Kun on lapsena kastettu Jumalan lapseksi ja liitetty seurakuntaan,rippikoulussa olen tunnustaunut uskon ja vielä mut haudataan papin siunaamaan kotikirkon multaan ja vielä pappi siunaa lopuksi! kyllä näillä eväillä pitäs jo taivaspaikka lohjeta???? jos ei lohkea niin onpa tiukkapiposta meininkiä!!
Eikö taivaaseenpääsyyn muka riitä???
9
272
Vastaukset
- *jukka.finland
>>kyllä näillä eväillä pitäs jo taivaspaikka lohjeta>rippikoulussa olen tunnustaunut uskon
- tunnustaminen..
>> Nuori tunnustaa suullaan uskoa joka hänen sydämestään puuttuu. >>
... ei riitä ?
>> mutta pelko ja häpeä esti,
>> että suullasi tunnustaen
>> olisit Hänet ottanut Vapahtajaksi
Suulla tunnustaminen on kuitenkin välttämätöntä ?
Vähän ristiriitaista on sanomasi.
Luterilaisen konfirmandin suulla tunnustus ei riitä, koska kukaan(?) ei voi tietää onko sydän mukana vai ei ?
Upotuskastettavan (ei adventistin tms vaan helluntailaisen) suulla tunnustus on oikea tapa, koska silloin kaikki (=OikeastiUskovat helluntailaiset) tietävät että sydän on mukana ?
Omituista ajatella, että Kaikkitietävällä olisi ongelmia tuollaisten asioiden tietämisessä. tunnustaminen.. kirjoitti:
>> Nuori tunnustaa suullaan uskoa joka hänen sydämestään puuttuu. >>
... ei riitä ?
>> mutta pelko ja häpeä esti,
>> että suullasi tunnustaen
>> olisit Hänet ottanut Vapahtajaksi
Suulla tunnustaminen on kuitenkin välttämätöntä ?
Vähän ristiriitaista on sanomasi.
Luterilaisen konfirmandin suulla tunnustus ei riitä, koska kukaan(?) ei voi tietää onko sydän mukana vai ei ?
Upotuskastettavan (ei adventistin tms vaan helluntailaisen) suulla tunnustus on oikea tapa, koska silloin kaikki (=OikeastiUskovat helluntailaiset) tietävät että sydän on mukana ?
Omituista ajatella, että Kaikkitietävällä olisi ongelmia tuollaisten asioiden tietämisessä.tai sanoin sen epäselvästi.
Lainasit vain osin kirjoitukseni tätä kohtaa:
"Alttarin edessä
sinä lupasit uskollisesti
olla seurassa Jeesuksen,
mutta pelko ja häpeä esti,
että suullasi tunnustaen
olisit Hänet ottanut Vapahtajaksi
elon arkeen ja kiireeseen,
synnin maljasta joit ahnahasti
ja niin unhoit sä Jeesuksen".
On yksi asia kirkollisen tavan mukaan tunnustaa kaavamaisesti uskonsa Jeesukseen ja kokonaan toinen asia tunnustaa se arjessa ja elämässä vuosien saatossa konfirmaation jälkeen.
Sama asia koskee kaikkia ihmisiä, suuntaan katsomatta.
- poika.tuntureilta
ollut Jumalan lapsi jo ennen kastamista.
Mihin taivaaseen sie luulet pääseväsi? Me kun olemme jo taivaalla - vaellamme Maa-nimisellä planeetalla tähtitarhoissa. Mitä muuta taivasta tähän enää tarvitaan? - uskossa tänään
Jos on ottanut Jeesuksen vastaan ja tunnustaa olevansa uskossa Jeesukseen ja uskoo Jeesuksen opetuksiin ja yrittää elää Jeesuksen opetuksien mukaan pelastuu eli pääsee taivaaseen.
riittää: Jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, niin sinä pelastut, sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan. Ei yksikään, joka uskoo häneen (Jeesukseen), joudu häpeään. Room.10:9-11
'Siunatussa maassa' ruumis mätänee mutta sielun palastukseen se ei riitä. Ei riitä papin tunnustuskaan, että kyseinen henkilö oli hyvä mies eläessään.
holav kirjoitti:
'Siunatussa maassa' ruumis mätänee mutta sielun palastukseen se ei riitä. Ei riitä papin tunnustuskaan, että kyseinen henkilö oli hyvä mies eläessään.
Piti olla; 'sielun pelastukseen'.
- Purtsi W
haiskahtaa vahvasti hell.provolta,
noinhan ne "hyvät kunnon ihmiset, ev.lutkut" ajattelee ja epäilee joka toinen päivä pelastustaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html394178Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424012Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353128Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat163011Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis652994Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos732706Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien982453Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1202075- 451975
- 241770