Onko se rasismia, jos kaksi tummapintaista hylkii toisiaan? Tai jos siis esim. haukkuu rasistisilla nimityksillä? Valkoihoisen tekemänä se olisi rasistista käytöstä, mutta miten on jos sekä tekijä että kohde ovat molemmat vähemmistöä?
rasismi mietityttää
mitä se on?
4130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
oli tapaus, jossa joukko uusnatseja veti kuonoon saksalaisille näyttelijöille, jotka pukeutuivat hinttarimaisesti ja esittivät heistä arveluttavaa taidetta. Oikeudessa tuli päätös, että turpaanvedosta ei ole näyttöä ja kaverit vapautettiin. Juuh. Mikähän olisi riittävä näyttö? Itsekkö nuo teatterilaiset vetivät itseäään kuonoon ja sitten syyttivät uusnatseja siitä?
olihan se yksikin mies joka jäi puukko kourassa ruumiin vierestä kiinni ja selitys oli, että mies oli ollut puhdistamassa kynnenalusiaan kadun kulmassa, kun tämä toinen henkilö oli juossut päin puukkoa - kuusi kertaa. Mihin lie hänelläkin kiire, mutta kiireet loppuivat tuohon manikyyrimieheen.
liikaa kiirehtiä, jotta ei vahingossa puukkomiestä päin juokse.
Pakolaisilla on suomalaisia kohtaan rasistisia ilmaisuja, mutta miksi niistä esim vähemmistövaltuutettu ei nosta älämölöä??
Rasismi hokema on jo aikansa elänyt. Siihen vaan on suvaitsevaisten helppo vedota kun näyttää, että jäävät väittelyssä alakynteen.