumpaa, kun on periaatteessa vaan tuolla foorumilla nuo linkit (ja nyt täällä :D).
kiitokset:) Kyllä kuulosti aivan upeelta. Siis voi juku tota ääntä:)
näissä jutuissa ollaan... Mutta mahtavaa joka tapauksessa että laitoit nuo kaikkien nähtäville, edes tuonne. NYT sitä vasta alkoi toden teolla odottamaan Tavan keikkaa ;)
riskejä. Toivottavasti tämäkin oli ihan ok. :D
Jeps, kyllä varmasti tulee olemaan huikea keikka Tavalla, pääsispä itekin. :D Mutta noilla videoilla voi ainakin fiilistellä. :D
Ens Jouluksi wanted Joululevyä! Aivan mahtavia vetoja!
mieltä;)
milloinkohan toi edellinen rj-levy julkaistiin?
nimeltään "Raskaampaa Joulua" julkaistiin vuonna 2006. Sitä edeltävä "Raskasta Joulua" julkaistiin 2004.
www.myspace.com/raskasjoulu
koko ajan wai waihteleeko??? joululaului en sit muunlaisii kuuntelekkaa ku en jouluukaa wietä...turhanpäiwänen hössäys koko joulu ****
sitten tiedä, vaihteleeko keikoilla, kun on osittain eri laulajat, että kuka laulaa mitäkin.
koko weisukirjaa kannata uusiks sowitel *** weiwataanha noit perinteisiiki wuodest toiseen eikä kansaa tunnu kyllästywän *** mä en kyl paljon joululaului muista ku jossain koulus wiimeks on tahkottu ja neki puolwäkisin ***
ollu kuin osa biiseistä, niinku kaikki varmaan tietääkin.
vedot ja tuo Tonin Ave Maria. Biisejä tais olla jotain 16 yhteensä.
Tässähän muuten nää listat onkin:
http://www.arikoivunen.fi/keskustelu/viewtopic.php?p=39709#p39709
http://www.arikoivunen.fi/keskustelu/viewtopic.php?p=39805#p39805
Arilta toi Varpunen jouluaamuna.Meni ihan kylmiä väreitä,kun tota kuunteli.Tänään sit Pakkahuoneelle kattoon Raskas joulu kiertuetta. Innolla tässä ootan jo iltaa.
loistavaa! Kiitokset videoijalle:) Mun täytyy myöntää, että mä oon kateellinen kaikille jotka pääsee kuuntelee. Mulla ei oo mahiksia päästä. Tai eihän sitä koskaan tiedä;)
Pilaa tunnelman ja ei tuo äänikään soi. Sehän joutuu repimään kuin mikä että kuuluu edes pihahdus.
Millon haukutaan Arin esiintyminen flegmaattiseksi ja nyt se onkin muuttunut "älyttömän levottomaksi"?? Ja mitenkä niin Arin ääni ei soi, kun justiinsa sitähän sitähän se tekee ja helvetin hienosti. Mut sulle taitaa olla ihan sama mitä Ari tekee/jättää tekemättä, kun ei kelpaa kumminkaan.
ja esiintyminen on upeaa. arin lisäksi vain jussi björling laulaa helga nattenin noin upeasti.
Mulla pätkii noi videot ihan stanasti koneella. En tiedä onko syy mun koneella, meillä kun on 3 tietsaa samalla adsl-modeemilla. Chattaaminen yms onnaa, mutta youtubevideotkin pätkii. Ilmeisesti pitäisi kuunnella silloin, kun muiden koneet ei ole päällä?
pelkkää paskaa.
Arin ääni nimenomaan SOI ja soikin ihan hemmetin komeesti. Ihan järkyttävän hienoja vetoja jokainen, Ari ei varmaan oo koskaan kuulostanut paremmalta, eikä muuten kukaan muukaan. ;)
Ja tuo kitinä lavaesiintymisestä, voi hyvää päivää... Vastahan sitä valiteltiin, kun se EI tee SEKIN on väärin. Ei taida mikään kelvata, vai?
Mun mielestä Arin liikkumista lavalla on ilo seurata. Se on todella luontevaa, aitoa ja vapaata. Esim. tuossa Rumpalipojassa Ari on aivan ihana liikkuessaan. Ja kiinnittäkää huomiota sen käsiin. Näissä vedoissa ja myös yleensä sen omilla keikoilla Ari käyttää käsiään aika paljon, sillä on kaikkia pieniä ja nyt jo tutuiksi käynneitä eleitä, joista huomaa, miten se eläytyy musiikkiin.
Kyllä tää jätkä on tähti jo nyt, ihan mahtavaa, että me saatiin se. :)
koneella. Kyllä noiden pitäis pätkimättä pyöriä. Ja jos kerta youtube-videotkin pätkii, niin johtuu varmaan siitä, kun on monta konetta samalla modeemilla yhtä aikaa.
Ja tosiaan, kannattaa kattoa nuo videot Internet Explorerilla, ne ei välttämättä toimi muilla selaimilla.
näppiksellä ja söi yhden rivin. Eli meinasin sanoa, että:
Vastahan sitä valiteltiin, kun se EI tee mitään lavalla. Sitten kun se tekee, niin SEKIN on väärin. Ei taida mikään kelvata, vai?
Tällasta tällä kertaa.
