Sunnuntai tulee pedon merkiksi

raamatullisesti näin.
6146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

sinun uskomuksesi jos nyt edes sitäkään on.

Äänestä

Siitä alkaen kuin se on ollut katolisen vallan tunnusmerkki, eli alusta asti.

Tuomioiden julistaminen on eri asia, kuin merkin aikaansaaminen paavin toimesta keskiajoista lähtien, mutta merkki säilyy muuttumattomana ajan loppuun saakka.
Rangaistukset huipentuvat ajan lopussa.

Äänestä
  • Kolme-enkeliä jo näökee, että ajautuisi UMPIKUJAAN,
    jos yhä jankuttaisi meidän jo elävän pedonkautta.

    Ylifariseukselle on jäänyt levy päälle ja huivi
    silmille. Sama henki kuin jeesuksen päivien
    fariseuksilla.

    hatunnosto kolmelle-enkelille

    Äänestä

Tähän asti tuo Elleninismin ylipapitar on
opettanut, että armon ovi sulkeutui v. 1844
ja sen jälkeen vain mystillisen sapattisinetin
kautta voi pelastua - muut ovat pedonmerkin
ottaneita ja sununtain pyhittäjiä.

Nyt se sanoo, että "Sunnuntai TULEE pedon merkiksi"!

Mielenkiintoista, mistä lähtien sunnuntai tuon uuden Ellenin mukaan alkaa olla pedon merkki.
Eilisestä vaiko tästä päivästä vaiko ylihuomisesta?

kehittyvä oppi

Äänestä

Tuleeko siis - kolmen-enkeliä - paiseita niille, jotka pyhittävät sunnuntain ´sapatin Herralle???

Se on hyvä merkki, se että olet todennut tuon merkkiasian olevan sittenkin vasta edessäpäin.
Ylifariseuksesi ei vielä ole älynnyt erehtyneensä ajankohdassa.
Mutta kuinka ihmeessä se pedonmerkki voidaan sovittaa sunnuntain PYHITTÄMISEEN, sitä ei voi käsittää.
Uskotko todella, että tapahtuu PAISEIHME?

Ilm 16:2
Ja ensimmäinen lähti ja vuodatti maljansa maan päälle; ja tuli pahoja ja ilkeitä paiseita niihin ihmisiin, joissa oli pedon merkki ja jotka kumarsivat sen kuvaa.

Ilm 16:10-13 :

10 Ja viides enkeli vuodatti maljansa pedon valtaistuimelle, ja sen valtakunta pimeni; ja he pureskelivat kielensä rikki tuskissansa
11 ja pilkkasivat taivaan Jumalaa tuskiensa ja paiseittensa tähden, mutta eivät tehneet parannusta teoistansa.
12 Ja kuudes enkeli vuodatti maljansa suureen Eufrat-virtaan, ja sen vesi kuivui, että tie valmistuisi auringon noususta tuleville kuninkaille.
13 Ja minä näin lohikäärmeen suusta ja pedon suusta ja väärän profeetan suusta lähtevän kolme saastaista henkeä, sammakon muotoista.

Ei kuplaa otsassa, ei kädessä - vaikka käyn lauantaina saunassa ja sunnuntain erotan Herralle

Äänestä
  • Otsassaan näkyy selvästi tuo Pedon merkki. Eikä se lähde pois edes parhaimmallakaan sunnuntai saippualla- Seuratkaa tarkkaan AVK otsaa. Pahoja paiseita on häneen myös tulossa omien puheidensa mukaan. Kiertäkää hänet kaukaa ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kolme-enkeliä kirjoitti:

raamatullisesti näin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu