Eikö taivaaseenpääsyyn muka riitä???

perus-uskovainen..

Kun on lapsena kastettu Jumalan lapseksi ja liitetty seurakuntaan,rippikoulussa olen tunnustaunut uskon ja vielä mut haudataan papin siunaamaan kotikirkon multaan ja vielä pappi siunaa lopuksi! kyllä näillä eväillä pitäs jo taivaspaikka lohjeta???? jos ei lohkea niin onpa tiukkapiposta meininkiä!!

9

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *jukka.finland

      >>kyllä näillä eväillä pitäs jo taivaspaikka lohjeta>rippikoulussa olen tunnustaunut uskon

      • tunnustaminen..

        >> Nuori tunnustaa suullaan uskoa joka hänen sydämestään puuttuu. >>

        ... ei riitä ?

        >> mutta pelko ja häpeä esti,
        >> että suullasi tunnustaen
        >> olisit Hänet ottanut Vapahtajaksi

        Suulla tunnustaminen on kuitenkin välttämätöntä ?

        Vähän ristiriitaista on sanomasi.
        Luterilaisen konfirmandin suulla tunnustus ei riitä, koska kukaan(?) ei voi tietää onko sydän mukana vai ei ?
        Upotuskastettavan (ei adventistin tms vaan helluntailaisen) suulla tunnustus on oikea tapa, koska silloin kaikki (=OikeastiUskovat helluntailaiset) tietävät että sydän on mukana ?

        Omituista ajatella, että Kaikkitietävällä olisi ongelmia tuollaisten asioiden tietämisessä.


      • tunnustaminen.. kirjoitti:

        >> Nuori tunnustaa suullaan uskoa joka hänen sydämestään puuttuu. >>

        ... ei riitä ?

        >> mutta pelko ja häpeä esti,
        >> että suullasi tunnustaen
        >> olisit Hänet ottanut Vapahtajaksi

        Suulla tunnustaminen on kuitenkin välttämätöntä ?

        Vähän ristiriitaista on sanomasi.
        Luterilaisen konfirmandin suulla tunnustus ei riitä, koska kukaan(?) ei voi tietää onko sydän mukana vai ei ?
        Upotuskastettavan (ei adventistin tms vaan helluntailaisen) suulla tunnustus on oikea tapa, koska silloin kaikki (=OikeastiUskovat helluntailaiset) tietävät että sydän on mukana ?

        Omituista ajatella, että Kaikkitietävällä olisi ongelmia tuollaisten asioiden tietämisessä.

        tai sanoin sen epäselvästi.

        Lainasit vain osin kirjoitukseni tätä kohtaa:

        "Alttarin edessä
        sinä lupasit uskollisesti
        olla seurassa Jeesuksen,
        mutta pelko ja häpeä esti,
        että suullasi tunnustaen
        olisit Hänet ottanut Vapahtajaksi
        elon arkeen ja kiireeseen,
        synnin maljasta joit ahnahasti
        ja niin unhoit sä Jeesuksen".

        On yksi asia kirkollisen tavan mukaan tunnustaa kaavamaisesti uskonsa Jeesukseen ja kokonaan toinen asia tunnustaa se arjessa ja elämässä vuosien saatossa konfirmaation jälkeen.

        Sama asia koskee kaikkia ihmisiä, suuntaan katsomatta.


    • poika.tuntureilta

      ollut Jumalan lapsi jo ennen kastamista.

      Mihin taivaaseen sie luulet pääseväsi? Me kun olemme jo taivaalla - vaellamme Maa-nimisellä planeetalla tähtitarhoissa. Mitä muuta taivasta tähän enää tarvitaan?

    • uskossa tänään

      Jos on ottanut Jeesuksen vastaan ja tunnustaa olevansa uskossa Jeesukseen ja uskoo Jeesuksen opetuksiin ja yrittää elää Jeesuksen opetuksien mukaan pelastuu eli pääsee taivaaseen.

    • riittää: Jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, niin sinä pelastut, sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan. Ei yksikään, joka uskoo häneen (Jeesukseen), joudu häpeään. Room.10:9-11

      • 'Siunatussa maassa' ruumis mätänee mutta sielun palastukseen se ei riitä. Ei riitä papin tunnustuskaan, että kyseinen henkilö oli hyvä mies eläessään.


      • holav kirjoitti:

        'Siunatussa maassa' ruumis mätänee mutta sielun palastukseen se ei riitä. Ei riitä papin tunnustuskaan, että kyseinen henkilö oli hyvä mies eläessään.

        Piti olla; 'sielun pelastukseen'.


    • Purtsi W

      haiskahtaa vahvasti hell.provolta,
      noinhan ne "hyvät kunnon ihmiset, ev.lutkut" ajattelee ja epäilee joka toinen päivä pelastustaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3083
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2768
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2162
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2071
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    6. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      125
      1920
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      8
      995
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      964
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      878
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      870
    Aihe