Ollut sitä jo kauan ja mitä vielä tulee olemaan. Ihanaa että saatiin hänet meille laulamaan ja jotka ei tykkää painukoot muille markkinoille! Rakastettava ja ihana Ari , aivan mahtava kun pääsee lavalle!!
mulla on mozilla selaimena, eli täytyy sitten odottaa että maanantaina PÄÄSEE duuniin kuuntelemaan;D. Täällähän on niin kehuttu noita, että toivottavasti en rupee orkkuja saamaan kesken työpäivän. Nyt tulee AAC muuten just Voicelta, awww....
Mäkin yleensä käytän sitä, mutta noita Picasa-juttuja täytyy kattoa IE:llä. Se IE pitäis muuten löytyä sunkin koneelta, sehän on vakiovaruste, jota ei voi edes poistaa. :D
mun nörttipojan vanha kone ja se on jemmannut ie:n jonnekin, eli sitä ikonia ei ole esillä. Kai se löytys jotenkin kaivamalla, mutta sitten on toi lähiverkko-ongelma kuitenkin jäljellä. Täytynee ventata, kun oon yksin kotona tai sit sinne duuniin. Onpa taas jotain odotettavaa, jolupukin lisäksi siis;D. Muutenkin mun pojat aina varottelee ie:n käytöstä, kun se on viruksille herkempi tms.
Käynnistä > Kaikki ohjelmat -valikon kautta? No tosiaan, se lähiverkkohan siinä vielä häiritsee.
Ja joo, IE:llähän oli suuria tietoturvaongelmia yms. silloin aikoinaan, siksi mäkin vaihdoin tuohon Mozillaan. Luulis, että ne on nyt korjattu kuitenkin, en oo kylläkään varma.
Mutta toivottavasti pääset kuitenkin jossain vaiheessa katsomaan nuo videot! :)
Yllätyin siitä, kuinka hyvin Arin ääni soi ja sopii noihin Joululauluihin. Erityisesti tuo Varpunen ja se lopun heittäytyminen siinä!
Kiitoksia kuvaajalle ja linkittäjälle!
hywä meno ja irtiottoo*** ari taitaa ol asenne-jätkii siis tuntematta koko heppuu silt waikuttaa *** asenne-jätkäl tarkotan perustawaa laatuu olewii jotka on aika stabiilei mielipiteissää ja wetää tiettyy linjaa *** siinmieles kummaa ku yleens asenne-jätkät on wanhempii tollasii kolmikybäsii ja yli mut ehkä ari on oleskellu wanhempien hemmojen kaa ja sielt tullu esimerkkii jonka sit omaksunu itelleen *** arin kohdal kyl ulkonäkö pettää melko pahast ku luulis et se on joku nipanderi-nörtti tms. mut mitä oon seurannu nii se onki aika kaukana siit ***
Tai en oikeastaan ihan kauheesti yllättynyt, kun tiiän että Arin ääni on jotain jumalaisen kaunista. Mutta oon huomannut, että kaikissa biiseissä, esim. siinä niitten DVD:llä niissä keikkataltioinneissa, Arin ääni ei pääse oikeuksiinsa.
Näissä joululauluissa se sen sijaan pääsee mahtavasti esiin ja soi todella kauniisti. Olen aivan hurmiossa täällä kun kattelen noita videoita. Varsinkin Pieni rumpalipoika, Ensimmäinen joulu ja Ilosanoma vie melkein jalat alta.
En mä tiiä, mä en keksi mitään järkevää sanottavaa, menee pelkäksi ihqutukseksi...
Kiitos Avalon, että mekin jotka emme noille keikoille pääse, saamme nauttia noista upeista esityksistä!
Rakastuin jälleen kerran Arin ääneen. Se on niin upea, ja toimii näissä joululauluissa mahtava hyvin. KIITOS VIDEOISTA!
sehän oli ilmainen, harmi etten päässyt. Ilma oli kyllä hirveä...
täynnä, eli oli paljon porukkaa ja mahtava meininki. Ilma oli ihan ok sinne mennessä, mutta lähtiessä tosiaan aika paska. :D
Aria katsoon:)
tällainen tilaisuus, onneksi menin. Toivottavasti tulee vielä toinenkin mahdollisuus joskus, tuo oli kyllä mahtava kokemus. :)
upea Ari!! Hyvä esitys ja laulu
upea Ari!! Hyvä esitys ja laulu
sais mahdollisimman moni nähdä : )
nii jos ois pakko joulun jotai joulumusaa kuunnel nii sit just tollast eikä mitää wirrenweisuut tai muuta kuraa *** kuuntelen jouluna kyl ihan samaa ku muulloinki et ei siin mitää eroo oo eli wiimestää jullena tod.näk. lennän täst kämpäst pihall ku läwähtää hiukka esim. waspii aaton kunniaks nii et lasit tärisee***
Nehän voisi taltioida vaikka Tavastian keikan ja sen voisi sitten näyttää just vaikka jouluaattona tai joulupäivänä TV:stä. Ehtisiköhän tätä vielä ehdottaa ylemmille tahoille? :D
ja ehdottomasti telkkuun! Tällä jos ei ilosanoma mee kaaliin niin on kuulossa vikaa.. Mäkin oon näitä lauluja kuullu ja laulanu neljäkymmenetä vuotta ja rupesin aika laimeella otteella näitä kattoon, mutta siis eihän tosta voi kuin innostua! A:lla oli niin rento, ihana, vapautunut ote, ääni kulki kuin enkelillä ja muutenki musa oli ihan mahtavaaaa. TAjuuutteko te lapsoset minkä ihanan nannan keskellä te elätte? Ei tämmöstä ollu näin käden ulottuvilla sillon joskus..
