Eikö taivaaseenpääsyyn muka riitä???

perus-uskovainen..

Kun on lapsena kastettu Jumalan lapseksi ja liitetty seurakuntaan,rippikoulussa olen tunnustaunut uskon ja vielä mut haudataan papin siunaamaan kotikirkon multaan ja vielä pappi siunaa lopuksi! kyllä näillä eväillä pitäs jo taivaspaikka lohjeta???? jos ei lohkea niin onpa tiukkapiposta meininkiä!!

9

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *jukka.finland

      >>kyllä näillä eväillä pitäs jo taivaspaikka lohjeta>rippikoulussa olen tunnustaunut uskon

      • tunnustaminen..

        >> Nuori tunnustaa suullaan uskoa joka hänen sydämestään puuttuu. >>

        ... ei riitä ?

        >> mutta pelko ja häpeä esti,
        >> että suullasi tunnustaen
        >> olisit Hänet ottanut Vapahtajaksi

        Suulla tunnustaminen on kuitenkin välttämätöntä ?

        Vähän ristiriitaista on sanomasi.
        Luterilaisen konfirmandin suulla tunnustus ei riitä, koska kukaan(?) ei voi tietää onko sydän mukana vai ei ?
        Upotuskastettavan (ei adventistin tms vaan helluntailaisen) suulla tunnustus on oikea tapa, koska silloin kaikki (=OikeastiUskovat helluntailaiset) tietävät että sydän on mukana ?

        Omituista ajatella, että Kaikkitietävällä olisi ongelmia tuollaisten asioiden tietämisessä.


      • tunnustaminen.. kirjoitti:

        >> Nuori tunnustaa suullaan uskoa joka hänen sydämestään puuttuu. >>

        ... ei riitä ?

        >> mutta pelko ja häpeä esti,
        >> että suullasi tunnustaen
        >> olisit Hänet ottanut Vapahtajaksi

        Suulla tunnustaminen on kuitenkin välttämätöntä ?

        Vähän ristiriitaista on sanomasi.
        Luterilaisen konfirmandin suulla tunnustus ei riitä, koska kukaan(?) ei voi tietää onko sydän mukana vai ei ?
        Upotuskastettavan (ei adventistin tms vaan helluntailaisen) suulla tunnustus on oikea tapa, koska silloin kaikki (=OikeastiUskovat helluntailaiset) tietävät että sydän on mukana ?

        Omituista ajatella, että Kaikkitietävällä olisi ongelmia tuollaisten asioiden tietämisessä.

        tai sanoin sen epäselvästi.

        Lainasit vain osin kirjoitukseni tätä kohtaa:

        "Alttarin edessä
        sinä lupasit uskollisesti
        olla seurassa Jeesuksen,
        mutta pelko ja häpeä esti,
        että suullasi tunnustaen
        olisit Hänet ottanut Vapahtajaksi
        elon arkeen ja kiireeseen,
        synnin maljasta joit ahnahasti
        ja niin unhoit sä Jeesuksen".

        On yksi asia kirkollisen tavan mukaan tunnustaa kaavamaisesti uskonsa Jeesukseen ja kokonaan toinen asia tunnustaa se arjessa ja elämässä vuosien saatossa konfirmaation jälkeen.

        Sama asia koskee kaikkia ihmisiä, suuntaan katsomatta.


    • poika.tuntureilta

      ollut Jumalan lapsi jo ennen kastamista.

      Mihin taivaaseen sie luulet pääseväsi? Me kun olemme jo taivaalla - vaellamme Maa-nimisellä planeetalla tähtitarhoissa. Mitä muuta taivasta tähän enää tarvitaan?

    • uskossa tänään

      Jos on ottanut Jeesuksen vastaan ja tunnustaa olevansa uskossa Jeesukseen ja uskoo Jeesuksen opetuksiin ja yrittää elää Jeesuksen opetuksien mukaan pelastuu eli pääsee taivaaseen.

    • riittää: Jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, niin sinä pelastut, sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan. Ei yksikään, joka uskoo häneen (Jeesukseen), joudu häpeään. Room.10:9-11

      • 'Siunatussa maassa' ruumis mätänee mutta sielun palastukseen se ei riitä. Ei riitä papin tunnustuskaan, että kyseinen henkilö oli hyvä mies eläessään.


      • holav kirjoitti:

        'Siunatussa maassa' ruumis mätänee mutta sielun palastukseen se ei riitä. Ei riitä papin tunnustuskaan, että kyseinen henkilö oli hyvä mies eläessään.

        Piti olla; 'sielun pelastukseen'.


    • Purtsi W

      haiskahtaa vahvasti hell.provolta,
      noinhan ne "hyvät kunnon ihmiset, ev.lutkut" ajattelee ja epäilee joka toinen päivä pelastustaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2157
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      44
      2117
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1033
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe