ei kai kukaan täysjärkinen kaipaa näitä tapahtumia 2000 luvulle? :
http://www.kiiltomato.net/uploaded/menetettylapsuus.jpg
http://www.kiiltomato.net/uploaded/menetettylapsuus.jpg
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hyvä että käytät termiä äärikansallismielinen. Oletan tällöin, että myös määrittelet sen.
Äärikansallisuusmielinen on omasta mielestäni henkilö/liike, joka korostaa oman kielen, kulttuurin ja kansan merkitystä siten, että mitkään muut arvot eivät merkitse mitään.
Kun RKP junaili Suomelle perustuslakimuutoksia ja uuden kielilain-2004, niin uudistusten lähtökohtana oli, ettei mikään muu merkitse mitään paitsi ruotsin kieli ja ruotsin kielinen kulttuuri.
Tällöin ei välitetty siitä, että lakien muutosten avulla mahdollistettiin, että demokratia maassa kehityy enevästi oligarkiaksi.
Kun 5% vähemmistö lakiin vedoten vaatii tänä päivänä sellaisia uhreja enemmistöltä, että enemmistö on pakko opetella tämän pikkuvähemmistön kieltä voidakseen opiskella ja saada työtä maassa, on demokratia heitetty tunkiolle.
Kaikkein huolestuttavinta on, että tämä vähemmistö nyt tekee kaikkensa voidakseen estää kaiken keskustelun enemmistön piirissä tästä nyt kasvavasta kielipoliittisesta oligarkisesta suunnasta Suomessa.
(Onko kaikki kielipoliittinen keskustelu sallittua VAIN ruotsinkielisen vähemmistön keskuudessa?)
RKP:n oma toiminta täyttää hämmästyttävän hyvin kaikki äärikansalisuuden määrityksen kriteerit.
Ne suomalaiset, jotka demokratiaan ja sananvapauteen vedoten haluavat keskusella, mahtuvat tuskin äärinationalismin määrityksen rajoihin.
onko tänne eksynyt joku järkevä kirjoittaja?