tää Arin Raskasta Joulua pitää saada telkkariin! Joulupyhien iloksi,, vitsi, et ois mahtavaa! lapsetkin varmaan katsois mielellään. Kuka alkaa viemään asiaa eteenpäin. Tuossa Teatrian versiossakin on laulu kulkee upeesti.
tai ketä????
oli, ja paaaljon aikaisemminkin...mutta tyyli oli eri. "joulunyön" esityksistä vain kaksi vetää ihon kanikselle: arin veto ja tää jussin veto
http://www.youtube.com/watch?v=oo75jFLjKaw
jussikin oli noita omien polkujen tallaajia...
ollu myöhemmin kehis ja alkanu hewii wetään *** dion kans ois natsannu hywin ***
et koht te lykkäätte ton arin johkii toisel planeetal esiintymää jos se teist on kiinni ***
Pitäsikö Erkallekin vinkata? :D
Ois kyllä niiiin hyvä idea.
Marco Hietalan vetämänä Oi jouluyö vetää myös ihan kananlihalle, niin upealta Marcon ääni kuulostaa!
http://www.youtube.com/watch?v=OQh9zElL03Y
En ole vielä nähnyt tämän vuotista Raskasta joulua, mutta vuosina 2005 ja 2006 Marco veti aivan järjettömän hyvin. Myös Tage Laihon (Kilven laulaja) versio Raskasta Joulua-levyllä on todella hyvä.
Arin versio kuulosti myös mahtavalta tuon Teatria-videon perusteella, mutta en pelkän videon perusteella aio vielä sanoa kenen versiosta pidän eniten. Katsotaan sitten uudestaan viikon päästä kun olen nähnyt Arinkin version livenä. :)
pitänyt, toi biisi pitää vetää herkästi mutta samaan aikaan voimakkaasti, ei huutamalla...äänen pitää soida ja leijua noissa pitkissä vokaaleissa, marco joutuu haukkaamaan happea kesken kaiken...ei toiminut mulla ei.
Ari levyttäisi tuon Oi Jouluyön, niin siitä vois tulla jossain määrin legendaarinen veto. Tuo Björlingin versio on tietenkin omaa luokkaansa, mutta Arilla ei ole mitään hävettävää edes sen rinnalla, IMO.
viritys, nariseva ja groteski, mutta hyvä esimerkki sitä miten erilaisia versioita voi samasta biisistä saada aikaseks:
http://www.youtube.com/watch?v=A7bYRdTgEB0&feature=related
ja jotenkin känniseltä. Arin tulkinta on herkempää, kauniimpaa ja jotenkin ääni vain on niin hyvä, en tiedä mikä siinä on se tekee niin ainutlaatuisen vaikutelman. Vaikka osaahan noi muutkin tietty vetää hyvin.
mutta tuo on tosiaan aika kamala versio Oi jouluyöstä! Ola Salon laulu on koko ajan alavireistä, eikä biisi kulje oikein muutenkaan. Onneksi Salo on kehittynyt laulajana viimeisen 8 vuoden aikana... Tuota kun katsoo, niin hävettää hieman olla The Ark-fani. ;)
tän tavastialla- pahasti pelkään niin, jos tää on kerran sen vanha numero..ärrinpurrinzz*'x nyt en kyllä ala mitään jos näin käy!?
en ala mihinkään jos Marco EI vedä tätä Tavastialla! ;)
yhtä hyvältä kuin jos olisi paikan päällä katsomassa. Itse en nähnyt tuota Marcon Teatrian versiota (muuta kuin YouTube-videosta) mutta ainakin Tavastialla Marcon tulkinta toi mulla kyyneleet silmiin liikutuksesta.
Kuuntelin uudestaan tuon Teatrian vedon, enkä kyllä itse kuule että Marco huutaisi. Mun mielestä Marco vetää tuon biisin niin kuin se "pitää" vetää, eli mahtipontisesti ja isolla äänellä. Mun mielestä taas Arin veto kuulosti kahdessa kohtaa hieman huutamiselta, eli kohdissa 1:58 ja uudestaan kohdassa 3:32, jossa mennään kaikkein korkeimmalle.
Mä tykkään aivan mielettömästi siitä miten Marco nostaa biisin vikassa kertosäkeessä vielä vähän korkeammalle. Teatrian vedossa vika kertsi alkaa kohdasta 2:44, ja siitä saa jonkinlaisen käsityksen asiasta, vaikka tuo kohta kuulostikin paljon paremmalta Tavastialla livenä kuin tuossa YouTube-videossa. Harmitti kun Ari ei tehnyt samanlaista nostoa tuossa omassa Teatrian vedossaan. Myönnän, olin Marco-fani jo ennen kuin kuulin Arista ekaa kertaa, joten se tietenkin vaikuttaa mielipiteeseeni. Ja mielipideasioitahan nämä ovat, eri ihmiset tykkäävät erilaisista tulkinnoista.
nämä ja mulle marco on nk. normilaulaja, joita on maailmalla kolmetoista tusinassa. arin soundi ja tulkinta ko. biisissä sen sijaan on jotain björlingin jälkeen toiseksi parasta, ja hengitystekniikka luomulaulajaksi aivan uskomaton: ääni soi pitkissä nuoteissa loppuun asti toisin kuin marcon, joka käsittääkseni on opiskellut laulua. mitähän tuo arin ääni on parinkymmenen vuoden päästä, siis silloin kun ari on marcon ikäinen...
ei muuta kuin ihailla. Kouluttamattomaksi laulajaksi ihan uskomattoman taitava. Ja keuhkoista kyllä löytyy. Laskin, että Pieni Rumpali -biisin viimeinen venytys kestää 10 sekuntia eikä ääni petä yhtään. :D
Sama homma muuten mulla tuon äänen kanssa. Onhan toki muillakin hienoja ääniä, mutta kukaan ei koskaan kuulosta niin erikoiselta ja mahtavalta kuin Ari.
ja kuinka se käy laulutunneilla ja huoltaa ääntä. Ari on vielä vähän ujo esiintymään ja tarvii siihen rohkaisua. Ei mikään ihme kyllä kun on suurennuslasin alla. Kaikkea hyvää Arille ja toivottavasti saadaan telkkariin toi Raskasta Joulua esitys tai dvd:lle.
Onko ihan sisäpiiritietoa? Esiintykö Ari jurrissa vai napsiiko pameja? Mä olen luullut että se dokaa jopa normaalia vähemmän ja on jossain huumeiden vastaisessa projektissa mukana. Kas kummaa, näin meitä petetään.
Se ei esiinny jurrissa eikä varmasti vedä mitään huumeita. Naurettavaa alkaa puhua jostain vedätyksestä jonkun suomi24-kommentin perusteella...
lukutaitoa please.
eikö ne kaikki sitä tee ja Arihan on vasta uran alussa.
lavalla rentouttaa ja tuskin on pahasta. kännääminen on eri asia.
kesällä vetään tupakkaa kesken esityksen lavalla: ) no, Ari on ari... ja jollain keikalla se kävi nurkalla vetään hermosavuja.
eri asia esiintyä kirkkokuorossa kun rockonsertissa tai festareilla. Monet esiintyjät vetää viinaa kaksin käsin ja sitähän niiltä suorastaan odotetaan. Kunhan hommansa hoitaa, tosin eihän kaikki edes sitäkään. Miksi helvetissä tohon Arin röökamiseen ja muutamaan huikkaan taas puututaan. Eiköhän Ari edelleenkin ole rockkari, vaikka nyt joululauluja veisaakin.
ei tarvitse heti reagoida noin. Oon kiertänyt paljon keikoilla ja festareilla. Mä tykkään kyl Arin äänestä.
ja nyt tajuan. Anteeksi dorkuuteni. :D Kyllä mulla on sarkasminlukutaitoa, mutta ilmeisesti oon vähän liian sekaisin just nyt. Eli sori. :D
ois pitäny kai sanoa kukkahatuksi. Tuntuu vaan, että täällä taas jotkut kukkikset on menneet sekaisin, kun Ari on luikauttanut parit jouluvirret.
Kohta taas uskotellaan itselle ja muille, että sen pitää olla nuhteeton esikuva turmeltumattomalle nuorisollemme ja laulaa vain pianomania ja hengellisiä lauluja tuolla "enkelin" äänellään.
Sitten tietenkin sopiikin valittaa ja ihmetellä, jos keikat menee perseelleen dokaamisen yms oheistoiminnan takia.
Siis aika mieletöntä, että että vertailette Arin ja Marcon vetoja keskenään. Se, että niitä vertaillaan keskenään on jo iso asia. Pitää kuitenkin ottaa huomioon ikä ja kokemus erot vertailua tehdessään. Arihan vetää tuossa vedossa ensimmäisiään kertojaan kyseistä laulua.
Itse yllätyin positiivisesti tuosta Arin vedosta, tai oikeastaan noista kaikista hänen vedoistaan. Jotenkin tuntuu siltä, että tämä RJ kiertue taitaa olla Arille erittäin suuri askel, kohti suurempaa hyväksyntää ns ammattipiireissä. Arin kehitys laulun ja esiintymisen osalta on ollut huimaa viimeisen vuoden aikana. Ihan pistää pohtimaan, mihin kaikkeen tuosta vielä onkaan, kun pääkin näyttää kaiken kestävän.
ja tuomitsemaan toisia? Aria saa kuunnella kuka haluaa, ei kuulu sulle. Kukaan ei ole Aria tuominnut, joku saattaa vain toivoa, että Arin ääni pysyisi yhtä kauniina kuin se nyt on. Laulaja on hyvä vain jos sen ääni on kunnossa, ei siksi et se dokaa ja kessuttelee. Juoppoja täällä riittää muutenkin.PISTE
marco on esimerkillinen muusikko siis sellanen läpeensä asialleen omistautunu niinku tietty monet muutki *** diggaan myös marcon äänestä waikka on ihan eri tyyppinen ariin werrattuna mut maailmaanhan mahtuu monenlaista ääntä ja monet miellyttää korwaa ***
ja toivo mitä sua huvittaa mutta ainut joka päättää Arin tekemisistä on Ari itse.
Ei kukkokaan käskien laula ja Ari laulaa koska se tykkää siitä, ei siksi että sä voisit kuunnella sulle sopivaa ääntä.
sillä noi näköjään vaihtelee biisejä aikalailla kokoonpanosta riippuen - voihan olla että Ari vaikka vetää Ave Marian, sehän vasta hienoa ois :)
mieletöntä. En usko että monen muunkaan mielestä, ei kait Ari muuten tolla kiertueellakaan olis ellei niitä olis mahdollista vertailla.
Erkka kertoo Raskasta joulua-levyn teosta että hän piti jo kouluaikoina Jussi Björlingin versiosta Oi jouluyö-biisistä:
"Oi Jouluyö oli eka demo koko projektissa. Tällä biisillä koko idea myytiin yhtiölle. Olen aina digannut biisistä ja jo joskus kouluaikoina Jussi Björlingin versio vetosi kummasti. Sovituksen Queen-henkisellä introlla pönkitettiin kappaleen sisäänrakennettua meininkiä. Oi Jouluyön rytminen riffi antoi suuntaa koko projektille. Kun laulajilta oli kyselty mielenkiintoa ja toivomuksia kappaleiden suhteen, tämä oli eka biisi, joka meni. Kappaleen lopussa on hevibiisin hehkutuspaikka, josta Taage ottaa kaiken irti!"
Koko haastattelu löytyy täältä:
http://www.imperiumi.net/int_2.php?id=455
nrj ja raskas joulua massatapahtumissa joutuu laulamaan, menee uskottavuus : ( ja vielä kun jää muiden laulajien varjoon
Et taida ihan tietää, mikä tää Raskas Joulu -juttu on? Siinä tuskin voi uskottavuuttaan menettää. Eikä Ari todellakaan jää muiden varjoon, usko pois.
Mutta ai niin, sähän oletkin provo. Sulla se huonosti menee. :D
olet...uskottavuus ei kun nousee, kun pääsee vetämään "vanhojen" Äänien kanssa, ja vielä kun on joukahaisena setien keskellä.
haluan CD:een!
varpunen pienoinen - mieletöntä antautumista lopussa.
telkkariin nyt kipin kapin Arin foorumille viemään asiaa...
Aria on niin kiinnostava katsella ja ihailla hänen eläytymistä ja kaiken antamista, on niin eri näköistä puolen vuoden takaiset esiintymiset, siis keväiset
on mennyt huimasti eteenpäin, ja onneksi juuri sillä tavalla kuin olen halunnutkin: oleminen stagella on rentoa ja vapautunutta, mutta silti ari on säilyttänyt ja vahvistanut tuota sisäavaruudessa olemistaan. kiva katsoa artistia joka on sisällä siinä mitä tekee, silloin ei tarvi voltteja heittää.
oliko se niin hyvää kuin Arilla? Eikai niitä kannata kilpailuttaa, mut onhan nyt Ari tietenkin suurennuslasin alla. Toi ei ole helppoa harva sitä selvinpäin kestää.
mutta videoiden ja normaali järjen perusteella sanoisin, että vähintään yhtä hyvää. Onhan noi muut äijät JA Antonykin nuoresta iästään (26 v) huolimatta paljon Aria kokeneempiä esiintyjinä ja laulajina. Ei tässä vaiheessa kannatta huolestua, vaikka Ari tässä vaiheessa jäisi vähän noiden starojen varjoon. Mutta niinkuin sanoit, turhaa vertailla.
Kaikki esiintyivät todella hyvin. Mutta Ari kuitenkin parhaiten (puolueeton fanin mielipide ;-).
Olen yrittänyt miettiä, mikä Arin esiintymisessä on niin vangitsevaa... ja erilaista muihin verrattuna. Tää voi kuulostaa nyt hihhuloinnilta, mutta jotenkin tuntuu, että kun Ari on lavalla, se näyttää sielunsa laulaessaan.
Muut artistit esiintyvät, taitavastikin, mutta se ei kosketa samalla lailla.
miten Ari laulaa.
pitäisi saada tuubiin. hyvälaatuisia ja ehkä parhaita livetallenteita arista, parasta promoa.
enää kiinnosta miten se laulaa?? sitä vaan ihmettelen..
kun hyvä jos tulee enää tuhat katsojaa :(
Ennen noi pätkät mm idolsin aikaan oli ties millä sivustoilla linkitettyinä. Mutta ei nyt. Jos nää laittaisi tubeen, niin niitä voisi sitten linkittääkin...
Ihanaa, kun olet laittanut nämä meidän kaikkien nähtävälle. Kysyisin, olisiko mahdollista saada naitä youtubeen? Nyt siellä on pari lyhyttä huonolaatuista pätkää ja nämä sinun kuvaukset ovat sen verran parempia, että näistä olisi Arille mielestäni monessa mielessä enemmän hyötyä.
Minä satuin tänne suomi24 eksymään vahingossa, aiemmin olin etsinyt youtubesta vastaavanlaisia, enkä löytänyt.
Jokatapauksessa kiitos, kun olet nämä nettiin laittanut.
Ihan tämän ketjun alussa oli puhetta youtuubeen laittamisesta...
sanoin, niin vähän epäilyttää laittaa näitä tuubiin. Olisihan se kiva ja varmaan hyvää promoa Arille, mutta en taida uskaltaa noiden copyright-juttujen takia. Tosin onhan nämä nytkin netissä julkisesti näytillä, mutta ehkä vähän pienemmässä mittakaavassa kuin jos laittaisin tuubiin.
Mutta voihan tätä linkkiä tietty jakaa kaikille asiasta kiinnostuneille. :D
ja pätkii pahasti noi videot. IE -selaimen käyttäminen ei paljon tilannetta parantanut. Mikseiköhän tästä rj-kiertueesta tehdä cd:tä? Minä ainakin ostaisin ihan varmana. Joululauluihin ei kyllästy ikinä, kun niitä kuuntelee vain joulun aikaan.
tänä vuonna. Eihän tuossa ole mitään "uusia" biisejä mukana, siis kaikki biisit on niiltä kahdelta aikaisemmalta levyltä. Olisikohan se sitten syynä?
Ja kyllä minulla ainakin näkyy nuo videot ihan hyvin, ei pätki tai särise. Eli vika on varmaan siellä päässä?
päässähän se vika on;DDD. Täytyy kokeilla huomenna duunin koneella.
Ihan ymmärrettäväähän se sitten on, ettei levyä tule, jos on samat laulut vedetty jo aikaisemmin. Olis kuitenkin kiva, jos joku tv-kanava esim. yle tai vaikkapa voice, tekis taltioinnin Tavan geigestä.
Teatrian keikka olis taltioitu. Laittakaa vain tuubiin ainakin. Kiva Jouluna katsella ja kuunnella Aria. Itse laitoin suosikkeihin talteen: )
Kiitos Oulu!
Tällä kertaa on ihan pakko yhtyä Teatrian -taltiointien ihqutus-kuoroon. Itsellä oli vähän väsyneen apea olo, kun eilen eksyin niitten pariin. Vaikka tiesin, että Koivunen on onnistuessaan loistava, niin WOW! Sellaista heittäytymistä musiikkiin ja virtuoositeettia harvoin näkee. Hän ei eläytynyt, hän eli biisit, musiikki tuli joka solulla. Äänen loistokkuus ja uskomaton ääniala pääsi hienosti esiin, puhumattakaan siitä, miten hyvin hän sai suomenkielen soimaan.
Kiitoksia täytyy kyllä jakaa myös koko porukalle, upea suoritus ja loistavaa yhteiskemiaa. Olisi erinomaista, jos tämän, kerrankin suht' hyvälaatuisen tallenteen saisi muuallekin näkyviin.
http://www.youtube.com/watch?v=1AFt9rTuh1E
Mahtavuutta Tampereellakin!!
yhteislaulukin todella liikuttavaa.
Täytyy kyllä myöntää, että Ari on kyllä alkanut lunastamaan sitä oikeaa, todellista paikkaa ja hyväksyntää.
Nuo esitykset ja erityisesti tuo 100 % eläytyminen niissä osoittaa todellista ammattitaitoa.
mitä jotkut pitää Arin kohdalla jonain virheenä tai puutteena, alkaa kovasti olla menneen talveen lumia. Ari osoittaa ainutlaatuisuutensa ja parhautensa just sillä, että se kykenee tuon kilpailun kautta tietoisuuteen noustuaan luomaa uskottavan ja kestävän uran. Aika spesiaali tapaus. ;)
vaikuttaa artistin uraan. Noita poppareita ei kai voi verrata, kun genre ei ole sillä tavalla "vaativa" ton uskottavuuden suhteen, mutta olisi jännä tietää käydäänkö Ruotsissa samanlaisia uskottavuus-hyväksyttävyys-keskusteluja Idols-Marcuksesta, rokkari hänkin siis, nyt en nimeä muista, mutta suomlaiset sukujuuret on ja on vieraillutkin Suomessa.
Pitäis kai käydä stalkkaamassa ruotsin keskustelupalstaa, onkohan sen nimi "sverige24". Enirohan sitäkin kai ylläpitää, ja kuulemma paremmin kuin tätä suomalaista. Ei ole katkoja tai hitautta kuulemma.
ei sais vertailla muihin rokkareihin.. ei kuulema pysty aloittaneena kilpaileen kokeneiden kans ja uskottavuus lähenee ja hyväksyntä pikkuhiljaa... ammattipiirit yms spekulaatiot mut sitä varten kai tää palsta on, että täällä saa pyöritellä näitä asioita. Uskokaa pois Ari on nyt huipulla ja sillä siisti.
huipulla, eipä sitten enää ole mitään tavoiteltavaa. Mä uskon ja toivon, että Ari on vasta uransa alussa ja vasta matkalla sinne huipulle. Luulenpa ettei Arikaan kuvittele vielä missään huipulla olevansa ja matkahan se on tärkeintä, ei perille pääsy (lainatakseni ikean johtajaa;)
mut wäärin ku se menee nii et matkal olo on tärkeempää ku ite päämäärä eli se mitä sil matkal duunaa on tärkeempää kuin se mihin sil pyrkii ***
huipulla. Mahiksia on vielä vaikka mihin. Ari on vasta 23-v. Sen ääni kehittyy vielä tosta ja muillakin osaalueilla vielä kehittyy.
Ari sano yhessä haastattelussa, että toivois seuraavan levyn myyvän enemmän kuin nykyisen. Se kuulemma kertoo paljon tulevaisuudesta eteenpäin. Sitä en tiedä mitä sillä tarkotti.
kynästä jo melkoista tekstiä ja luritusta jos meinaa vielä eka levyn lukemat voittaa, mut hyvä että on tavoitteita; )
myis hetkes saman ku eka eli ei se miteskää epärealistinen toiwe oo *** pikkasen kun on enempi potentiaalisii ostajii muual ku suomes mut se riippuu tietty lewyst ja siit miten markkinat pelaa ***
saada kenties myös ulkomaisten laulunikkarien biisejä?
Tietty ei olisi mun mielestä huonoo vaikka levyllä olis joku hyvä vanha klassikko Arin tulkkaamana.Kyllä se mun mielestä sopis.
viisaus ole keksitty ja siteerattukin useaan otteeseen ennen sinun tai ikean johtajan syntymää;D
iskelmäheviä, kiitos. Eiköhän Arilla ole tarkoitus pärjäillä tästä eteenpäin omin voimin tai siis bändinsä kanssa. Pari coveria lätylle vois mennä, mutta loput pitäis olla jo sitä omaa matskua.
pitäs saada ??? kyl must omaa tuotantoo pitää ol meni sit niil hywin tai huonost mut pääasia et menee ja on liikkeel ***
tosiaankaa kuwittelen sitä just keksineeni waik melko suuruudenhullu oonki ***
just mitä niitä huvittaa. Vähän ottaa pannuun kaiken maailman vaatijat et pitää olla sitä sun tätä. Itehän ne joutuu ja saa sitä musaa soittaa illasta toiseen joten pare olla oma valinta oli omia tai covereita.
olen ihan huumorintajuton, mutta tosikkomainen tyyppi ja ylpeä siitä!
mikä niille itselleen sopii ja on tulevaisuuden kannalta paras.
Tyhmempikin tajuaa, että tässä vaiheessa ei kannata tehdä toista iskelmähevilevyä tai mitään pianoman-virsicovereita.
haastikseen!
http://kuvablogi.com/nayta/iso/img784966.jpg
jos jotai loululurituksii wedetää tol intensiteetil nii lupaa hywää wars biisinwetoon jatkos *** tampereel tost varpus-jutust ari otti tehot irti *** näkyy olewan sen wideo tuol warsinaisil jos joku haluu tsekkaa ***
Sorry maalaisuuteni, mutta tuo tulkinta on niin upea että olisi kiva tietää!
Anthony Parviainen Machine Menin laulaja. Korjatkoon joku jos olen väärässä.
Juuri kyseinen hemmo laulaa tuon biisin.
hywii laulajii metallihanut on ku ei se oo pelkkää rääkymist eikä örinää niinku täs taannoin yks "asiantuntija" niiden kywyt kategoroi ***
hieno ja rauhallinen tunnelma tuossa esityksessä.
Tuli melkein lyyrinen fiilis ja piti katsoa uudestaan - ja vielä uudestaan..!
rauhallinen ja hieno fiilis tässä esityksessä, että tulee melkein lyyriseksi! Niinkuin Hese (kai?) tuolla alempana mainitsee niin kyllä metallimiehet osaavat näköjään luoda kaikenlaista tunnelmaa - aina tilanteen mukaan!
Sylvian joululaulu ♥♥♥
http://picasaweb.google.fi/LiljaLTL/RaskasJoulu
tost just näkee ton arin biisinottokywyn et ku sil menee nii menee totaalist ja ku taas ei mee nii sit ei mee ollenkaa *** just ton takii niiden pitää niit omii biisei alkaa rustaa ku omat menee aina ku ne on selkärangas jo alust asti***
Ja Pyhä Yö (Helga Natt) oli sinänsä tosi upea suoritus, mutta meni lopulta yliyrittämisen puolelle. Tunne ei ole äänen volyymia ja taituruutta. Sanotaan vaikka näin, että Jussi Björling hallitsi laulamisen taidon niin hyvin, että samalla kun laulamisen taituruus kiehtoo kuulijaa, pääsee tunne hallitsemaan esitystä. Tähän on vielä pieni matka Arin kohdalla, mutta toivoa on ja kovasti onkin.
Tässä siis on kyse pelkästään joulumusiikista eikä muista keikoista. Niissähän onkin sitten aivan eri meininki.
oo opetellu tai kerenny oppii ku kauhee paperinippu oli lattial mist kattoo *** toisaalt se arin pelurin ote on must ok et menee riskil mukaan juttuihin ja kattoo waan mihin se wie *** tuleehan sielt takkiin ain wälil mut eihä se tapa waan jotain aina tarttuu hihaanki siis oppii, kokemust ja onnistumisiikin*** pelkäämäl ja warmanpääl ottamal ei kauheest elämäst irtoo***
on ainakin parilla edellisellä keikalla laulanut Anthony, joka ei ollut tuolla Tampereella, joten lankes Arille vedettäväks. Ei sitten ole varmaan tuota ehtinyt harjoittelemaan. Niitä "vakiobiisejähään" se vetää tosi hyvin, sanat on hallussa.
Sanat olivat tosiaan vähän karkuteilla pitkin stagea (mutta hyvä näkö sillä pitää olla jos oikeesti niitä luki) Alku oli taas yhtä piinaa, ihan niiden nuotin vierestä hoilaavien tai muuten vaan pälpättävien, sorry vaan, idioottien takia. Eikö sitä joskus voisi tajuta pitää päätään kiinni, yhteislaulut ovat asia erikseen? Arin laulusta oli lähes mahdotonta saada mitään kiinni kaikkien häiriötekijöiden alta.
Mutta tuo Kososen soolo oli todella mahtava ja bändin komppaus siihen erinomaisen ryhdikästä. Pisteet siitä.
toisen biisi ;;;no sit tajuu miks se ei menny *** ois jättäneet sen sit pois wai pitääks aina ne tietyt rallit wetää ???? mä en muuten tajuu muuten koko biisii ku se on must liian raskassoutunen ja wiel tylsä kaiken lisäks*** mikä siin on ajatuksena wai onks siin ees sellast????
alus *** ois sanonu et wittu ny pää kiinni urpot tai wedetään teilt housut alas ja kettingeil perseeseen *** tosin sehän ois joillekki warmaan sopinukki hahhaa ***
meininki, niin ei saa laulaa biisien mukana, koska kun katsot siitä tallennettua videota, niin se saattaa häiritä sun katselunautintoa?? Sehän tuo just sitä fiilistä keikalle se yhteislaulu. Ja kiva haukkua ihmisiä idiooteiksi, kun ei niitä edes millään lailla tunne.
hihasta vetää, mutta vähän vaikuttaa, että aiemmin Arilla olisi ollut sellanen "vakiosrtti", lähinnä nuo Oulun biisit. En tiiä, ovatko harjoitelleet kaikki kaikkia, vai oliko harjoitukset vaan unohtuneet. :D
No ei tuo Sylvia mikään munkaan lemppari ole. Eihän se edes varsinaisesti kerro joulusta. Mutta Topeliuksen tekstihän siinä on ja ilmeisesti pointtina koti-ikävä, kun ollaan ulkomailla.
mitää ikäwää oo siel olles *** pikemminki on tääl ikäwä ku joutuu nyhrään sisätilois kaiket päiwät eikä pääse toteuttaa itteens niinku haluis ***
ois aleksis kiwen teksteist biisei ku se kieli siin on nii witun siistii;;; suomen ehd. paras kirjailija ikinä se hemmo oli***
et Arpalla pyöri sanat jaloissa, no ei se mitään, mutta tän biisin kingi olikin Mikko Kosonen. Ihan mahtavaa!
mitää yhteislauluu wai onks muka??? siskot ny ei osaa ol ees minuuttii hiljaa ku aina pitää kälättää jotai waik ei oo ees mitää asiaa kellee ***
tää Makeasti oravainen, siitä sais ihan mahtavan heviversion ku joku tekis. Oikeesti. Ei kylläkään oo joululaulu.
on jotai yybermakeet *** on muuten ainoo kirja jota oon lukemal lukenu ja joka on messis joka paikas siis sewen brothersii tarkotan ***
siit waa joku biisinikkari rustaan komeit biisei ***
vai noiden videoidenko perusteella arvioit?
kylmii väreitä on tuo Sydämeni laulu. Siitä on kyl joku joskus tehnykki vähä raskaampaa versioo. Ja eikun vaan Arppanderi vetämään jonain välityönään näistä hurjii vetoja. Onnistuessaan ihan megayybertavaraa!!
ja pölötys kesken biisin häiritsee ketä tahansa. Eihän ne tyypit ollu mitenkään mukana- höpis omiaan ja puolhuolimattomasti heitti pari nuottii sekaan, mitä fiilistelyä sellane muka on??
Tää koski sitä Sylvian joululaulua.
kun Melodia, ne muutamat nuotit on kohdallaan, niin kyllä saa painavaa ja koskettavaaa musiikkia aikaiseksi, niin kuin nää videot osoittavat. tää vaan tuntuu monelta nykyään unohtuvan. toivottavasti ari & bois eivät lähde seuraavalla levyllä tavoitteleen mitään liian monimutkaisia juttuja, arin soundilla se on sitäpaitsi turhaa.
että niissä pääsee revittelee kunnolla. Yksinkertainen uusi melodia ei kyllä ole helppo juttu, etenkään niin että se vielä kuulostais uudelta ja omalta - jos es olis helppoo niin kaikkihan niitä tekis.
ku se jää päähän pyöriin et meinaa tulla hulluks sen kans *** esimerkkinä waik siekkareiden kanoottilaulu..wittu sitä biisii ei uskal edes ajatel ettei taas tarttuis päähän pyörimään*** niin yksinkertasen nerokas et on jo nerouden ja hulluuden rajal ***
joka on ku pystyynkuollu näis wideois *** erkka kuulemma kuntoilee ja aril on tawallist kowempi pää et se suojelee sitä mut muu jengi alkaa täs waihees olla jo finaalis *** ohan niil koht aikaa elpyy et ei sen puoleen *** täs mun kamu katto noit wideoit ja sano heti eka kommentiks et silvennoinen on ihan piipus ku se tietää sen entisest bändistään***
Varpunen jouluaamuna ja Oi jouluyö... aivan ihanaa, kiitos kuvaajalle. Kyllä soi Arin ääni komeasti!
On se vaan mahtava! Onneksi kohta pääsee itsekin todistamaan livenä!
sehän on nykyään aivan ilmiömäinen. Kyllä tuli nyt ihana joulumieli näitä katsoessa. :)
Kiitos linkittäjälle ja kuvaajalle!
nyt tulossa Tavalle, en pysynyt enää nahoissani, nää videot teki niin ison vaikutuksen. Siks on aina hyvä, et joku laittaa näitä ja yllyttää näin uusiaki hulluja keikoille. Ja ne videot pyörii jo varmaan 5 päivä koneellani.
mielenkiintoista kuulla: )